Makarony włoskie zachwycają smakiem, choć trzeba przyznać, że różnią się głównie kształtem. Robi się je zwykle z pszenicy durum, czasem też zwykłej i jajek. Niestety nie nadają się one dla osób uczulonych na gluten. Za to kuchnia azjatycka ma szeroką ofertę makaronów, które są otrzymywane z różnych rodzajów mąki, np. ryżowej, sojowej, fasolowej, gryczanej, ziemniaczanej i też pszennej. Makarony te mają różne smaki, kształty, kolory i konsystencję po ugotowaniu. I można z nich wyczarować naprawdę ciekawe dania. Jednym z nich jest makaron ryżowy z kurczakiem i warzywami. Robi się go szybko i jest niezwykle smaczny.
Zalety makaronu ryżowego
Makaron ryżowy przygotowuje się z mąki ryżowej i wody. Jest niezwykle popularny w kuchni azjatyckiej. Jego neutralny smak i wiele innych zalet sprawia, że jest lubiany na całym świecie. Jakie ma zalety?
- Makaron ryżowy nie zwiera glutenu, dlatego mogą go jeść osoby z nietolerancją glutenu i chore na celiakię.
- Ma niską zawartość tłuszczu i sodu, co sprawia, że jest doskonałym produktem dietetycznym.
- Makaron ryżowy jest lekkostrawny, a przy tym bogaty w węglowodany złożone. Z tego powodu mogą go jeść osoby z wrażliwym układem pokarmowym.
- Produkt ten jest niezwykle łatwy i szybki w przygotowaniu. Wystarczy kilka minut, by był gotowy do spożycia.
- Makaron ryżowy występuje w postaci cienkich nitek (vermicelli) i szerszych wstążek (rice sticks). Można je stosować w kuchni na wiele sposobów. Są doskonałym dodatkiem do dań z patelni, zup i sałatek.
Jak zrobić makaron ryżowy z kurczakiem i warzywami?
Dziś podamy wam jeden z najprostszych przepisów na makaron ryżowy z kurczakiem i warzywami. Do jego przygotowania użyjemy tylko niezbędnych i bardziej dostępnych składników.
Przepis: Makaron ryżowy z kurczakiem i warzywami
Makaron ryżowy smażony w woku z kurczakiem i warzywami
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- azjatycka
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 25 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 475 w każdej porcji
Składniki
- 300 g makaronu ryżowego
- 400 g piersi z kurczaka
- 3 łyżki sosu sojowego
- 2 łyżeczki miodu
- 3 łyżki oleju
- 1 czerwona papryka
- 2 marchewki
- kawałek zielonej części pora
- 1 cebula
- 3 ząbki czosnku
- 2 cm świeżego imbiru
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
- Przygotowanie makaronuMakaron namocz w ciepłej, osolonej wodzie przez 10-15 minut lub gotuj go 5 minut na małym ogniu. Odcedź, przelej zimną wodą, osącz.
- Przygotowanie kurczakaFilet z piersi kurczaka opłucz, osusz, pokrój w wąskie paski. 2 łyżki sosu sojowego wymieszaj z miodem. Dodaj kawałki kurczaka, wymieszaj, odstaw na 10 minut.
- Przygotowanie warzywPaprykę umyj, oczyść, pokrój w wąskie paski. Por oczyść, pokrój w długie paski. Marchewki obierz, opłucz, pokrój w słupki. Cebulę obierz, pokrój w piórka. Czosnek i imbir obierz, posiekaj.
- Smażenie mięsaW woku lub na dużej patelni rozgrzej łyżkę oleju. Wrzuć kawałki kurczaka i mieszając, smaż go ok. 5 minut, aż lekko się zrumieni. Zdejmij go z patelni.
- Smażenie warzywNa tej samej patelni rozgrzej pozostały olej. Wsyp cebulę, mieszając smaż ją kilka minut, aż nieco zmięknie. Wtedy dodaj czosnek i imbir i smaż całość minutę, by składniki puściły aromat. Dodaj pozostałe, pokrojone warzywa i smaż je ok. 5 minut, często mieszając, by zmiękły, ale pozostały chrupiące.
- Łączenie składnikówDo warzyw na patelni dodaj kurczaka i pozostały sos sojowy. Wymieszaj, dodaj ugotowany makaron i smaż całość 2-3 minuty, cały czas mieszając. Gdy całe danie będzie gorące, dopraw je do smaku solą i pieprzem.
Orientalne dodatki do makaronu z kurczakiem i warzywami
Jeśli chcecie, by wasz makaron ryżowy z kurczakiem i warzywami miał bardziej azjatycki charakter, możecie go wzbogacić o jeszcze inne dodatki. Zamiast oleju rzepakowego, możecie użyć olej arachidowy lub sezamowy, który nada potrawie specyficznych nut smakowych. Oprócz sosu sojowego, warto też dodać trochę sosu rybnego i sosu ostrygowego, a danie zyska bardziej wyrazisty smak. Potrawę można też posypać podprażonymi, posiekanymi orzeszkami ziemnymi, sezamem albo świeżą kolendrą.
Czytaj też:
Robię domowe sajgonki jak z wietnamskiej restauracji. Jeden składnik sprawia, że farsz jest wyjątkowyCzytaj też:
To proste i szybkie danie robię z chińskiego makaronu. Patent na nie podpatrzyłam u koleżanki