Ten aromatyczny dodatek ułatwia mi gotowanie. Robię go szybko, a nadaje moim potrawom smaku
Kostki rosołowe ze sklepu nie mają dobrej prasy. Nic dziwnego skoro są bogate we wzmacniacze smaku, barwniki i konserwanty. Mało kto chce dodawać do swoich posiłków substancje, które może i są bezpieczne, ale w nadmiarze najpewniej szkodzą.
Rozwiązaniem problemu jest samodzielne przygotowanie bulionu na zupę. Zajmuje to jednak dość sporo czasu, bo za każdym razem gotuje się przecież jarzyny, a czasem i mięso. Niedawno w końcu zebrałam się w sobie, by ułatwić sobie zadanie. Zrobiłam zapas kostek rosołowych. Warzywny dodatek będzie mi służył przez długi czas.
Jak zrobić domowe kostki rosołowe?
Przyrządzenie smakowego dodatku do dań okazało się banalne. Musiałam jedynie rozdrobnić warzywa i odpowiednio długo poddusić je kilkoma dodatkami. Efekt, w postaci aromatycznej mieszanki idealnie podkreślającej smak potraw, bardzo przyjemnie mnie zaskoczył.
Przepis: Domowe kostki rosołowe
Prosty dodatek do dań, który poprawi ich smak.
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 30 min.
- Liczba porcji
- 10
- Liczba kalorii
- 58 w każdej porcji
Składniki
- 3 marchewki
- 1 pietruszka
- 1/4 selera
- 1 średni por
- 1 duża cebula
- 2 ząbki czosnku
- 4 łyżki oleju rzepakowego
- 2 łyżki sosu sojowego
- 2 łyżeczki koncentratu pomidorowego
- 1 liść laurowy
- 2 ziarna ziela angielskiego
- 1 łyżeczka soli
- 2 łyżeczki pieprzu
- 1 łyżeczka kurkumy
- 1 łyżeczka oregano
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- 2 szklanki wody
Sposób przygotowania
- Uszykowanie warzywCebule obierz, posiekaj, Pora opłucz i pokrój w kosteczkę. Marchewkę, pietruszkę i selera wyszoruj, obierz i zetrzyj na tarce do jarzyn.
- Smażenie warzyw na kostkę rosołowąNa patelni rozgrzej 2 łyżki oleju rzepakowego. Zeszklij na nim cebule. Gdy zmięknie, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, liścia laurowego i ziele angielskie. Po chwili wrzuć rozdrobnionego pora i dalej smaż przez 3-4 minut na wolnym ogniu. Dolej 2 łyżki tłuszczu i wrzuć starte warzywa korzeniowe. Przyrządzaj przez 10 minut, po czym wlej sos sojowy. Dodaj też koncentrat pomidorowy oraz przyprawy w proszku. Przesmaż, a następnie wlej wodę. Gotuj 10 minut.
- Robienie domowych kostek rosołowychZ masy na patelni wyjmij przyprawy w kawałku. Rozdrobnij wszystko w Benderze i przenieś do foremek na lód (jeśli chcesz zamrozić) lub do słoika (jeśli wekujesz).
Jak przechowywać domowe kostki rosołowe?
W zależności od ilości, jaką przygotujesz i od twoich kulinarnych planów masz dwie opcje – mrożenie i wekowanie. Mrożenie będzie dobre, gdy wykonasz spory zapas kostek rosołowych. Porcje aromatycznego dodatku przechowasz wtedy dłużej i będziesz mogła po nie sięgać w dowolnym momencie bez obaw po świeżość dodatku.
Druga możliwość, czyli zamknięcie ciepłego koncentratu bulionu warzywnego w słoiczku, jest świetna, gdy wiesz, że całość zużyjesz w 1-2 tygodnie. Wtedy po prostu przełóż przyrządzony dodatek do czystego naczynia i przechowuj w lodówce, sukcesywnie uszczuplając zapas.
Jak wykorzystywać kostki rosołowe?
Dodatek smakowy wrzucaj do zup i sosów jako uzupełnienie smaku. Nie są tak wyraziste, jak kupione w sklepie kostki rosołowe, ale sprawią, że dania nie będą smakować wodą. Możesz też oczywiście wykorzystywać domowe kostki rosołowe przy przygotowywaniu rosołu, jeśli nie masz ochoty na obieranie i krojenie warzyw na bieżąco.