Zupa, o której piszę, to flaczki z opieńków. Opieńki to grzyby, które można wykorzystać na wiele sposobów, te malutkie są doskonałe do marynowania, ale jeśli znajdziesz już większe grzyby, to właśnie z ich kapeluszy możesz zrobić najlepsze, moim zdaniem, bezmięsne flaczki.
Jak zrobić bezmięsne flaczki z opieńków?
Podaję swój ulubiony przepis na taką zupę, jednak zdaję sobie sprawę, że każdy gotuje flaczki inaczej. Jeśli masz swój ulubiony przepis na bezmięsne flaki, śmiało go wykorzystaj, a boczniaki lub inne dodatki, zamień na opieńki.
Ja lubię gęste i wyraziste w smaku flaczki, dlatego przesmażam grzyby oprószone mąką na oleju i dopiero dodaję je do reszty składników. Jeśli lubisz lżejsze zupy, możesz pominąć ten punkt przepisu – dodaj wtedy pokrojone grzyby i warzywa do przesmażonej cebuli. Do robienia flaczków można również wykorzystać gotowy bulion warzywny.
Przepis: Flaczki z opieńków
Bezmięsne flaczki z leśnych grzybów.
- Kategoria
- Zupa
- Rodzaj kuchni
- Wegańska
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Czas gotowania
- 30 min.
- Liczba porcji
- 6
- Liczba kalorii
- 154 w każdej porcji
Składniki
- 700 g kapeluszy opieńków
- 1 łyżka mąki pszennej
- 6 łyżek oleju
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- 1/4 selera
- 1 cebula
- 3 liście laurowe
- 5 kulek ziela angielskiego
- 1 łyżka majeranku
- 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego
- sól, pieprz
- 2 l wody
Sposób przygotowania
- Szykowanie grzybówOpieńki pokrój na paski i wymieszaj z mąką. Przesmaż grzyby na patelni na złoto na połowie oleju.
- Robienie zupyPokrój cebulę, resztę warzyw zetrzyj na grubych oczkach tarki. W garnku rozgrzej resztę oleju, dodaj cebulę, liście laurowe i ziele angielskie. Kiedy cebula się zeszkli, dodaj warzywa oraz przesmażone grzyby. Dopraw solą i pieprzem i duś wszystko ok. 15 minut (w razie potrzeby możesz podlać wodą). Do dodaj wodę, koncentrat pomidorowy i gotuj jeszcze ok. 15-20 minut. Na koniec dodaj majeranek.
Korzystając z tego przepisu, można zrobić również inne, bezmięsne flaczki, także z boczniaków, ale też grzybów takich jak kanie czy siedzuń sosnowy. Grzybowe flaczki można jeść od razu po przygotowaniu, ale zawsze są najlepsze, kiedy trochę postoją, a smaki dokładnie się przegryzą. Ja tego typu zupy najbardziej lubię jeść na drugi dzień.
Jakie opieńki wybrać na flaczki?
W Polsce występuje pięć gatunków opieńki. Najpopularniejsze i najczęściej występujące z nich to opieńka miodowa (Armillaria mellea) oraz opieńka ciemna (Armillaria ostoyae). W starych atlasach grzybów można spotkać się z jednym określeniem na każde z nich, dlatego często mylą je też sami grzybiarze. Nie ma to wielkiego znaczenia, ponieważ oba gatunki są jadalne i zarówno opieńka ciemna jak i opieńka miodowa będą idealnie nadawały się do zrobienia bezmięsnych flaczków.
Czytaj też:
To mój najlepszy pomysł na opieńki. Marynowane grzyby mogą się schowaćCzytaj też:
To jeden z najlepszych grzybów w polskich lasach. Kiedyś był pod ochroną, teraz można zbierać całe kosze