Nie zawijam już mięsa w młodą kapustę. Leniwe gołąbki robię szybciej i smaczniej
Teraz mięsa mielonego nie muszę już zawijać w liście młodej kapusty. Warzywo zamiast na zewnątrz ląduje w środku pożywnego dania. Pomidorowy sos z dodatkiem marchewki, cebuli i przypraw dopełnia całości. Smaczna potrawa wystarczy nawet na dwa obiady.
Jak przygotować młodą kapustę do gołąbków bez zawijania?
To danie nazywam też leniwymi gołąbkami, bo pracy w nich nie ma tyle, co w ich tradycyjnym odpowiedniku. Jednak kilka kwestii jest istotnych, bo młoda kapusta jest znacznie delikatniejsza i bardziej soczysta niż kapusta zimowa. Dlatego pracę zaczynam od usunięcia wierzchnich, uszkodzonych liści, a następnie główkę dokładnie płuczę i drobno szatkuję.
Zawsze pamiętam też o tym, by lekko posolić posiekane warzywo i odstawić je na około 10 minut. Młoda kapusta zawiera dużo wody, dlatego przed połączeniem z mięsem mielonym należy ją starannie odcisnąć z nadmiaru soku. Pominięcie tego etapu sprawi, że masa mięsna stanie się zbyt rzadka, a pulpety będą się rozpadać podczas formowania i obsmażania na patelni.
Jak zrobić leniwe gołąbki w sosie pomidorowym?
W tym daniu ważne jest staranne, kilkuminutowe wyrobienie masy dłonią. Dzięki temu masa będzie zwarta i łatwa do formowania. Robię z niej zgrabne kotleciki, które po obtoczeniu w mące krótko obsmażam na patelni z obu stron, by zamknąć w nich soki.
Ostatnim etapem jest przygotowanie sosu z dodatkiem podsmażonej cebuli, tartej marchewki, bulionu oraz passaty pomidorowej. To właśnie do gęstego, wrzącego sosu trafiają pulpety, w którym duszą się pod przykryciem do miękkości.
Przepis: Gołąbki z młodą kapustą bez zawijania
Pulpety z młodą kapustą w sosie pomidorowym na obiad.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 25 min.
- Czas gotowania
- 40 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 500 w każdej porcji
Składniki
Na pulpety:
- 500 g mięsa mielonego
- 1/2 główki młodej kapusty
- 100 g ryżu
- 1 jajko
- 1 mała cebula
- 2 ząbki czosnku
- sól i pieprz
- majeranek
- mąka do obtoczenia
- olej do smażenia
Na sos pomidorowy:
- 500 ml bulionu warzywnego
- 500 g passaty pomidorowej
- 1 marchewka
- 1 cebula
- 1 łyżka masła
- 1 liść laurowy
- 2 ziela angielskie
- koperek do posypania
Sposób przygotowania
- Przygotowanie składnikówRyż ugotuj na sypko, odcedź i wystudź. Młodą kapustę umyj, oczyść z uszkodzonych liści i drobno posiekaj. Przełóż do miski, posól, ugnieć dłonią i odstaw na 10 minut. Potem odlej nadmiar soku.
- Robienie pulpetówDo miski przełóż mięso mielone, ostudzony ryż i posiekaną kapustę. Dodaj pokrojoną cebulę, czosnek przeciśnięty przez praskę. Wbij jajko, wsyp przyprawy i masę wyrabiaj przez kilka minut.
- Formowanie i obsmażanieZ masy uformuj lekko spłaszczone pulpety, obtocz w mące, smaż na głębszej patelni lub w garnku na oleju z dwóch stron na złoty kolor.
- Szykowanie sosu i duszenieNa maśle podsmaż cebulkę i smaż z marchewką startą na tarce o grubych oczkach. Po kilku minutach wlej bulion, passatę, dołóż przyprawy, wymieszaj i doprowadź do wrzenia. Pulpety włóż do sosu, zmniejsz ogień i duś na wolnym ogniu przez ok. 30 minut. Posyp koperkiem i podawaj.
Z czym podawać tę potrawę?
Leniwe gołąbki robię z dodatkiem ryżu, ale i tak zwykle podaję je też z tłuczonymi, młodymi ziemniakami. Sprawdzi się tu świeże, chrupiące pieczywo, kopytka czy ugotowana na sypko kasza gryczana. Danie przed samym podaniem posypuję drobno posiekanym koperkiem lub natką pietruszki.