Takie słodkie naleśniki często robiła moja babcia. Wcinaliśmy je, aż się uszy trzęsły
Moje wspomnienia z dzieciństwa są tak słodkie, jak te naleśniki babci Julci. Nadziewała je dwoma rodzajami masy, dzięki czemu były smaczne i sycące. A na dodatek wszystko polewała miodem. Po prostu palce lizać. Naleśniki te pojawiały się zwykle w okolicy różnych świąt, kiedy to babcia przyrządzała nadzienie do strucli. Zawsze odkładała trochę masy makowej do słodkich naleśników. Dziś na szczęście można kupić gotową masę makową i dzięki temu częściej raczyć się tym przysmakiem.
Wartość odżywcza maku
Mak to niezwykle wartościowy i odżywczy produkt. Zawiera bowiem dużo białka, błonnika i zdrowych tłuszczów. Dostarcza też dużo witamin i soli mineralnych, m.in.: witaminy E, witamin z grupy B, a także wapnia, magnezu, fosforu, potasu i żelaza. Z tego powodu korzystnie wpływa na nasze kości, serce i układ nerwowy. Ponieważ, jednak jest dość kaloryczny, należy go spożywać z umiarem.
Jak zrobić naleśniki z makiem i twarogiem?
Przygotowanie naleśników z makiem i twarogiem nie jest trudne, ani pracochłonne. Oczywiście, jeśli sięgnie się po gotową masę makową, którą jednak przez cały rok można kupić w większości sklepów.
Przepis: Naleśniki z masą makową i twarogiem
Naleśniki z masą makową i twarogiem polane miodem
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- europejska
- Czas przygotowania
- 20 min.
- Czas gotowania
- 15 min.
- Liczba porcji
- 10
- Liczba kalorii
- 240 w każdej porcji
Składniki
Na ciasto:
- 1 szklanka mąki pszennej
- 2 jajka
- 1 szklanka mleka
- 1/2 szklanki wody gazowanej
- szczypta soli
- 2 łyżki oleju
Na farsz:
- 200 g twarogu
- 2 łyżki śmietany lub jogurtu naturalnego
- 2-3 łyżki cukru
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- 400 g gotowej masy makowej
Sposób przygotowania
- Przygotowanie naleśnikówSkładniki na ciasto naleśnikowe zmiksuj na gładką masę. Ciasto odstaw na 15 minut. Usmaż z niego cienkie naleśniki.
- Przygotowanie masy twarogowejTwaróg umieść w misce. Rozdrobnij widelcem, rozmieszaj ze śmietaną, cukrem i cukrem waniliowym.
- Serwowanie naleśnikówWzdłuż każdego naleśnika połóż pasek twarogu i masy makowej. Naleśnik zroluj z farszem. W ten sposób zużyj wszystkie składniki. Przygotowane naleśniki możesz podgrzać np. w piekarniku (15 minut w 160 stopniach Celsjusza). Polej je płynnym miodem.
Jak zrobić domową masę makową?
Masę makową można kupić gotową w puszce. Jeśli jednak ktoś ma ochotę na własnoręczne jej przygotowanie, nic nie stoi na przeszkodzie. Trzeba jednak zarezerwować na to trochę czasu. Na przygotowanie ok. 400 g masy makowej potrzebujecie: 150 g suchego maku, 120-150 ml mleka, 20 g masła, 50 g miodu oraz cynamon lub cukier waniliowy do smaku, a także ok. 100 g bakalii, np. mieszanki rodzynek, migdałów, orzechów włoskich i kandyzowanej skórki pomarańczowej.
A oto sposób przygotowania masy makowej krok po kroku.
- Mak należy umieścić na sicie, przelać wrzątkiem i odcedzić.
- Potem umieścić go w garnku, zalać mlekiem i gotować ok. 25 minut na małym ogniu bez przykrycia.
- Po tym czasie niewchłonięte mleko należy odcedzić, a mak przestudzić. Tak przygotowany mak trzeba dwukrotnie przepuścić przez maszynkę do mielenia mięsa z drobnym sitkiem lub rozdrobnić przy pomocy blendera.
- W garnku należy rozpuścić masło, dodać do niego zmielony mak, miód i przyprawy. Całość trzeba podgrzewać ok. 10 minut, często mieszając, by składniki dobrze się połączyły.
- Teraz należy dodać bakalie. Całość wymieszać i podgrzewać jeszcze kilka minut, by składniki dobrze się poprzenikały. Po wystudzeniu masa jest gotowa do użycia.