Najlepsze racuchy drożdżowe z jabłkami z przepisu od babci Gieni. Smakują obłędnie i łatwo je zrobić
Uwielbiałem drożdżowe racuchy z jabłkami, które w dziecińskie robiła mi babcia. Dlatego teraz też dość często goszczą na moim stole. Ciasto drożdżowe na racuchy nie wymaga długiego przygotowywania – wystarczy kilka minut, aby było gotowe do wyrastania. Idealne racuchy drożdżowe z jabłkami to placuszki z chrupiącą skórką i miękkim środkiem. Takie właśnie były placki babci Gieni. Niezapomniany smak dzieciństwa.
Gdy babcia przekazywała mi swój przepis, kazała podkreślić, że trzeba zwrócić uwagę na temperaturę składników i pamiętać, aby sprawdzić datę przydatności do spożycia świeżych drożdży – jeżeli termin ich przydatności zbliża się ku końcowi, to ciasto może nie wyrosnąć.
Racuchy drożdżowe możesz przygotować z jabłkami lub z innymi owocami. Babcia zawsze podkreślała, że do przygotowania racuchów najlepsze są kwaśne odmiany jabłek, takie jak antonówka czy szara reneta.
Jak zrobić racuchy z przepisu babci Gieni?
Rada: aby ciasto drożdżowe na racuchy pięknie wyrosło, pamiętaj o dodaniu do niego delikatnie ciepłego mleka (o temperaturze 37-40 stopni Celsjusza) oraz jajek i drożdży, które wcześniej musisz wyjąc z lodówki, by ogrzały się do temperatury pokojowej.
Wskazówka: Ja zawsze dodaję do ciasta na racuchy świeże drożdże, ale możesz zastąpić je drożdżami instant (1 całe opakowanie – 7 g).
Przepis: Racuchy drożdżowe z jabłkami
Choć przepisy na racuchy mogą się różnić w zależności od regionu Polski, to podstawowe składniki pozostają podobne.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 1 godz. 10 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 598 w każdej porcji
Składniki
- 250 ml mleka
- 250 g mąki pszennej
- 2 jajka
- 20 g świeżych drożdży
- 2 jabłka
- 1 łyżka cukru
- olej roślinny lub klarowane masło do smażenia
Dodatkowo:
- cukier puder
- cynamon
- cukier waniliowy
Sposób przygotowania
- Uszykowanie rozczynuPrzygotuj rozczyn z 1/2 szklanki delikatnie ciepłego mleka, pokruszonych drożdży oraz 2 łyżek mąki i 1/2 łyżki cukru. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, przykryj ściereczką lub talerzykiem i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 15-20 minut.
- Przygotowanie ciastaDo wyrośniętego rozczynu dodaj pozostałe składniki ciasta na racuchy, czyli resztę mąki, mleka i cukru oraz jajka. Wszystkie składniki wymieszaj na gładką, jednolitą masę i wyrabiaj przez 3-4 minuty. Miskę z ciastem odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 20 minut – ciasto powinno podwoić swoją objętość.
- Dodanie jabłekŚredniej wielkości jabłka (najlepiej kwaśnej odmiany) umyj, obierz i zetrzyj na tarce o dużych oczkach lub pokrój w niewielką kostkę. Tak przygotowane owoce dodaj do wyrośniętego ciasta. Jeżeli jabłka puściły dużo soku, to odsącz je na sitku.
- SmażenieNakładaj porcje ciasta drożdżowego z jabłkami łyżką na rozgrzaną patelnię z olejem (lub masłem klarowanym) i formuj okrągłe placuszki. Smaż racuszki drożdżowe z obu stron na średniej mocy palnika do momentu, aż będą miały złoty kolor. Gotowe racuchy odsącz z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym.
Domowe racuchy drożdżowe z jabłkami możesz posypać cukrem pudrem z dodatkiem cynamonu lub cukru waniliowego.
Z czym jeszcze można zrobić racuchy drożdżowe?
Choć jabłka są najbardziej klasycznym dodatkiem, to w sezonie letnim polecam dodać do ciasta drożdżowego rabarbar. Wyśmienicie smakują również racuchy z dynią, gruszką, malinami, borówkami, bananami i śliwkami czy brzoskwiniami. W drożdżowym cieście na racuchy możesz również usmażyć pozbawione gniazd nasiennych plasterki jabłek. Pycha – szczególnie oprószone cukrem pudrem z dodatkiem cynamonu.