To najlepsze kotlety bez mięsa, jakie robię. W przepisie ważny jest jeden szczegół
Chętnie testuję nowe przepisy na wegetariańskie odpowiedniki różnych potraw mięsnych i większość z nich bardzo smakuje mojej rodzinie. Ostatnio coraz częściej gości u nas falafel – popularna warzywna potrawa kuchni bliskowschodniej, która przygotowywana jest m.in. z ciecierzycy i przypraw. To danie roślinne często zastępuje mięso w diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Falafel podawany jest w formie kulek lub małych, okrągłych kotlecików.
Jak smakuje falafel?
Falafel ma bardzo ciekawy, lekko orzechowy smak. W zależności od doboru przypraw są w nim wyczuwalne słone, ostre i orientalne smaki, które świetnie komponują się m.in. ze smakiem świeżych warzyw i sosów (np. czosnkowego na bazie jogurtu).
Jak zrobić kotlety bez mięsa?
Ważne, aby nie popełnić jednego błędu, który sprawia, że potrawa robi się niesmaczna i ma nieodpowiednią konsystencję. Do przygotowania falafeli trzeba użyć surowej ciecierzycy. Wiele osób jest przekonanych, że falafel powstaje z gotowanej ciecierzycy i chce ułatwić sobie przygotowanie tej potrawy, robiąc masę na kotlety z ciecierzycy w puszce.
Ciecierzycę najlepiej namoczyć wieczorem (dokładna instrukcja w poniższym przepisie) i rano przystąpić do robienia kotletów bez mięsa. Wskazówka: Zbyt długo moczona ciecierzyca oraz ciecierzyca, która zostanie pozostawiona w bardzo ciepłym miejscu, może zacząć fermentować. Jeżeli ziarna wydzielają alkoholowy lub kwaśny zapach, to nie nadają się do spożycia.
Odpowiednio przygotowaną ciecierzycę trzeba zmielić z nadającymi smak i aromat dodatkami i doprawić wyrazistymi w smaku przyprawami. Możesz zmielić ciecierzycę w blenderze kielichowym, użyć robota kuchennego, rozdrabniacza lub blendera ręcznego. Zachęcam do eksperymentowania z różnymi smakami i dodawania do masy na falafel większej ilości świeżych i suszonych ziół np. oregano i rozmarynu, ostrych przypraw np. chili, a także warzyw np. drobno pokrojonej papryki lub suszonych pomidorów. Gotową masę na kotlety wystarczy uformować i usmażyć.
Wskazówka: Jeżeli masa jest bardzo gęsta i sucha, to można dodać nieco wody; zbyt wodnistą masę zagęścisz, dodając nieco mąki z ciecierzycy (zmielona, sucha ciecierzyca) lub mąki pszennej. Żeby kotlety z ciecierzycy nie rozpadały się podczas wkładania na rozgrzany tłuszcz, polecam wstawić je na 20-30 minut do lodówki.
Przepis: Kotlety bez mięsa
Choć masa, z której powstaje falafel, nie zawiera wielu składników, to zaskakuje wyrazistym smakiem oraz konsystencją – kotlety bez mięsa są wilgotne w środku i chrupiące na zewnątrz.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Bliskowschodnia
- Czas przygotowania
- 1 godz. 10 min.
- Liczba porcji
- 4
Składniki
- 400 g suchej ciecierzycy
- 1 średnia cebula
- 3 ząbki czosnku
- pęczek natki pietruszki
- pęczek kolendry
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1 łyżeczka kminu rzymskiego
- 2 szklanki oleju do smażenia
- sól i pieprz
Sposób przygotowania
- Moczenie ciecierzycySuchą ciecierzycę wsyp do dużej miski lub garnka i zalej zimną wodą – woda powinna sięgać 3-4 cm powyżej poziomu ciecierzycy. Odstaw ciecierzycę do napęcznienia na około 12 godzin. Następnie odcedź ją, opłucz pod bieżącą wodą i odsącz z nadmiaru płynu na sitku lub durszlaku.
- Uszykowanie dodatkówCebulę obierz i pokrój na mniejsze kawałki np. na ćwiartki. Czosnek obierz. Natkę pietruszki i kolendrę umyj, osusz papierowym ręcznikiem i drobno posiekaj. Do masy na kotlety dodaj po 1/2 szklanki natki pietruszki i kolendry. Możesz zmienić ilość ziół, dopasowując smak kotletów do indywidualnych preferencji.
- Przygotowanie masy na kotletyW pojemniku blendera kielichowego umieść odsączoną z wody ciecierzycę, cebulę, czosnek i sodę oczyszczoną. Zmiel składniki – ciecierzyca jest gotowa, gdy rozpadnie się na malutkie kawałeczki i zacznie przypominać mokry piasek. Porada: do pojemnika blendera możesz również dodać przyprawy, jednak robiąc falafel po raz pierwszy, polecam doprawić gotową masę dopiero po dodaniu kolendry i natki pietruszki.
- Dodanie ziół i przyprawianiePrzełóż zmielone składniki do miski, dodaj natkę pietruszki oraz kolendrę i dopraw kminem rzymskim, a także solą i pieprzem do smaku.
- Formowanie kotletówZwilż dłonie wodą lub natłuść niewielką ilością oleju i formuj małe, okrągłe kotleciki. Polecam najpierw zrobić z masy kulkę, a następnie rozpłaszczyć ją na okrągły placek. Kotleciki będą miały taką samą wielkość, jeżeli będziesz nabierać masę gałkownicą do ziemniaków. Gotowe kotleciki układaj na talerzu lub półmisku. Wstaw je do lodówki, żeby nieco stężały.
- SmażenieKotlety bez mięsa wymagają smażenia na głębokim tłuszczu. Możesz je usmażyć na patelni, w garnku lub we frytkownicy. Kotleciki dodaj na rozgrzany olej i smaż na średnim ogniu z obu stron – czas smażenia z jednej strony to 3-4 minuty (w zależności od wielkości kotletów). Gotowe kotlety bez mięsa mają złoty kolor i chrupiącą skórkę.
Usmażone kotleciki z ciecierzycy możesz odsączyć z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku.
Jak podawać kotlety bez mięsa?
Falafele z mojego przepisu możesz podawać z różnymi dodatkami. Najczęściej serwuję je z frytkami, sałatką ze świeżych warzyw m.in. ogórków, pomidorów i mieszanki sałat oraz z domowym sosem czosnkowym. Kotlety z ciecierzycy możesz podawać również z tortillą lub chlebkiem pita oraz dodawać do sałatek. Doskonale nadają się również do przygotowania wegańskich burgerów.