Przystawka to małe co nieco, podawane przed daniem głównym, po to by zaspokoić pierwszy głód, ale też zaostrzyć apetyt. Może być ciepła lub zimna, ale dobrze by była prosta i szybka do przygotowania. W tej roli doskonale odnajdzie się pasta z tuńczyka. Zrobicie ją szybko z prostych składników i podacie np. z krakersami. Rzecz w tym, by ładnie ją podać.
Jakie dodatki pasują do pasty z tuńczyka?
Tuńczyk z puszki to ryba o dość łagodnym smaku. Dobrze więc harmonizuje z różnymi dodatkami – i tymi łagodnymi i tymi bardziej wyrazistymi. Ja lubię ją wzbogacać w gotowane jajko, bo dzięki niemu całość zyskuje konsystencję bardziej zbliżoną do pasty. Dobrze też jednak będą do niej pasować: cebula, szczypior, ogórek konserwowy, oliwki czy kapary. Pastę warto doprawić do smaku sokiem z cytryny i połączyć z majonezem, który zamieni składniki w smarowną całość.
Jak zrobić świąteczną pastę z tuńczyka?
Dodatki do pasty z tuńczyka dobieram nie tylko do samej ryby, ale też do dekoracji, jaką sobie zaplanowałam. A zwykle świąteczną przystawkę z tuńczyka dekoruję koperkiem i granatem. Smak tych dodatków dobrze komponuje się z tuńczykiem, a ich kolor robi na stole całą robotę. Dlatego staram się nie dodawać do pasty zbyt wielu składników, by całość miała wyważony smak.
Przepis: Świąteczna przystawka z tuńczyka
Pasta z tuńczyka i jajek w świątecznym wydaniu
- Kategoria
- Przekąska
- Rodzaj kuchni
- europejska
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 10 min.
- Liczba porcji
- 8
- Liczba kalorii
- 80 w każdej porcji
Składniki
- 2 puszki fileta z tuńczyka w oleju lub w sosie własnym
- 3 jajka ugotowane na twardo
- 1/2 cebuli
- 1 łyżka soku z cytryny
- 2-3 łyżki majonezu
- 1-2 łyżki gęstej, kwaśnej śmietany
- sól, pieprz
- 1 pęczek koperku
- 1/2 owocu granatu
- ok. 100 g prostokątnych krakersów
Sposób przygotowania
- Przygotowanie dodatkówJajka ugotuj na twardo, wystudź je, obierz ze skorupek, drobno posiekaj. Cebulę obierz, pokrój w bardzo drobną kostkę. Koperek opłucz, osusz, posiekaj. Z połówki granatu wyłuskaj nasionka.
- Mieszanie składnikówFilet z tuńczyka odsącz z zalewy, rozdrobnij widelcem. Dodaj do niego jajka i cebulę, wymieszaj. Pastę dopraw do smaku sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Połącz z majonezem i śmietaną.
- Formowanie przystawkiNiedużą formę w kształcie wieńca wyłóż folią spożywczą. Przełóż do niej pastę, przykryj, wstaw na 2 godziny do lodówki. Po tym czasie formę z pastą przykryj talerzykiem i obróć całą konstrukcję, tak by pasta znalazła się na talerzyku. Posyp ją obficie koperkiem, udekoruj pestkami granatu. Na talerzyku obok podaj krakersy.
Wskazówka: Jeśli nie masz formy w kształcie wieńca, możesz ją przygotować z dość płaskiej miski i włożonej do niej mniejszej miseczki. Przestrzeń między nimi wyłóż folią spożywczą i napełnij pastą. Po wyjęciu wieńca z formy, popraw niedoskonałości kształtu.
Jak podać pastę z tuńczyka?
Pastę z tuńczyka można podać na wiele sposobów. Najprostszy, to przełożenie jej do miseczki i nakładanie sobie porcji na talerzyk, a potem na pieczywo. To jednak codzienny sposób jej serwowania. Z okazji świąt zamieniam ją jednak w prawdziwą dekorację stołu. Nadaję paście kształt wieńca i ozdabiam tak, by ten świąteczny wieniec naśladowała. A więc obficie posypuję pastę posiekanym koperkiem i dekoruję pestkami granatu. Nie podaję do niej pieczywa, a klasyczne krakersy, z którymi smakuje znakomicie.
Czytaj też:
Ta prosta przystawka doskonale dekoruje świąteczny stół. Robię ją z 4 składnikówCzytaj też:
Awokado z tuńczykiem to zdrowa przekąska. Przepis na pyszne danie w 10 minut