To kultowa surówka rodem z mlecznych barów. Moja babcia dodawała do niej jeszcze jeden składnik
Dziś, kiedy stawia się na fit surówki ze zdrowymi olejami roślinnymi, mało kto robi tradycyjne sałatki na śmietanie, które były popularne w PRL-u. Taka surówka z marchewki i selera będzie z pewnością dla wielu osób sentymentalną podróżą do lat dzieciństwa.
Jak zrobić surówkę z marchewki i selera?
Oprócz marchewki i selera warto do surówki zetrzeć również jedno jabłko. Jeśli zajrzysz do babcinych notatek z przepisami, być może znajdziesz przepis na taką surówkę: założymy się, że zamiast miodu i soku z cytryny (to nasze ulepszenie przepisu) będzie w nim raczej dodatek cukru i kwasku cytrynowego. My dziś zdecydowanie polecamy wersję z miodem i sokiem z cytryny.
Moja babcia często robiąc taką surówkę, dodawała do niej jeszcze jeden składnik: posiekane orzechy włoskie, wcześniej obowiązkowo uprażone na patelni. Dodawały sałatce chrupkości i przyjemnego posmaku.
Przepis: Surówka z marchewki i selera
Prosta sałatka ze śmietanowym sosem.
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 245 w każdej porcji
Składniki
- 400 g marchewki
- 1 seler
- 1 jabłko
- 10 orzechów włoskich
- 1/2 szklanki śmietany 18%
- 1 łyżka soku z cytryny
- 1 łyżeczka miodu
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
- Szykowanie składnikówMarchewkę, selera i jabłko zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Orzechy upraż na patelni i posiekaj. Śmietaną połącz z miodem, sokiem z cytryny, dopraw solą i pieprzem.
- Robienie surówkiMarchewkę, seler i jabłka wymieszaj z sosem śmietanowym. Dodaj uprażone orzechy.
Surówkę dobrze jest zrobić nieco wcześniej przed podaniem (około godziny). Wówczas smaki idealnie przejdą. Dodatek orzechów nie jest jedyną możliwością i taką sałatkę można modyfikować zmieniając ten skłanik na inny. Do surówki z marchewki i selera na śmietanie możesz dodać:
- łyżkę chrzanu,
- kawałki ananasa z puszki,
- garść rodzynek,
- posiekaną natkę pietruszki,
- posiekaną kapustę pekińską,
- pokrojone drobno gotowane jajko (to również dodatek w staroświeckim stylu),
- pokrojoną w plasterki rzodkiewkę,
- skórkę otartą z cytryny,
- kawałki pomarańczy (bez błonek).
Taka surówka idealnie nadaje się jako dodatek do obiadu, ale z chrupiącą grzanką można ją też zaserwować na kolację. Jeśli nie liczysz się z kaloriami, możesz część śmietany zastąpić majonezem. Jeśli jednak wolisz odchudzić sałatkę, zamień część śmietany gęstym jogurtem naturalnym.