Wiosną i latem tylko tak podaję kopytka. Moja rodzina przepada za tym lekkim obiadem
Odkąd pamiętam zawsze lubiłam kopytka. W dzieciństwie nie przepadałam za gotowanymi ziemniakami, ale kopytka z okrasą lub obsmażane zjadałam bez gadania. I tak mi zostało. Wciąż wolę kopytka, od chociażby najsmaczniejszych ziemniaków. Teraz lubię je też za to, że mogę je zrobić z ziemniaków, które zostały mi z obiadu z poprzedniego dnia. To bardzo dobre rozwiązanie, bo daję ziemniakom drugie życie i nic się nie marnuje. A mąż i dzieci przepadają za lekkim obiadem składającym się z kopytek i sosu pomidorowego.
O czym warto pamiętać, robiąc kopytka?
Oto kilka wskazówek, dzięki którym kopytka wyjdą idealne.
- Do przygotowania kopytek można użyć ziemniaków z poprzedniego dnia, jak i świeżo ugotowanych. Należy je dokładnie wytłuc, a potem dobrze wystudzić. Dopiero zimne miesza się z pozostałymi składnikami i zagniata z nich ciasto.
- Ciasta na kopytka nie należy zagniatać zbyt długo, a jedynie do połączenia się składników. Im bowiem dłużej wyrabiamy ciasto, tym robi się bardziej kleiste.
- Robiąc kopytka nie należy też przesadzać z ilością dodanej mąki. Gdy będzie jej w cieście za dużo, kopytka wyjdą twarde.
- Oprócz mąki pszennej do ciasta na kopytka można też dodać 1-2 łyżki mąki ziemniaczanej. Taki zabieg z pewnością się przyda, jeśli korzystamy z ziemniaków, które nie zawierają zbyt dużo skrobi. Do ciasta można też dodać 2 łyżki kaszy manny, która sprawi, że kopytka będą miękkie i puszyste.
- Kopytka należy wyciągać z wody, wkrótce po tym, jak wypłyną na powierzchnię. Zbyt długo gotowane mogą zacząć się rozpadać.
Jak zrobić kopytka z sosem pomidorowym?
Podstawą tego dania są oczywiście udane kopytka. By takie były, trzeba zastosować odpowiednie proporcje ciasta.
Przepis: Kopytka z sosem pomidorowym
Kluski ziemniaczane podane z aromatycznym sosem pomidorowym
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 10 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 370 w każdej porcji
Składniki
- ok. 500 g ugotowanych ziemniaków
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1 łyżka kaszy manny
- 1 jajko
- szczypta soli
Na sos:
- 1 cebula
- 3-4 łyżki oliwy lub oleju
- 2 ząbki czosnku
- 1 puszka krojonych pomidorów
- bazylia
- sól, pieprz
- 2 łyżki startego parmezanu
Sposób przygotowania
- Przygotowanie sosuCebulę obierz, pokrój w kostkę, zeszklij na oleju. Dodaj posiekany czosnek, chwilę całość przesmaż. Dodaj pomidory wraz z zalewą, zagotuj, dodaj trochę soli, pieprzu i bazylii. Duś sos na małym ogniu, aż zrobi się jednolity i gęsty. Dopraw go do smaku.
- Zagniatanie ciastaDo wytłuczonych ziemniaków dodaj jajko, kaszę, mąkę i szczyptę soli. Składniki wymieszaj, a potem szybko zagnieć z nich w miarę jednolite ciasto.
- Formowanie i gotowanie kopytekW dużym garnku nastaw wodę. Ciasto podziel na kilka części. Podsypując mąką, z każdej uformuj długi wałek, lekko spłaszcz go dłonią i pokrój z ukosa na kluski. Wrzuć je na osolony wrzątek, gotuj ok. minutę licząc od momentu, jak wypłyną na powierzchnię.
- Podawanie kopytekKopytka rozłóż na talerze, polej je przygotowanym sosem, posyp startym serem. Możesz też dodatkowo posypać posiekaną bazylią.
Z czym jeszcze można podać kopytka?
Jeśli chcesz podać kopytka, jako danie główne, możesz zaserwować je także z innymi sosami. Tu doskonale sprawdzi się sos grzybowy czy pieczarkowy, sos z duszonych, startych warzyw korzeniowych, sos śmietanowy i śmietanowo-serowy. Kopytka dobrze też będą smakować z połączeniu z młodą, duszoną kapustą.