Z ciasta na pierogi robię tę genialną przekąskę. Jest nawet lepsza od chipsów
Pamiętam, jak moja babcia, po lepieniu pierogów, zawsze zostawiała kawałek ciasta. Zaskoczyło mnie, gdy zamiast je wyrzucać, rozwałkowała je na cienkie placki i smażyła na suchej patelni. Te proste podpłomyki, posmarowane masłem czosnkowym, smakowały lepiej niż same pierogi. Na końcu znajdziesz inne pomysły na to, z czym podać takie placki.
Jak zrobić taką przekąskę?
Do ich przygotowania używam dokładnie tego samego ciasta, co na pierogi – mąka, gorąca woda, odrobina oleju i sól. Jest ono elastyczne i idealnie nadaje się do wałkowania na bardzo cienkie placuszki.
Ważne jest, żeby smażyć je na suchej, dobrze rozgrzanej patelni. Dzięki temu placki pieką się, a nie smażą, i nabierają charakterystycznych, przypieczonych bąbli. Drugi istotny element to czas – smażę je bardzo krótko, po około minucie z każdej strony, aż pojawią się na nich brązowe plamki.
Przepis: Podpłomyki z ciasta pierogowego
Cienkie i chrupiące, idealne jako zdrowsza alternatywa dla chipsów.
- Kategoria
- Przekąska
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 25 min.
- Czas gotowania
- 15 min.
- Liczba porcji
- 20
- Liczba kalorii
- 53 w każdej porcji
Składniki
- 300 g mąki pszennej
- 200 ml gorącej wody
- 30 ml oleju rzepakowego
- szczypta soli
Sposób przygotowania
- Przygotowanie ciastaDo miski wsyp mąkę i sól. Stopniowo wlewaj gorącą wodę i olej, mieszając wszystko łyżką. Gdy ciasto lekko przestygnie, zagnieć je ręką na gładką i elastyczną masę.
- Formowanie plackówCiasto rozwałkuj bardzo cienko. Za pomocą szklanki lub foremki do pierogów wykrawaj małe, okrągłe placuszki.
- SmażenieDobrze rozgrzej suchą patelnię z grubym dnem. Smaż placuszki partiami, po około minucie z każdej strony, aż pojawią się na nich charakterystyczne, brązowe bąble.
Z jakim sosem podać takie placki?
Te proste, chrupiące placki to idealna baza do maczania w różnego rodzaju dipach.
- Sos czosnkowy na jogurcie – to absolutna klasyka. Jego chłodny, orzeźwiający smak idealnie komponuje się z ciepłymi, chrupiącymi podpłomykami. Gęsty jogurt grecki wymieszany z ząbkiem czosnku, solą i pieprzem to prosty dodatek, który robi wielką różnicę.
- Hummus – kremowa, orientalna pasta z ciecierzycy to zaskakujący, ale bardzo smaczny dodatek. Jej delikatny, orzechowy smak świetnie pasuje do neutralnych placków, tworząc zdrową i sycącą przekąskę. Przetestuj przepis na hummus z pieczonym burakiem.
- Pasta z awokado (guacamole) – dojrzałe awokado, rozgniecione z sokiem z limonki, czosnkiem i odrobiną chili, to idealne, zdrowe towarzystwo. Jej maślany smak fantastycznie pasuje do chrupiących podpłomyków.
- Sos pomidorowy – prosty, gęsty sos zrobiony z passaty pomidorowej, z dodatkiem czosnku i świeżej bazylii, to świetna, włoska opcja. Podpłomyki smakują wtedy jak małe, chrupiące pizzerinki.