Z tanich składników robię chrupiące ślimaczki. Ta prosta przekąska w mig znika z talerzy i śniadaniówek
Połączenie szpinaku, czosnku i sera dawno skradło moje serce. Wyrazisty w smaku, kremowy farsz i chrupiące ciasto francuskie to sprawdzony pomysł na smaczną i sycącą przekąskę, którą można przygotować w mniej niż godzinę. To u mnie również jedna z przegryzek, które często lądują w śniadaniówkach. To pyszne drugie śniadanie i lunch w pracy.
Jak zrobić ślimaczki ze szpinakiem i serem?
Ślimaczki z ciasta francuskiego to szybka i prosta przekąska, której przygotowanie wymaga minimalnych umiejętności kulinarnych. Farsz do ślimaczków przygotujesz na jednej patelni, co pozwoli uniknąć długiego zmywania. Przestudzony farsz wystarczy zawinąć w gotowe ciasto francuskie i wstawić na chwilę do piekarnika. Do farszu polecam użyć świeżych liści szpinaku, które sprawią, że farsz nie będzie bardzo wodnisty. Jeżeli chcesz dodać do farszu szpinak mrożony, to musisz poświęcić nieco więcej czasu na odparowanie nadmiaru płynu z patelni.
Wskazówka: gotowe ciasto francuskie jest dostępne w większości sklepów spożywczych, jednak różni się pod względem składu, który wpływa nie tylko na wartości odżywcze przekąski, ale także smak gotowych wypieków. Najlepiej wybrać ciasto z krótkim, składem, w którym nie znajdują się tłuszcze utwardzone (np. tłuszcz palmowy). Wysokiej jakości ciasto francuskie zawiera w swoim składzie tylko mąkę, masło oraz sól.
Przepis: Ślimaczki ze szpinakiem i serem
Przepis na tę prostą i bardzo smaczną przekąskę możesz dowolnie modyfikować, dopasowując smak farszu do indywidualnych preferencji.
- Kategoria
- Przekąska
- Rodzaj kuchni
- Międzynarodowa
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 20 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 445 w każdej porcji
Składniki
- 375 g ciasta francuskiego
Na farsz:
- 500 g świeżego szpinaku
- 2 ząbki czosnku
- 200 g żółtego sera
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- sól i pieprz
Dodatkowo:
- 1 jajko do posmarowania ciasta przed pieczeniem
Sposób przygotowania
- Uszykowanie składnikówSzpinak pozbaw łodyżek oraz dokładnie umyj i osusz. Duże liście porwij lub posiekaj na mniejsze kawałki. Jeżeli używasz szpinaku baby, to nie musisz go rozdrabniać. Czosnek obierz i drobno posiekaj lub przeciśnij przez praskę. Ser żółty zetrzyj na tarce o małych oczkach.
- SmażenieNa dużej patelni rozgrzej oliwę z oliwek. Dodaj czosnek i smaż na małym ogniu, cały czas mieszając, przez minutę. Dodaj szpinak i wymieszaj. Smaż, często mieszając, aż liście zwiędną i puszczą wodę. Zwiększ moc palnika i odparuj nadmiar płynu z patelni. Miękki, lekko podsmażony szpinak dopraw do smaku solą i świeżo zmielonym pieprzem.
- Dodanie seraWyłącz grzanie pod patelnią i wymieszaj szpinak z połową startego sera. Pozostaw farsz do ostygnięcia.
- Formowanie i przygotowanie do pieczeniaWyłóż farsz na ciasto francuskie i rozsmaruj cienką warstwą, pozostawiając wolny odstęp od brzegów ciasta. Zwiń ciasto w rulon wzdłuż dłuższego brzegu, a następnie pokrój ostrym nożem na 2 cm kawałki. Ułóż ślimaczki ze szpinakiem na wyłożonej papierem do pieczenia blasze z wyposażenia piekarnika. Każdy ślimaczek posmaruj roztrzepanym jajkiem.
- PieczenieNagrzej piekarnik do 200 stopni Celsjusza (góra-dół, bez termoobiegu) i wstaw blachę ze ślimaczkami. Piecz przekąskę do zrumienienia przez około 15 minut, a następnie posyp ślimaczki resztą startego sera i poczekaj, aż ser się roztopi i lekko przypiecze.
Jak podawać ślimaczki ze szpinakiem i serem
Ślimaczki ze szpinakiem i serem wyśmienicie smakują na ciepło oraz na zimno. Możesz podawać je z dodatkiem sosu czosnkowego lub sosu ziołowego, a także jako dodatek do sałatek, jajek sadzonych i jajek w koszulkach. Niezjedzone ślimaczki ze szpinakiem i serem możesz przechowywać przez 1-2 dni w zamkniętym pojemniku w lodówce.
Ślimaczki ze szpinakiem i serem – zamienniki składników i opcjonalne dodatki
Pyszne ślimaczki możesz również przygotować z gotowego lub domowego ciasta drożdżowego. Opcjonalne dodatki do farszu ze szpinakiem to m.in. cebula i pieczarki. Ser żółty możesz zastąpić serem feta, serem gorgonzola lub serem mozzarella. A jeżeli lubisz kulinarne eksperymenty, to zachęcam do przygotowania ślimaczków również z innymi farszami np. z pieczarek lub leśnych grzybów, czosnku i cebuli, mięsa mielonego i sosu pomidorowego, drobno posiekanego i usmażonego z warzywami kurczaka oraz kilku rodzajów sera.
Dlaczego ciasto francuskie nie wyrasta?
Często popełnianym błędem, który sprawia, że słodkie i słone wypieki wychodzą zbite i niesmaczne, jest nadmierne ogrzanie ciasta francuskiego oraz jego pieczenie w niskiej temperaturze. Ciasto francuskie trzeba wyjąć z lodówki, gdy będziemy mieli przygotowane dodatki oraz piec w temperaturze 200 stopni Celsjusza, bo tylko wówczas rozwarstwi się na cieniutkie listki i stanie się chrupiące.