Najlepszy przepis na pierogi z kapustą mam od babci Ani. Sekretem farszu jest jeden dodatek
Wiele osób kojarzy pierogi z kapustą i grzybami. Babcia Ania robiła pierogi z kapustą bez dodatku grzybów. Ten farsz to jeden z moich ulubionych smaków dzieciństwa, tym bardziej że babcia robiła te pierogi tylko na Wigilię. Kiedy byłam starsza, zapytałam, jak przygotowuje kapustę do pierogów. Okazało się, że sekretem jej delikatności jest jeden dodatek, który był dla mnie zupełnym zaskoczeniem.
Jak zrobić pierogi z kapustą?
Babcia robiła farsz z kiszonej kapusty, ale dodawała do niej zawsze gotowanego ziemniaka, którego rozgniatała i mieszała z przesmażoną kapustą. Ten prosty zabieg sprawia, że kapusta zyskuje wyjątkową konsystencję i nabiera niesamowitej delikatności.
Możesz wykorzystać do zrobienia pierogów swój przepis na ciasto, możesz też bazować na moim: robię z niego zarówno pierogi na słodko, jak i wytrawne. Ciasto jest delikatne i miękkie po ugotowaniu.
Ważne: farsz musi być ostudzony, zanim zaczniesz nakładać go na ciasto.
Przepis: Pierogi z kapustą
Tradycyjne pierogi z kapustą, idealne na Wigilię.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 30 min.
- Czas gotowania
- 15 min.
- Liczba porcji
- 10
- Liczba kalorii
- 194 w każdej porcji
Składniki
na ciasto:
- 500 g mąki pszennej
- 250 ml letniej wody
- 1 jajko
- 50 g masła
- szczypta soli
na farsz:
- 400 g kiszonej kapusty
- 1 ugotowany ziemniak
- 4 łyżki oliwy
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
- Szykowanie ciasta na pierogiMasło rozpuść w rondelku i ostudź. Z mąki, wody, masłem, jajka i szczypty soli wyrób ciasto (powinno być lekko kleiste). Zawiń je w folię i odstaw do lodówki na 30 minut.
- Szykowanie farszuKapustę drobno posiekaj i wrzuć na rozgrzaną na patelni oliwę. Duś, aż lekko zmięknie. Dodaj rozgniecionego widelcem ziemniaka (ziemniaka możesz też zetrzeć na tarce). Dopraw solą i pieprzem. Opcjonalnie do farszu możesz też dodać dla smaku odrobine masła. Odstaw farsz do ostudzenia.
- Gotowanie pierogówCiasto rozwałkuj, wykrawaj kółka, nakładaj farsz i lep pierogi. Wrzucaj je na osolony wrzątek i gotuj 3 minuty od momentu wypłynięcia.
Gotowe pierogi najlepiej smakują z przesmażoną na maśle i oliwie cebulką. Można je też posypać szczypiorem, pietruszką czy koperkiem.
Mrożenie pierogów z kapustą na święta
Lepienie pierogów to zajęcie czasochłonne, ale też powodujące często niemały bałagan w kuchni. Jeśli chcesz zaoszczędzić czas przed samymi świętami, te pierogi możesz zrobić wcześniej i je zamrozić. Wówczas wystarczy w Wigilię wyjąć porcje pierogów i zagotować.
Ja mrożę pierogi surowe. Po ulepieniu układam je na podsypanej mąką tackach i wkładam piętrowo do zamrażarki. Kiedy się dobrze zmrożą, dzielę na porcje i przekładam do pojemników lub woreczków do mrożenia. W ten sposób się nie sklejają i doskonale przechowują. Mrożone pierogi potrzebują zwykle ok. 2 minut więcej na gotowanie niż gotowane na świeżo.