Sałatka jarzynowa. Klasyczny przepis kuchni polskiej, z którego korzystały nasze babcie
Pewne smaki pozostają z nami na całe życie. Przykładem może być smak sałatki jarzynowej, który pamiętamy z czasów dzieciństwa. Znalazłem przepis na sałatkę warzywną, której smak niczym nie różni się od smaku sałatki, którą na specjalne okazje przygotowywała moja babcia.
Ja serwuję tę sałatkę jako dodatek do głównych dań, które jemy podczas wielkanocnego śniadania. Komponuje się idealnie z innymi tradycyjnymi daniami, takimi jak biała kiełbasa, schab pieczony czy żurek. Ważne jest, aby przed podaniem sałatkę odpowiednio schłodzić, co pozwoli na lepsze połączenie się smaków.
Przepis: Sałatka jarzynowa
Ten klasyczny przepis na sałatkę warzywną możesz dowolnie modyfikować. Jako dodatek pasują do niej różnego rodzaju wędliny (np. szynka) lub tuńczyk.
- Kategoria
- Przekąska
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 30 min.
- Czas gotowania
- 30 min.
- Liczba porcji
- 6
Składniki
- 4 duże ziemniaki
- 3 średnie marchewki
- 3 średnie pietruszki
- 1 średni seler
- 2 średnie jabłka
- 1 puszka groszku konserwowego
- 4 jajka na twardo
- 5 średnich ogórków kiszonych
- 10 marynowanych pieczarek lub innych grzybów marynowanych
- sól i pieprz do smaku
Na sos:
- 4 łyżki majonezu
- 2 łyżki gęstego jogurtu naturalnego lub gęstej śmietany
- 3 łyżeczki ostrej musztardy
Sposób przygotowania
- Gotowanie warzywWarzywa korzeniowe dokładnie umyj miękką szczotką lub szorstką stroną nowej gąbki do mycia naczyń. Przygotuj dwa garnki. Do jednego włóż nieobrane ziemniaki, a do drugiego nieobraną marchew, pietruszkę i seler. Zalej ziemniaki i warzywa korzeniowe gorącą wodą, dodaj 1 łyżeczkę soli i gotuj na małym ogniu do miękkości – 20-30 minut. Ugotowane warzywa odcedź, przelej zimną wodą i pozostaw do wystudzenia.
- Gotowanie jajekJajka o temperaturze pokojowej zalej zimną wodą. Przykryj garnek pokrywką i doprowadź do wrzenia na średnim ogniu. Czas gotowania jajek na twardo od momentu zagotowania się wody to 9 minut. Ugotowane jajka przelej zimną wodą i pozostaw do ostudzenia.
- Obieranie i krojenie składnikówOstudzone warzywa obierz ze skórki i pokrój w kostkę. Jajka obierz. Oddziel żółtka od białek i pokrój w kostkę. Jabłka obierz i pokrój w kostkę. Ogórki i grzyby odsącz z zalewy i pokrój w kostkę. Groszek odsącz z zalewy.
- Przygotowanie sosuMajonez, jogurt naturalny lub śmietanę oraz musztardę przełóż do miseczki. Wymieszaj na jednolitą masę za pomocą łyżki lub rózgi kuchennej.
- Łączenie składników i przyprawianieWszystkie składniki sałatki jarzynowej przełóż do dużej miski i dokładnie wymieszaj. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Wstaw gotową sałatkę jarzynową na minimum 30 minut do lodówki, aby smaki się przegryzły.
Gotową sałatkę jarzynową podawaj ze świeżym pieczywem oraz ulubionymi wędlinami lub pieczonym mięsem. Przed podaniem możesz udekorować wierzch sałatki posiekanym szczypiorkiem, natką pietruszki, ćwiartkami jajka na twardo lub połówkami pomidorków koktajlowych. Pięknie wygląda też sałatka ozdobiona zielonym groszkiem i ugotowaną marchewką.
Rada: jeśli chcesz podać sałatkę warzywną pięknie wykończoną, to szykując składniki, odłóż na bok kawałek ugotowanej marchewki i odsyp 2 łyżki groszku. Po umieszczeniu sałatki w misce lub na półmisku i wygładzeniu jej powierzchni niewielką ilością majonezu, z plasterków marchewki i ziarenek groszku „wymaluj” na daniu piękne wzorki.
Sałatka jarzynowa – przydatne wskazówki
Przygotowując sałatkę jarzynową, możesz dowolnie zmieniać proporcje poszczególnych warzyw oraz zrezygnować z dodawania grzybków marynowanych i ogórków kiszonych. Opcjonalne dodatki do sałatki jarzynowej, dzięki którym możesz zmieniać smak tego dania, to np. ugotowana fasola „perłówka”, drobno posiekana cebula, drobno posiekany por i kukurydza z puszki.
Co zrobić, by sałatka jarzynowa nie podchodziła wodą?
Aby sałatka warzywna nie podchodziła wodą, co wpływa niekorzystnie tylko na wygląd, ale i na jej smak, należy zastosować sprawdzone metody. Chodzi o:
- Odpowiednie przygotowanie warzyw – ugotowane warzywa dobrze osusz przed pokrojeniem. Po ugotowaniu warzyw najlepiej studź je pozostawiając na sitku lub papierowym ręczniku kuchennym, aby pozbyć się nadmiaru wody.
- Odsączanie składników konserwowych – jeśli dodajesz do sałatki warzywa konserwowane (np. groszek, kukurydzę, fasolę), dokładnie je odsącz z zalewy.
- Dodawanie majonezu bezpośrednio przed podaniem – chociaż sałatka jarzynowa zazwyczaj nabiera lepszego smaku po kilku godzinach w lodówce, rozważ dodanie majonezu i finalne doprawienie sałatki tuż przed podaniem. To może pomóc zachować jej świeżość i zapobiec podchodzeniu wodą.
- Wybór odpowiedniego majonezu – niektóre rodzaje majonezu mogą być bardziej płynne niż inne. Wybierając gęstszy majonez, zminimalizujesz ryzyko "podchodzenia wody".
- Ograniczenie ilości warzyw zawierających dużo wody – składniki takie jak ogórki kiszone lub konserwowe czy świeże jabłka zawierają dużo wody. Ogórki możesz lepiej odsączyć i osuszyć za pomocą ręcznika papierowego przed dodaniem do sałatki, a jabłek użyć w mniejszej ilości.
- Pokrojenie warzyw w nieco większą kostkę – grubsze kawałki mają tendencję do lepszego utrzymania wody w środku, co zmniejsza ryzyko jej wydostania się do całości sałatki.
- Chłodzenie sałatki bez przykrycia – podczas chłodzenia sałatki w lodówce, rozważ pozostawienie jej na pewien czas bez przykrycia. Pozwoli to na odparowanie nadmiaru wilgoci. Później możesz przykryć sałatkę, aby uniknąć przejmowania zapachów z lodówki.