Słodkie pianki robię bez cukru i słodzika. Łączę 3 proste składniki, a są lepsze niż sklepowe
Gdy mam ochotę na lekki deser, robię te owocowe pianki. Nie używam przy tym gotowej galaretki, cukru, erytrytolu ani innego słodzika. W przeciwieństwie do sklepowych, te nie zawierają też sztucznych barwników, aromatów ani konserwantów. Mój przepis bazuje na skoncentrowanych owocach i pozwala przygotować bogate w smaku kostki. Aż trudno uwierzyć, że ich zrobienie wymaga tylko trzech produktów i wody.
Sposób na marshmallows z jabłek
Bazą prostych owocowych pianek są jabłka, a konkretnie przygotowany z nich mus. Pokrojony w kostkę miąższ podgrzewam bez wody do miękkości, co uwalnia zawarte w nim pektyny. To naturalne związki błonnika rozpuszczalnego w wodzie, które żelują w przetworach. Gdy jabłka przestygną do temperatury poniżej 60 stopni, wystarczy połączyć je z namoczoną w wodzie żelatyną. Można wymieszać je ręcznie albo od razu zblendować na gładki mus. Taka mieszanka genialnie ubija się na gęstą pianę. Można także dolać do niej do 50 ml soku z innych owoców, najlepiej czerwonych lub fioletowych. To zmienia jej kolor i smak.
Gotową pianę przelewam do naczynia wyłożonego folią spożywczą, choć niektórzy stosują pergamin. Ten jednak namięka i jest grubszy, przez co pozostawia większe wgniecenia w masie. Na ilość składników podaną w przepisie biorę kwadratową formę o boku 22 cm, ale sprawdzi się również inna o pojemności 1,8-2 litrów. Deser musi stężeć przez kilka godzin w lodówce, ale najlepiej kroić go dopiero nazajutrz.
Tak robię pianki jabłkowo-truskawkowe
Akcentem smakowym w moich piankach z jabłek jest gęsty sos truskawkowy. Przygotowuję go z połowy kilograma owoców bez żadnych dodatków. Wybieram dojrzałe okazy, by można było łatwo zgnieść je widelcem. Tę pulpę przecieram przez sitko i odrzucam drobne pesteczki. Jeśli jednak komuś nie przeszkadzają, może je zostawić. Mus podgrzewam przez około kwadrans, aż zgęstnieje na gęsty sos.
Do ubitej masy jabłkowej dokładam kilka łyżek takich truskawek, ale nie mieszam dokładnie, by w marshmallows pozostały cienkie smugi sosu. Po stężeniu i pokrojeniu na niewielkie kostki podaję je nabite na patyczki z pozostałym sosem truskawkowym.
Przepis: Pianki jabłkowo-truskawkowe
Lekki deser owocowy bez dodatku cukru.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Międzynarodowa
- Czas przygotowania
- 35 min.
- Czas gotowania
- 35 min.
- Liczba porcji
- 50
- Liczba kalorii
- 13 w każdej porcji
Składniki
- 1 kg jabłek (około 6 średnich sztuk)
- 500 g dojrzałych truskawek
- 30 g żelatyny w proszku
- 1/2 szklanka wody
Sposób przygotowania
- Szykowanie musu jabłkowegoNamocz żelatynę w wodzie. Obierz jabłka, usuń gniazda nasienne i posiekaj miąższ. Duś, aż będzie bardzo miękki. Odczekaj 15-20 minut, dodaj żelatynę i zmiksuj masę na mus. Odstaw do wystygnięcia.
- Gotowanie sosu truskawkowegoTruskawki zgnieć widelcem, przetrzyj przez sito i podgrzewaj w garnuszku przez 15-20 minut. Gdy sos zgęstnieje, odstaw go, by wystygł.
- Mieszanie masyUbijaj letni mus jabłkowy na wysokich obrotach miksera przez około 15 minut, aż powstanie puszysta jasna masa. Dołóż kilka łyżek sosu truskawkowego i wymieszaj tylko z grubsza.
- Formowanie pianekWlej masę do formy wyłożonej folią spożywczą. Schłódź w lodówce przez 3-4 godziny lub całą noc. Gdy pianka stężeje, pokrój ją w kostkę i podawaj z sosem truskawkowym.