Pasta kanapkowa z wątróbki lepsza niż pasztet. Przepis znalazłam u mojej babci
Lubisz pasztety, ale nie masz czasu na ich robienie? Zrób pastę z wątróbek drobiowych. To krótki skład i szybkie wykonanie. Przepis na tę pastę był zaznaczony w książce kucharskiej, z której często korzystała moja babcia. Można powiedzieć, że to jeden z najbardziej banalnych przepisów, bo cała filozofia polega jedynie na połączeniu wszystkich składników.
Jak zrobić pastę kanapkową z wątróbki?
Polecamy wykorzystać do pasty dostępną łatwo i tanią wątróbkę drobiową. Pastę możesz zrobić zawsze wtedy, kiedy zostanie ci smażona wątróbka, ale oczywiście możesz również specjalnie usmażyć wątróbkę na pastę.
Jak usmażyć wątróbkę? Wątróbkę drobiową oczyść i osusz na ręczniku papierowym (będzie mnie pryskała). Panieruj w mące każdy kawałek i kładź na rozgrzany na patelni olej i smaż z obu stron. W trakcie smażenia na patelnię dorzuć jeszcze kawałek masła, to sprawi, że wątróbka będzie bardziej aromatyczna. Do zrobienia pasty kanapkowej z wątróbek możesz także użyć wątróbki smażonej z cebulą albo z jabłkiem. Jeśli nie jesz smażonych rzeczy, wątróbkę na pastę możesz także ugotować lub upiec.
W książce kucharskiej mojej babci jest zalecenia, aby składniki na pastę przepuścić przez maszynkę do mielenia mięsa. Dziś każdym domu jest blender i można tu użyć blendera, ale trzeba pamiętać, że wątróbka i ser przepuszczone przez maszynkę będą miały nieco inną konsystencję. Jeśli chcesz poświęcić nieco więcej czasu i masz w domu maszynkę do mielenia mięsa, warto spróbować tej opcji. Do zrobienia pasty warto wykorzystać ser o wyrazistym smaku (np. tylżycki).
Przepis: Pasta kanapkowa z wątróbki
Prosta pasta ze smażonej wątróbki drobiowej.
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Liczba porcji
- 1
Składniki
- 250 g smażonej wątróbki drobiowej
- 50 g tartego żółtego sera
- 1 łyżka śmietany
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
- Robienie pastyWątróbkę i ser przepuść przez maszynkę do mielenia mięsa lub zmiksuj. Dodaj śmietanę i dopraw solą i pieprzem.
Gotową pastę wątróbkową przełóż do słoiczka i przechowuj w lodówce. Smaruj nią ulubione pieczywo, grzanki, pastę możesz też wykorzystać do faszerowania jajek. Najlepiej smakuje podana z ogórkiem kiszonym lub konserwowym albo posypana szczypiorkiem.