Te szybkie i pyszne kotlety biją schabowe na głowę. Spróbuj, a też je pokochasz!
Kotlety z kani pokazała mi zaprawiona w zbieraniu grzybów przyjaciółka. Powiedziała, że uwielbia wybierać się na spacery do lasu w poszukiwaniu czubajki kani i że jej ulubionym wczesnojesiennym obiadem jest danie przypominające kotlety schabowe przygotowanie właśnie z tego grzyba. Przepis był tak banalny, że postanowiłam go w tym roku wypróbować. Na początek sięgnęłam po podstawowe składniki, czyli jajka i bułkę tartą, a całość doprawiłam prosto – solą, pieprzem i ziołami prowansalskimi. Tak też kotlety z kani robi moja koleżanka. U niej wszyscy domownicy się zachwycają. Moi bliscy nie ustępowali im w komplementach.
Jak zrobić kotlety „schabowe” z kani?
To pyszne danie zrobisz równie łatwo co kotlety schabowe. Musisz tylko oczyścić grzyby i obtoczyć je w jajkach z przyprawami i bułce tartej. Potem zostaje usmażyć na złoto i zajadać z ulubionymi dodatkami. Polecam spróbować.
Przepis: Kotlety z kani
Pyszna alternatywa kotletów schabowych, którą pokochała cała moja rodzina.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Czas gotowania
- 20 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 212 w każdej porcji
Składniki
- 4 kapelusze kani
- 2 duże jajka
- 100 g bułki tartej
- 1 łyżeczka ziół prowansalskich
- 1/2 łyżeczki pieprzu
- 1/3 łyżeczki soli
- 2 łyżki oleju rzepakowego
Sposób przygotowania
- Uszykowanie grzybówKapelusze kani dokładnie oczyść, usuwając ziemię i błonki. Przekrój je na pół, jeśli są bardzo duże.
- Panierowanie kaniJajka roztrzep widelcem. Wymieszaj je z ziołami prowansalskimi, pieprzem i solą. Zanurzaj w nich porcje grzybów, a następnie obtaczaj w bułce tartej.
- Smażenie kotletów z kaniNa patelni rozgrzej olej rzepakowy. Smaż na nim opanierowane kanie, aż staną się złote z obu stron. Odsącz z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym.
Jak podać kotlety z kani jak schabowe?
Do kotletów z kani świetnie pasują tłuczone ziemniaki oraz delikatne kasze. Moim ulubionym dodatkiem do tego typu dań jest lekkie purée ziemniaczane z dodatkiem oliwy z oliwek. Oprócz niego bardzo często stawiam na banalną surówkę z kapusty pekińskiej. Możesz oczywiście skusić się na ciepłe dodatki np. marchewkę z groszkiem czy buraczki zasmażane. Tak naprawdę, co pasuje do kotletów schabowych, odnajdzie się i w towarzystwie panierowanej kani.
Inne warianty kotletów z kani
Opisany wyżej sposób przygotowania tego pysznego zamiennika kotletów schabowych jest najbardziej podstawowym. Z kanią możesz postąpić podobnie jak z mięsem, obtaczając ją w bogatej mieszance składników – nie tylko w bułce tartej. Kotlety z kani z dodatkiem tymianku, oregano, a nawet ostrej papryki czy kurkumy, tartego sera żółtego czy pokruszonych orzechów też będą pyszne.
W przepisie na kotlety z kani możesz też zrezygnować z jajek, do obtoczenia grzybów wykorzystując mieszankę mąki ziemniaczanej z wodą. Nic też nie stoi na przeszkodzie, abyś, zamiast smażyć danie, zrobiła je w piekarniku, z pominięciem dodawania tłuszczu.