Pierwszy raz smażone kwiaty akacji jadłam lata temu u koleżanki. Byłam zachwycona! Chrupiące ciasto naleśnikowe oprószone delikatnie cukrem pudrem, kryło zaskakujące wnętrze: delikatne w smaku, aromatyczne kwiaty robinii akacjowej. To deser niezwykle efektowny, a bardzo prosty do zrobienia. Wracam do niego każdego roku, kiedy tylko zakwitną robinie.
Jak zrobić smażone kwiaty akacji?
Kwiaty akacji macza się w cieście naleśnikowym (może być nieco gęstsze niż na naleśniki) i kładzie na rozgrzany tłuszcz. Do smażenia najlepiej wybrać olej o neutralnym smaku, może być np. rzepakowy. Kwiaty smaży się, aż ciasto apetycznie się zezłoci. Potem wystarczy już tylko odsączyć je z tłuszczu i oprószyć cukrem pudrem. To przysmak, który najlepiej jeść od razu. Ciasto jest wówczas idealnie chrupiące.
Przepis: Smażone kwiaty akacji
Sezonowy deser z jadalnych kwiatów.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 10 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 450 w każdej porcji
Składniki
- 12 kiści kwiatów robinii akacjowej
na ciasto:
- 220 g mąki
- 250 ml mleka
- 250 ml wody
- 3 jajka
- 2 łyżki oleju rzepakowego
- szczypta soli
dodatkowo:
- cukier puder
- olej do smażenia
Sposób przygotowania
- Robienie ciastaZmiksuj składniki na ciasto. Odstaw na 15-20 minut.
- Smażenie kwiatówW rondlu lub głębokiej patelni rozgrzej olej (warstwa co najmniej 1 cm). Zanurzaj kwiaty w cieście i kładź na rozgrzany olej. Smaż na złoto z obu stron.
- SerwowanieKwiaty odsącz z tłuszczu na ręczniku papierowym. Podawaj posypane cukrem pudrem.
Kwiaty można zajadać jako samodzielny deser, ale można je też przygotować jako oryginalną, gorącą ozdobę do ciast czy innych deserów. Świetnie smakują i wyglądają podane dla kontrastu z zimnymi lodami.
Jakie właściwości mają kwiaty akacji?
Kwiaty akacji to nie tylko kulinarny przysmak, ale i cenna roślina lecznicza. O właściwościach robinii akacjowej przypomina w jednej ze swoich publikacji znany polski botanik i fitoterapeuta dr Henryk Różański. Akacja ma działanie moczopędne i rozkurczowe na mięśnie układu moczowego i pokarmowego, pomaga oczyścić organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii, a napary z kwiatów robinii akacjowej działają uspokajająco i rozluźniająco. W medycynie naturalnej specyfiki z robinii akacjowej od wieków zaleca się przy stanach zapalnych układu moczowego, kamicy moczowej, dnie moczanowej i nadciśnieniu.
Z kwiatów robinii akacjowej można robić lecznicze herbatki lub syropy.
Czytaj też:
To ostatni dzwonek na nalewkę z pędów sosny. Sprawdzony i prosty przepisCzytaj też:
Wszyscy mówią, że to zwykłe zielsko, a ja się zajadam. Podagrycznik to prawdziwy skarb