Moje roladki schabowe są wyjątkowo soczyste i kruche. Sekretem są składniki nadzienia
Roladki schabowe (zrazy wieprzowe zawijane) to idealny pomysł na obiad lub kolację. Tak przygotowane mięso możesz podawać z ziemniakami, kaszą oraz pieczywem. Wyjątkowy smak roladek ze schabu podkreśla aromatyczny sos własny. Mięso w roladkach schabowych, które robię według poniższego przepisu, zawsze wychodzi kruche i soczyste. To jedno z ulubionych dań mojej rodziny. Często robię takie zrazy zawijane na świąteczny obiad lub uroczystą kolację.
Przepis: Roladki schabowe
Zrazy wołowe zawijane robione ze schabu to klasyka polskiej kuchni.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 30 min.
- Czas gotowania
- 40 min.
- Liczba porcji
- 4
Składniki
Na roladki:
- 4 grube plastry schabu bez kości
- 8 plasterków boczku
- 2 duże ogórki kiszone
- 1/2 czerwonej papryki
- 1 czerwona cebula
- 4 łyżeczki ostrej musztardy
- 2 łyżki mąki pszennej
- 3 łyżki klarowanego masła
- sól i pieprz
Na sos:
- 1 i 1/2 szklanki bulionu mięsnego lub mięsno-warzywnego
- 2 ząbki czosnku
- 1 średnia cebula
Sposób przygotowania
- Rozbijanie i przyprawianie mięsaPlastry schabu o grubości około 2,5 cm umyj i osusz papierowym ręcznikiem. Oczyść mięso z błon. Rozbij mięso tłuczkiem. Schab powinien mieć grubość około 0,5 cm. Mięso oprósz solą i świeżo zmielonym pieprzem. Na każdym kawałku rozbitego schabu rozsmaruj 1 łyżeczkę ostrej musztardy.
- Krojenie składnikówKiszone ogórki pokrój w ćwiartki. Paprykę pokrój w grubsze paseczki. Cebulę obierz i pokrój w piórka. Boczek pieczony lub gotowany pokrój na cienkie plastry.
- Nakładanie farszuNa posmarowanym musztardą mięsie ułóż po 2 plasterki boczku oraz 2 ćwiartki ogórka, 2-3 paseczki papryki i kilka piórek cebuli.
- Zwijanie i panierowanie roladekZawiń boki mięsa i zwiń roladki. Jeżeli mięso się rozpada, to zepnij zrazy wykałaczkami. Każdą roladkę ze schabu obtocz w mące pszennej.
- SmażenieNa głębokiej patelni rozgrzej klarowane masło. Obsmaż roladki schabowe z każdej strony. Gdy mięso będzie zrumienione, zdejmij je z patelni i przełóż na półmisek. Na pozostały po smażeniu tłuszcz dodaj pokrojoną w kostkę cebulę oraz drobno posiekany czosnek. Smaż 2-3 minuty na średnim ogniu, ciągle mieszając. Wlej bulion i doprowadź do wrzenia
- DuszenieDo gorącego bulionu włóż podsmażone roladki schabowe i duś pod przykryciem, na małym ogniu, przez około 30 minut.
- Przygotowanie sosuZdejmij gotowe roladki schabowe z patelni, przełóż na półmisek i przykryj folią aluminiową, żeby nie ostygły. Przelej zawartość patelni do rondelka i zmiksuj lub przetrzyj przez drobne sitko. Jeżeli sos jest zbyt rzadki, to możesz przez 4-5 minut pogotować go na dużym ogniu, ciągle mieszając, aby odparować nadmiar płynu.
Roladki schabowe podawaj z ziemniakami, kluskami śląskimi lub kaszą oraz ulubioną surówką. Idealnie pasuje choćby surówka z kapusty pekińskiej, która u mojej koleżanki schodzi kilogramami. Przed podaniem polej mięso zredukowanym sosem. Możesz też posypać roladki schabowe posiekaną natką pietruszki.
Roladki schabowe – przydatne wskazówki
Do roladek ze schabu pasuje różne nadzienie. Możesz zrobić je np. z suszonych pomidorów i szpinaku, szynki i żółtego sera, smażonych z cebulą pieczarek, szpinaku i sera feta, mielonego mięsa z dodatkiem cebuli i czosnku, ogórków konserwowych i marynowanej papryki, pora i marchewki, szparagów oraz leśnych grzybów. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia i ulubione smaki.
Gotowe roladki schabowe możesz podsmażyć i udusić na patelni lub panierować w mące, roztrzepanym jajku i tartej bułce. Roladki pokryte panierką trzeba podsmażyć na patelni lub upiec w piekarniku np. z dodatkiem pokrojonych na mniejsze kawałki ziemniaków.
Do roladek schabowych możesz podawać różne sosy np. kremowy sos pieczarkowy, sos pomidorowy, grzybowy, serowy oraz chrzanowy.