Kopytka to tradycyjna potrawa kuchni polskiej. W notatniku mojej babci znalazłem przepis na to proste danie i teraz robię kluski ziemniaczane, które nie rozpadają się podczas gotowania, a do tego mają delikatny smak. Już wiem, dlaczego domowe kopytka, które wcześniej robiłem, nie zawsze wychodziły smaczne – sekret idealnych kopytek tkwi w sposobie przygotowania ziemniaków! Moja babcia zawsze gotowała je w mundurkach.
Przepis: Kopytka
Do kopytek najlepiej nadają się ziemniaki typu C, ponieważ lubią się kleić. Zawierają najwięcej skrobi.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 1 godz.
- Liczba porcji
- 4
Składniki
- 1 kg ziemniaków
- 1 jajko
- 2 szklanki mąki pszennej
- sól
Sposób przygotowania
- GotowanieWybierz ziemniaki o podobnej wielkości. Surowe ziemniaki dokładnie umyj pod bieżącą wodą. Jeżeli są bardzo brudne, to wyszoruj je miękką szczotką lub szorstką stroną nowej gąbki do mycia naczyń. Umyte, nieobrane ziemniaki, przełóż go garnka i zalej zimną wodą. Gotuj do miękkości w osolonej wodzie około 20-30 minut. Sprawdź stopień miękkości ziemniaków za pomocą widelca.
- StudzenieUgotowane ziemniaki odcedź, przełóż na sito lub durszlak. Aby ciepłe ziemniaki szybciej ostygły i lepiej się obierały, przelej je zimną wodą.
- PrzeciskanieGdy ziemniaki nieco ostygną, obierz je i przeciśnij przez praskę lub utłucz za pomocą tłuczka do ziemniaków na gładkie puree. Dopraw ziemniaki do smaku solą. Przeciśnięte przez praskę ziemniaki przełóż do dużej miski lub na posypaną mąką stolnicę. Poczekaj, aż ostygną.
- MieszanieDo ostudzonych ziemniaków dodaj całe jajko oraz stopniowo dodawaj mąkę pszenną. Masę ziemniaczaną wyrób na gładkie ciasto. Jeżeli masa ziemniaczana klei się do rąk, to dodaj jeszcze trochę mąki.
- FormowanieZanim zaczniesz formować kopytka, w dużym garnku nastaw 3 litry osolonej wodę. Następnie jednolite ciasto ziemniaczane uformuj w kulę i podziel na 4 porcje. Z każdej porcji ciasta zrób wałek o grubości palca, z którego będziesz później odkrawać kopytka. Przed przystąpieniem do odkrawania kopytek, trzeba wałek lekko spłaszczyć. Ze spłaszczonego wałka ciasta ziemniaczanego odkrawaj ukośne kawałki i odkładaj je na posypany mąką talerz, blat lub deskę.
- GotowanieUwaga: kopytka należy gotować małymi porcjami w osolonej wodzie. Po wrzuceniu klusek ziemniaczanych do wrzątku, delikatnie pomieszaj je łyżką drewnianą, aby nie przykleiły się do dna garnka. Od momentu wypłynięcia na powierzchnię wody gotuj kopytka około 3 minuty. Gotowe kluski ziemniaczane wyjmij z wrzątku łyżką cedzakową i przełóż na sito do odcieknięcia.
Oczywiście kopytka z powyższego przepisu możesz przygotować też z ziemniaków, które zostały z obiadu. Jednak, gdy robisz je na świeżo, polecam ugotować ziemniaki w skórce. Plusem tej metody jest również to, że ziemniaki zachowują więcej smaku i wartości odżywczych. No i łatwiej się je obiera.
Z czym podawać kopytka?
Ugotowane kopytka można podawać z różnymi dodatkami. Smak dzieciństwa przypominają mi kopytka na słodko, podawane przez moją babcię z masłem i cynamonem oraz posypane cukrem. Neutralny, delikatny smak kopytek doskonale komponuje się także m.in. z mięsnymi i warzywnymi sosami np. sosem grzybowym, sosem myśliwskim i sosem pomidorowym, gulaszem oraz uduszonym z czosnkiem szpinakiem.
Czytaj też:
Kluski śląskie to tradycyjne polskie kluski z dziurką. Mój przepis jest prosty i zawsze wychodziCzytaj też:
Jak ugotować ziemniaki, aby zachwycały smakiem i zachowały wartości odżywcze? Pamiętaj o jednym, często pomijanym szczególe