Ryba w galarecie to jedna z tradycyjnych potraw, jaka pojawia się na wigilijnych stołach. Większość osób przyrządza w ten sposób karpia, co kosztuje sporo pracy. Ryba ta ma bowiem mnóstwo ości, które powinno się usunąć przed zalaniem galaretą. Dlatego ja sięgam po zupełnie inną rybę i zamieniam ją w hitowe danie. Wszystko dzięki prostym, a pysznym dodatkom.
Jaką rybę można przyrządzić w galarecie?
W galarecie można przyrządzić różne ryby. Warto jednak postawić na gatunki, które zawierają stosunkowo niedużo ości. Wtedy bowiem potrawę tę zjada się z prawdziwą przyjemnością. Może to więc być np. łosoś, pstrąg, dorsz czy sandacz. Najlepiej sięgnąć po filety rybne, które zawierają mało ości. A dodatkowo warto je doczyścić przed gotowaniem lub już po. Do tego celu najlepiej użyć wyparzonej pęsety.
Jak zrobić łososia w galarecie?
Łosoś to jedna z najlepszych ryb, jaką można umieścić w galarecie. To dlatego, że ryba ta ma bardzo smaczne, delikatne mięso. A poza tym jej różowy kolor wygląda bardzo apetycznie w galarecie. Najlepiej sięgnąć po filet bez skóry lub skórę usunąć przed gotowaniem.
Przepis: Łosoś w galarecie
Łosoś w galarecie z dodatkiem rodzynek, cytryny, migdałów i żurawiny
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 1 godz.
- Liczba porcji
- 8
- Liczba kalorii
- 150 w każdej porcji
Składniki
- 500 g fileta z łososia bez skóry
- 1 marchew
- 1 pietruszka
- kawałek selera
- 1 cebula
- 2 listki laurowe
- kilka ziaren ziela angielskiego
- kilka ziaren pieprzu
- 800 ml wody
- 1/2 cytryny
- 3 łyżeczki żelatyny
- sól, pieprz
- 4 łyżki świeżej żurawiny
Do dekoracji:
- 1/2 cytryny
- 3 łyżki rodzynek
- 2 łyżki migdałów
Sposób przygotowania
- Gotowanie bulionuWarzywa oczyść, zalej zimną wodą, zagotuj. Dodaj przyprawy i gotuj całość ok. 45-50 minut na niedużym ogniu. Po tym czasie wyjmij warzywa i przyprawy łyżką cedzakową.
- Gotowanie rybyFilet oczyść, opłucz, usuń z niego ości, pokrój go na porcje. Rybę włóż do gorącego bulionu warzywnego i gotuj na niedużym ogniu 10-12 minut. Po tym czasie rybę delikatnie wyjmij z wywaru i ułóż ją na półmisku. Do wywaru włóż opłukaną żurawinę i całość chwilę gotuj.
- Przygotowanie dodatkówRodzynki opłucz, namocz w ciepłej wodzie, odcedź. Migdały możesz zalać wrzątkiem i odstawić do napęcznienia, a potem usunąć z nich skórkę. Cytrynę wyszoruj, sparz wrzątkiem, przekrój wzdłuż na połowę, a potem pokrój w plasterki.
- Doprawianie galaretyŻelatynę namocz w małej ilości zimnej wody. Dodaj ją do gorącego wywaru, dokładnie wymieszaj. Galaretę dopraw do smaku sokiem z cytryny, solą i pieprzem.
- Zalewanie ryby galaretąRybę obłóż rodzynkami i migdałami. Zalej tężejącą galaretą z dodatkiem żurawiny. Na wierzchu ułóż plasterki cytryny. Całość dobrze schłodź, by galareta stężała.
Wskazówka: Wywar na galaretę warto sklarować, by była przezroczysta. W tym celu do przestudzonego wywaru należy dodać białko kurzego jaja i całość zagotować. Potem wywar trzeba przecedzić przez sito wyłożone np. ręcznikiem papierowym. I dopiero do klarownego wywaru dodaje się żelatynę.
Co dodać do ryby w galarecie?
Ryba w galarecie lubi dodatek gotowanych jaj i warzyw. Uatrakcyjniają one smak i wygląd potrawy, co nie jest bez znaczenia. Zwykle gotowaną rybę obkłada się pokrojoną marchewką i blanszowanym groszkiem, ale można też sięgać po inne warzywa. Tu dobrze sprawdzi się np. kukurydza z puszki czy gotowany brokuł. Ja jednak lubię wigilijną rybę w galarecie z dodatkiem rodzynek, migdałów i żurawiny. Zyskuje ciekawy smak i konsystencję i pięknie prezentuje się na stole.
Czytaj też:
Najlepsza wigilijna ryba po grecku. Przepis mojej mamy zawsze się udaje i zachwyca smakiemCzytaj też:
U mnie w domu je się uszka z grzybami tylko w takiej wersji. Biją na głowę te gotowane