Zawsze myślałem, że dania z łososiem są skomplikowane i zarezerwowane na specjalne okazje. Zaskoczyło mnie, gdy odkryłem ten prosty przepis. Okazało się, że wystarczy kilka składników i kwadrans, żeby wyczarować danie, które smakuje jak z dobrej, włoskiej restauracji.
Jak zrobić makaron z łososiem?
Używam świeżego fileta z łososia, którego kroję w kostkę i smażę tylko przez chwilę. Do tego słodkie pomidorki koktajlowe, czosnek i odrobina białego wina, które nadaje całości głębi. Na koniec wszystko łączę ze śmietanką i świeżym koperkiem.
Pamiętaj, żeby nie przesmażyć łososia. Wystarczą mu 2–3 minuty na gorącej patelni, żeby się ściął, dojdzie jeszcze w gorącym sosie. Druga sprawa to woda z gotowania makaronu. Zawsze odlewam sobie pół kubka i dodaję do patelni. Skrobia w niej zawarta znakomicie zagęszcza całość i sprawia, że sos jest idealnie kremowy. Porada: tuż przed podaniem zetrzyj na wierzch odrobinę skórki z cytryny (tylko żółtą część). To podbije świeżość koperku i sprawi, że danie będzie jeszcze bardziej aromatyczne.
Przepis: Makaron z łososiem i pomidorkami koktajlowymi
Lekkie i aromatyczne danie, które przygotujesz w czasie gotowania makaronu.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Włoska
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Czas gotowania
- 15 min.
- Liczba porcji
- 2
- Liczba kalorii
- 591 w każdej porcji
Składniki
- 250 g makaronu świderki
- 200 g fileta z łososia (bez skóry)
- 200 g pomidorków koktajlowych
- 2 ząbki czosnku
- 100 ml białego, wytrawnego wina
- 100 ml śmietanki 30%
- pęczek koperku
- masło i oliwa do smażenia
- sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania
- Przygotowanie składnikówMakaron ugotuj al dente. Łososia pokrój w kostkę. Na patelni rozgrzej masło z oliwą. Smaż łososia 2–3 minuty, zdejmij z patelni. Na tę samą patelnię wrzuć posiekany czosnek i pomidorki. Smaż przez 30 sekund.
- WykończenieWlej wino i pozwól mu nieco odparować. Dodaj śmietankę, odrobinę wody z gotowania makaronu, posiekany koperek oraz sól i pieprz. Gdy sos lekko zgęstnieje, włóż z powrotem łososia i ugotowany makaron. Całość delikatnie wymieszaj i podawaj.
Jaka ryba sprawdzi się zamiast łososia?
Jeśli nie masz pod ręką łososia, śmiało sięgnij po pstrąga łososiowego. Jest nieco chudszy, ale smakuje bardzo podobnie i świetnie wygląda na talerzu. Fani białych ryb mogą postawić na polędwicę z dorsza lub mirunę, ważne tylko, by były to grubsze filety. Chodzi o to, by po pokrojeniu w kostkę i krótkim smażeniu kawałki ryby zachowały swój kształt i nie „rozpadły się” w kremowym sosie.
Mój ulubiony patent na ekspresową wersję tego dania to łosoś wędzony na gorąco. Takiej ryby nie musisz już smażyć. Po prostu rozdrobnij ją w dłoniach i dorzuć do sosu na samym końcu. Nada całości genialnego, dymnego aromatu, który obłędnie komponuje się z koperkiem i białym winem.
Czytaj też:
Dodaję do sosu garść orzechów. Ten makaron smakuje jak z włoskiej restauracjiCzytaj też:
Nie wyrzucam resztek spaghetti. W 10 minut robię z nich chrupiący omlet
