Jeżeli szukasz pomysłu np. na weekendowe śniadanie, to zaproponowany przeze mnie przepis na szakszukę będzie idealnym wyborem. Szakszuka to potrawa, która pochodzi z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Uwielbiam ją, ponieważ do jej przygotowania, wystarcza mi zaledwie kilkanaście minut. Najczęściej też mam w lodówce składniki, które są potrzebne, aby przyrządzić to wyjątkowo proste i przepyszne danie. Sekret idealnej szakszuki tkwi w doborze ziół i przypraw, które odpowiadają za wyjątkowe walory smakowe tej potrawy.
Czym jest szakszuka?
Oryginalna szakszuka to jajka sadzone w pikantnym sosie pomidorowym, którego smak można podbić, dodając świeżą paprykę i paprykę mieloną. Potrawa zachwyca wyrazistym smakiem przypraw, który idealnie łączy się ze słodko-kwaśnym aromatem dojrzałych pomidorów oraz papryki, a także delikatnym smakiem jajek. Oryginalny przepis podstawowy na szakszukę można dowolnie modyfikować, dodając różne składniki np. wędlinę, grzyby, ser feta i ulubione warzywa. Gotowa szakszuka posypywana jest posiekaną kolendrą i podawana ze świeżym pieczywem, ale doskonale smakuje także z domowymi grzankami czosnkowymi. Jeśli szakszuka ma stanowić danie obiadowe, to warto podać ją kaszą kuskus – to idealne połączeni.
Przepis: Szakszuka
Szakszuka to przyjemnie rozgrzewające i dodające energii danie. Ma wiele wariacji i łatwo je modyfikować. Na przykład świeże pomidory bez problemu zastąpisz dwiema puszkami całych pomidorów bez skórki.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Bliskowschodnia
- Czas przygotowania
- 5 min.
- Czas gotowania
- 15 min.
- Liczba porcji
- 4
Składniki
- 6 świeżych pomidorów
- 1 czerwona papryka
- 1 papryczka chili
- 1 cebula
- 4 ząbki czosnku
- 4 jajka
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- sól
- pieprz
- 1/2 łyżeczki suszonego oregano
- 1 łyżeczka kminu rzymskiego
- 1/4 łyżeczki pieprzu cayenne
- 1/2 łyżeczki słodkiej papryki
- 1/2 łyżeczki papryki wędzonej
- gałka muszkatołowa
- 4 łyżki posiekanej kolendry
Sposób przygotowania
- PrzygotowanieCebulę obierz i drobno posiekaj. Paprykę umyj, wyjmij gniazda nasienne i pokrój w drobną kostkę. Pokrój papryczkę chili i posiekaj czosnek. Pomidory umyj, obierz ze skórki, przekrój na ćwiartki, usuń gniazda nasienne, a następnie pokrój w drobną kostkę.
- SmażenieNa patelni rozgrzej oliwę i usmaż na niej cebulę. Gdy cebula się zeszkli, dodaj paprykę. Smaż chwilę i dodaj papryczkę chili oraz czosnek. Smaż przez 3-4 minuty, ciągle mieszając. Dodaj pomidory na patelnię i wymieszaj. Gotuj, aż sos się zredukuje – woda z pomidorów musi odparować. Sos powinien zgęstnieć po około 5-6 minutach gotowania na większym ogniu.
- PrzyprawianieGdy sos zgęstnieje, dodaj szczyptę soli, pieprz czarny, pieprz cayenne, kmin, paprykę w proszku, oregano i szczyptę gałki muszkatołowej.
- SerwowanieBezpośrednio przed podaniem rozgarnij sos pomidorowy i w wolne miejsca wbijaj jajka. Zmniejsz ogień i poczekaj, aż białko się zetnie. Jeżeli nie lubisz bardzo lejącego się żółtka, to możesz przykryć patelnię pokrywką, wtedy jajko się zetnie. Posyp całość posiekaną kolendrą (ewentualnie natką pietruszki, szczypiorkiem lub koperkiem – wedle uznania lub dostępności składników). Tradycyjnie szakszuka jest podawana na gorąco, często bezpośrednio z patelni, w której była gotowana.
Z powyższych składników można przygotować szakszukę dla 4 osób – na jedną osobę przypada jedno jajko z sosem pomidorowym. Na talerz wyłóż jajko w pomidorowym sosie. Na śniadanie lub kolację szakszukę podawaj ze świeżym pieczywem lub grzankami.
Danie to zyskało popularność na całym świecie, szczególnie wśród miłośników kuchni wegetariańskiej i wegańskiej, chociaż są też wersje z mięsem. Warto wiedzieć, że szakszuka ma różne warianty, w zależności od regionu. Mogą one zawierać dodatkowe składniki, takie jak mięso mielone, pikantne kiełbasy lub różne warzywa.