Naleśniki mojej babci smakowały najlepiej na świecie. Ich sekretem był zdrowy, tani płyn
Te naleśniki są nieco grubsze, ale doskonale elastyczne, przez co masz gwarancję, że nie popękają przy zawijaniu. Samo ciasto jest przyjemnie puszyste i miękkie. Wszystko za sprawą maślanki. Moja babcia często dodawała ją do ciasta naleśnikowego zamiast mleka.
Jak zrobić naleśniki z maślanką?
Jeśli masz swój sprawdzony przepis na ciasto naleśnikowe, sprawa jest prosta: zastąp w nim mleko maślanką. Warto przy tym pamiętać o zasadzie, aby proporcje mleka i wody, były równe. To złota zasada ze starych książek kulinarnych. Ja wam podaję przepis, z którego korzystam od lat. Naleśniki na maślance robię zawsze wtedy, kiedy chcę uzyskać bardzo elastyczne, a niekoniecznie idealnie cieniutkie placki. Takie naleśniki są też bardzo sycące.
W przepisie bardzo ważne jest, aby dać ciastu nieco „odpocząć”. Ten prosty patent również wpływa na elastyczność naleśników, dlatego warto go stosować zawsze, niezależnie od tego, czy smażysz naleśniki na maślance, czy na mleku.
Jeśli planujesz przygotować naleśniki na słodko, możesz do samego ciasta dodać łyżeczkę ekstraktu z wanilii lub cukier wanilinowy. Nie pomijaj szczypty soli, nawet przy opcji na słodko. Odrobina soli sprawia, że ciasto ma lepszy smak.
Rada: Jeśli masz dobrą, nieprzywierającą patelnię, naleśniki z tego przepisu możesz smażyć bez dodawania tłuszczu na patelnię.
Przepis: Naleśniki na maślance
Elastyczne i smaczne ciasto naleśnikowe.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 10 min.
- Liczba porcji
- 10
- Liczba kalorii
- 116 w każdej porcji
Składniki
- 250 ml maślanki
- 250 ml wody
- 200 g mąki
- 3 jajka
- 2 łyżki oleju
- szczypta soli
Sposób przygotowania
- Robienie ciastaWszystkie składniki na ciasto dokładnie wymieszaj i odstaw na 20-30 minut.
- Smażenie naleśnikówSmaż naleśniki z obu stron na rozgrzanej patelni. W razie potrzeby możesz smarować patelnię niewielką ilością oleju.
Jak jeść naleśniki na maślance
Naleśniki na maślance przygotowane według tej receptury możesz nadziewać zarówno słodkimi farszami (np. serem, dżemem, kremem czekoladowym, owocami, bitą śmietaną), jak i wytrawnymi (np. mięsem, kapustą i grzybami, ziemniakami czy szpinakiem i serem). Zrobisz z nich również idealne krokiety, które nie będą pękały przy zawijaniu. Można je także pokroić w paski i wykorzystać jako dodatek do zupy zamiast makaronu.