Nie cukinia i nie ziemniaki. Genialne placki zrobisz z tego zapomnianego warzywa
Placki warzywne to świetny pomysł na obiad albo kolację. Można je podawać z ulubionymi sosami lub zajadać same. Polacy najczęściej robią placki ziemniaczane, popularne są też placki z cukinii albo z dyni. Mało kto jednak wie, że można także zrobić placki z kalarepy. To smaczny i oryginalny pomysł na placki warzywne.
Jak zrobić placki z kalarepy?
Zrobienie placków jest bardzo proste, bo tak jak w przypadku innych warzyw, wystarczy zetrzeć kalarepę i połączyć z resztą składników. Na patelnię najlepiej wykładać niewielkie porcje ciasta i smażyć je na złoto.
Przepis: Placki z kalarepy
Szybkie i proste do zrobienia placki warzywne.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Wegetariańska
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 10 min.
- Liczba porcji
- 2
- Liczba kalorii
- 467 w każdej porcji
Składniki
- 500 g kalarepy
- 3/4 szklanki mąki pszennej
- 1 jajko
- 1 łyżka śmietany 18%
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 1 mała cebula
- 1 łyżeczka posiekanego drobno koperku
- sól, pieprz
- olej do smażenia
Sposób przygotowania
- Szykowanie składnikówKalarepę zetrzyj na grubych oczkach tarki, cebulę drobno posiekaj.
- Robienie plackówWymieszaj wszystkie składniki na ciasto i odstaw na ok. 5 minut. Rozgrzej olej na patelni, nakładaj niewielkie porcje i smaż placki na złoto z obu stron.
Gotowe placki z kalarepy świetnie smakują podane z jogurtem naturalnym albo kleksem kwaśnej śmietany. Pasuje też do nich sos czosnkowy albo koperkowy. Można je także zaserwować z ciepłymi sosami, np. mięsnym gulaszem albo sosem grzybowym czy pieczarkowym.
Co jeszcze można zrobić z kalarepy?
Lekko pikantna w smaku kalarepa jest idealnym warzywem do chrupania na surowo, tu jednak najlepiej sprawdzą się młode, nieprzerośnięte warzywa. Tartą kalarepę można wykorzystać do różnego rodzaju surówek (można ją łączyć z innymi warzywami, np. selerem czy marchewką) albo zrobić surówkę tylko z samej kalarepy.
Kalarepę można także dodawać do zup, sosów, warzywnych gulaszy albo różnego rodzaju zapiekanek. Kalarepę można także ugotować (również na parze) i podać z masłem i bułka tartą, podobnie jak przyrządza się fasolkę czy kalafior. Z kalarepy można robić zdrowe kiszonki, ale kalarepę można też wydrążyć, napełnić ulubionym farszem (np. mięsnym albo z kaszy gryczanej i warzyw) i zapiec w piekarniku dokładnie tak, jak inne faszerowane warzywa, np. paprykę czy cukinię. Świetnie smakuje także kalarepa grillowana: można ją zrumienić na ruszcie albo na patelni grillowej i podać jako warzywo do obiadu.