Przygotowując kolację wigilijną, mało kto myśli o deserze. Niektórzy serwują ciasta, ale te są tak naprawdę zarezerwowane na święta, a więc na następny dzień. Natomiast do wigilijnych deserów można zaliczyć: kutię, kompot z suszu oraz galaretki i kisiele. Dziś pokażę wam, jak prosto przygotować lekki i orzeźwiający kisiel żurawinowy. Dokładnie taki, jaki zawsze robiła moja babcia.
Jak zrobić domowy kisiel?
Domowy kisiel przygotowuje się bardzo prosto, a jest o niebo lepszy od tego z torebki. I pod względem smaku, i pod względem wartości odżywczej. A to dlatego, że robi się go z owoców świeżych, suszonych lub mrożonych. Można więc sięgnąć po świeżą lub mrożoną żurawinę, a także po suszone śliwki, morele albo owoce dzikiej róży. Przetarte owoce rozcieńcza się wodą, dosładza i zagęszcza zawiesiną z mąki ziemniaczanej i wody. Po schłodzeniu deser jest gotowy do jedzenia. Prawda, że proste?
Jak zrobić kisiel żurawinowy?
Kisiel żurawinowy można zrobić ze świeżych lub mrożonych owoców. Świeże trzeba umyć, mrożone rozmrozić. Tak przygotowane owoce przeciera się przez sito, a pozostałe skórki gotuje w wodzie, by puściły smak i aromat. Po wymieszaniu z przecierem całość wystarczy wymieszać z zawiesiną z mąki ziemniaczanej i chwilę gotować.
Przepis: Kisiel żurawinowy
Kisiel wigilijny ze świeżych żurawin
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 15 min.
- Liczba porcji
- 8
- Liczba kalorii
- 80 w każdej porcji
Składniki
- 400 g świeżych żurawin
- ok. 1 l wody
- cukier do smaku
- szczypta mielonych goździków
- 4 łyżki mąki ziemniaczanej
- jogurt naturalny do dekoracji
Sposób przygotowania
- Przygotowanie owocówOwoce umyj, umieść na sicie, przetrzyj do miseczki. Skórki z żurawin wrzuć do 3 szklanek wody, zagotuj, gotuj ok. 5 minut, przecedź. Dodaj przetarte żurawiny, wymieszaj, gotuj 2 minuty. Dopraw do smaku cukrem i goździkami.
- Zagęszczanie kisieluW pozostałej zimnej wodzie rozprowadź mąkę ziemniaczaną. Zawiesinę wlej do gorącego kompotu, cały czas mieszając. Podgrzewaj na małym ogniu, cały czas mieszając, aż kisiel zgęstnieje.
- Serwowanie kisieluKisiel rozłóż do pucharków lub miseczek, schłodź go. Wstaw na kilka godzin do lodówki, udekoruj kleksem jogurtu lub bitej śmietany.
Jak podaje się wigilijny kisiel?
Kisiel tradycyjnie podaje się w pucharkach, które stawia się na małym talerzyku i kładzie obok łyżeczkę. Kisiel nakłada się do pucharków po przygotowaniu, pozostawia do wystygnięcia, a potem wstawia do lodówki na kilka godzin, by stężał. Zimy deser warto udekorować kleksem bitej śmietany lub jogurtu naturalnego. Jeśli nie macie wystarczającej ilości pucharków, możecie go zaserwować w małych, deserowych miseczkach.
Czytaj też:
Najlepsza wigilijna ryba po grecku. Przepis mojej mamy zawsze się udaje i zachwyca smakiemCzytaj też:
Prosty przepis na wigilijną zupę grzybową. Pokochasz ją od pierwszej łyżki