Różnorodność potraw polskiej kuchni przygotowywanych z ziemniaków jest naprawdę duża. Robimy z nich np. placki, pyzy, kluski śląskie czy kopytka. Przy okazji polecamy przepis na kopytka z dodatkiem kaszy manny, bo wart jest uwagi. Szare kluski zwane też kluskami żelaznymi to także klasyczna potrawa kuchni polskiej, choć już może nieco zapomniana. Kluski te w odróżnieniu od innych klusek ziemniaczanych robi się jednak z surowych bulw. Po ugotowaniu mają więc szarą barwę, stąd ich nazwa. Określenie „żelazne” wynika z dość ciężkiej konsystencji klusek. Są one jednak bardzo smaczne i pożywne.
Z czego robi się kluski szare?
Tak jak wspomniałam, podstawowym składnikiem szarych klusek są surowe ziemniaki. Do startych warzyw dodaje się też mąkę, jajka i sól, po to by uzyskać bardziej zwartą masę. Jeśli masa jest zbyt rzadka, można do niej wsypać 1-2 łyżki skrobi ziemniaczanej. By jednak uniknąć takiego problemu, na kluski najlepiej wybierać odmiany ziemniaków zawierające dużo skrobi i po starciu odcisnąć z nich nadmiar płynu.
Tak szare kluski robiła moja babcia
Moja babcia zdradziła mi swoją recepturę na szare kluski. Składniki są dość tradycyjne, jednak sposób przygotowania gwarantuje, że kluski nie będą się rozpadać w czasie gotowania.
Przepis: Szare kluski
Kluski z surowych ziemniaków kładzione łyżką
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 30 min.
- Czas gotowania
- 10 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 130 w każdej porcji
Składniki
- 800 g ziemniaków
- 120 g mąki pszennej
- 1 jajko
- sól
Sposób przygotowania
- Przygotowanie ziemniakówZiemniaki obierz, opłucz, zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Przełóż je na lnianą ściereczkę i do miski odciśnij z nich nadmiar płynu. Gdy płyn postoi kilka minut, ostrożnie zlej go do zlewu, a pozostałą na dnie skrobię dodaj do ziemniaków.
- Wykonanie ciasta na kluskiDo startych ziemniaków dodaj mąkę, jajko i pół łyżeczki soli. Masę wymieszaj łyżką. W garnku zagotuj dużą ilość wody, posól ją.
- Wykonanie i gotowanie klusekMasę ziemniaczaną wyłóż na deskę kuchenną i nożem odcinaj z niej kluski wprost do wody. Gotuj je na średnim ogniu ok. 5 minut od momentu, jak wypłyną na powierzchnię. Kluski wyjmij łyżką cedzakową na talerze i podawaj, tak jak lubisz.
Z czym podawać kluski szare?
Kluski szare można podawać jako dodatek do dań mięsnych, najlepiej tych z sosem, np. do gulaszu, mięs duszonych. Jednak moim zdaniem żelazne kluski najlepiej smakują podane, jako samodzielne danie, jedynie z okrasą. Moja babcia zwykle okraszała je słoninką i cebulą i muszę przyznać, że te smakują mi najlepiej. Jednak można je też polać roztopionym masłem lub cebulką zrumienioną na oleju, a dodatkowo też posypać pokruszonym, białym serem.
Czytaj też:
Te kluski leniwe wychodzą delikatne i puszyste. Robię je z klasycznego przepisu i zawsze się udająCzytaj też:
Znalazłem przepis mojej babci na pyszne kopytka. Sposób przygotowania ziemniaków mnie zaskoczył