Układam ciastka, banany i krem z 3 składników. Deser bez pieczenia przebija banoffee i tiramisu
Ekspresowe ciasto bez pieczenia wymaga herbatników, prostego kremu i kilku owoców. Jest miej słodkie niż banoffee i bez surowych białek, które są w tiramisu, ale ma podobne warstwy i kakao. Uwielbiam to połączenie – podobnie jak moi goście.
Sposób ubijania kremu ze śmietanki i mascarpone
Na pyszny krem biorę tylko trzy produkty. Aby jednak wyszedł idealnie, mieszam je w odpowiedniej kolejności. Nie ubijam kremówki i mascarpone razem ani nie dokładam sera do ubitej śmietany. Zamiast tego zaczynam od ubijania jej z cukrem pudrem. Gdy powstaną miękkie wierzchołki, dodaję mascarpone porcjami i ograniczam mieszanie do minimum.
Oba mleczne produkty mają wysoką zawartość tłuszczu, który krystalizuje w niskiej temperaturze. Dzięki temu tworzy sztywną strukturę bez użycia żelatyny. Aby to zadziałało, muszą być mocno schłodzone aż do 4 stopni. Oprócz lodówki pomaga mi w tym zamrażarka, w której spędzają około 15 minut. Czasu trzeba jednak pilnować, by nie stały się zbyt zimne.
Tak robię bananowe ciasto bez pieczenia
Mając białą masę, szykuję już tylko banany. Wybieram niezbyt dojrzałe, by były jasne i nie do końca miękkie. Pokrojone w plasterki szybko ciemnieją, ale z tym radzi sobie świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Przed użyciem osuszam je na papierowych ręcznikach, by nie rozwodniły kremu.
Teraz chwytam za herbatniki maślane, które układam w formie o wymiarach 25 na 20 cm. Na dno idzie 12 sztuk, które smaruję kremem i kładę na niego banany. W ten sposób są umocowane i całość przy krojeniu się nie rozjeżdża. Na owoce nakładam i ciastka. Dodaję jeszcze jedną taką warstwę i zakańczam śmietanową masą.
Całość schładzam przez 8-12 godzin, choć można próbować kroić już po czterech. Warto jednak poczekać, aż ciastka przejdą wilgocią i porządnie zmiękną. Dopiero tuż przed podaniem posypuję deser kakao. W przeciwnym razie nasiąknie wilgocią i zamieni się w ciemną, mokrą plamę.
Przepis: Bananowe ciasto bez pieczenia
Prosty pomysł na pyszny deser.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Wegetariańska
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Liczba porcji
- 12
- Liczba kalorii
- 308 w każdej porcji
Składniki
- 36 herbatników (180 g)
- 4 jędrne banany
- 300 ml śmietany 36% tłuszczu
- 300 g serka mascarpone
- 3 łyżki cukru pudru
- 1 cytryna
- 2 łyżki odtłuszczonego kakao
Sposób przygotowania
- Szykowanie składnikówŚmietankę ubij z cukrem na półsztywną pianę, po czym dodaj w 2-3 porcjach mascarpone i połącz na niskich obrotach miksera. Wyciśnij sok z cytryny. Obierz banany, pokrój na plasterki i skrop sokiem.
- Przekładanie ciastaW foremce układaj warstwy: ciastka, cienka warstwa kremu, banany, krem, ciastka i kolejna warstwa również z bananami. Na trzecią warstwę ciastek wyłóż resztę kremu i schowaj deser do lodówki na co najmniej 8 godzin. Przed podaniem oprósz wierzch kakao.