Ciasto drożdżowe nadziewam pysznym farszem mięsnym i cebulką. Idealne danie na każdą okazję
Peremech (inaczej Belyashi lub Peremech) to tradycyjna potrawa kuchni rosyjskiej. Te okrągłe drożdżówki z soczystym mięsnym nadzieniem urzekły mnie smakiem. Idealnie sprawdzają się u mnie jako przekąska na drugie śniadanie lub ciepła kolacja, a także elegancka przystawka na imprezę. Potrawa zachwyca chrupkością smażonego ciasta i soczystym wnętrzem. Ponadto doskonale smakuje zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Peremech różni się pod względem wyglądu od polskich pasztecików i innych drożdżowych bułeczek z wytrawnym nadzieniem. Farsz nie jest całkowicie otulony ciastem drożdżowym. Oczywiście możesz też ukryć nadzienie wewnątrz ciasta drożdżowego, robiąc małe bułeczki z mięsem mielonym i cebulą.
Jak zrobić peremech?
Tradycyjnie peremech nadziewa się farszem z mielonej wołowiny lub baraniny, ale możesz użyć wieprzowiny i drobiu, dopasowując smak przekąski do indywidualnych preferencji i stosowanej diety. Drożdżowe placki z mięsem i cebulą wymagają usmażenia na sporej ilości oleju (opcjonalnie smalcu). Żeby nie wchłonęły tłuszczu, niezbędne jest jego podgrzanie do 180 stopni Celsjusza – wówczas danie wyjdzie chrupiące z zewnątrz i delikatne w środku. Wysoka temperatura oleju sprawi również, że tłuszcz nie wniknie do wnętrza potrawy. Jeżeli nie przepadasz za smażonymi przekąskami, możesz upiec peremech w piekarniku. Ponieważ farsz nie jest surowy, wystarczy piec danie do zrumienienia ciasta, czyli około 15 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza (góra-dół, bez termoobiegu).
Jak i w przypadku innych wypieków z ciasta drożdżowego, niezbędne jest przestrzeganie kilku ważnych zasad, dzięki którym ciasto będzie elastyczne i łatwe do formowania oraz ładnie wyrośnie. Po pierwsze i najważniejsze – składniki ciasta powinny mieć temperaturę pokojową. Zarówno rozczyn, jak i wyrobione ciasto muszą podwoić swoją objętość.
Mięso na farsz powinno mieć wyrazisty smak. Możesz do niego dodać nie tylko cebulę, czosnek, zioła i przyprawy, ale także np. marchewkę, paprykę, pora i pieczarki. Zanim przystąpisz do nadziewania placków, ostudź nadzienie do temperatury pokojowej. Możesz przygotować farsz dzień wcześniej, jednak w tym przypadku pamiętaj, aby przed przystąpieniem do robienia peremech, ogrzać nadzienie do temperatury pokojowej.
Przepis: Peremech
Peremechy z mięsem są daniem popularnym w wielu krajach.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Rosyjska
- Czas przygotowania
- 1 godz. 50 min.
- Czas gotowania
- 25 min.
- Liczba porcji
- 15
Składniki
Na ciasto:
- 500 g mąki pszennej
- 250 ml letniej wody
- 25 g świeżych drożdży
- 1/2 łyżeczki cukru
- 1 łyżeczka soli
Na farsz:
- 500 g mięsa mielonego
- 2 duże cebule
- 2 ząbki czosnku
- 3 oleju do smażenia
- 1 łyżeczka majeranku
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- sól i pieprz
Dodatkowo:
- 500 ml oleju do smażenia
Sposób przygotowania
- Uszykowanie rozczynuWymieszaj rozkruszone drożdże z cukrem, letnią wodą (temperatura poniżej 40 stopni Celsjusza) i 5 łyżkami mąki pszennej. Przykryj naczynie ściereczką i odstaw na 15-20 minut w ciepłe miejsce. Rozczyn jest gotowy, gdy podwoi swoją objętość oraz mocno się spieni.
- Robienie ciastaResztę mąki pszennej przesiej do dużej miski, dodaj sól i wymieszaj. Dodaj wyrośnięty rozczyn i wymieszaj łyżką, a następnie wyrób jednolite, elastyczne ciasto. Ciasto możesz wyrobić ręcznie lub robotem kuchennym. Przełóż ciasto drożdżowe do miski i przykryj naczynie folią spożywczą lub ściereczką. Odstaw ciasto w ciepłe miejsce. Po 1 godzinie wyrastania odpowietrz je, uciskając kilka razy dłońmi, a następnie pozostaw na około 30 minut do ponownego wyrośnięcia.
- Przygotowanie farszuCebulę i cebulę obierz i pokrój w piórka lub kostkę. Na 2 oleju zeszklij cebulę. Następnie smaż jeszcze 2 minuty na nieco większym ogniu, żeby lekko się przyrumieniła. Dodaj czosnek i smaż jeszcze minutę, cały czas mieszając. Zdejmij cebulę z czosnkiem z patelni i przełóż do miski. Na patelnię po smażeniu cebuli i czosnku dodaj resztę klarowanego masła i podsmaż na nim mięso mielone. Gdy mięso zacznie się rumienić, dodaj majeranek, odłożoną wcześniej cebulę z czosnkiem oraz słodką paprykę. Smaż 1-2 minuty, cały czas mieszając. Gotowy farsz dopraw do smaku solą i świeżo zmielonym pieprzem.
- Formowanie i nadziewanieWyrośnięte ciasto przełóż na lekko posypaną mąką stolnicę i wyrabiaj przez 1-2 minuty. Podziel ciasto na 15-20 porcji i z każdej z nich uformuj kulkę. Kulki ciasta rozwałkuj lub rozpłaszcz dłonią na placek o grubości 3 mm. Nakładaj na ciasto farsz, pozostawiając około 2 cm odstęp od brzegów, a następnie zawiń brzegi ciasta na nadzienie, formując płaską sakiewkę. Porada: możesz również zrobić w nieco rozpłaszczonej kulce ciasta wgłębienie dnem szklanki i ułożyć w nim farsz. Gotowe bułeczki przykryj ściereczką i pozostaw na 20 minut do wyrośnięcia.
- Smażenie peremachRozgrzej olej i smaż Peremach małymi partiami (po 3-4 sztuki) do zrumienienia, delikatnie dociskając je, żeby brzegi były zanurzone w oleju. Czas smażenia 1 partii bułeczek to 2-3 minuty. Gotowe bułeczki z mięsem mielonym i cebulą możesz odsączyć z tłuszczu na papierowym ręczniku.
Jak podawać peremech?
Peremech możesz podawać na ciepło lub na zimno. Moim zdaniem najlepiej smakują z kwaśną śmietaną, choć moja rodzina uwielbia je z domowym sosem czosnkowym. Ale śmiało możesz użyć sosu, który tobie przypada do gustu.