Tę pyszną zupę odkryłam podczas weekendu na Kaszubach. Tamtejszy szef kuchni wyjawił mi przepis
Zupa dziadówka to prosta, a jednocześnie bardzo smaczna kaszubska potrawa. Odkryłam ją niedawno podczas wycieczki w tamte strony. W restauracji zaserwowano mi tradycyjną wersję, bez udziwnień i zbędnych dodatków. Była tak pyszna, że wypytałam o przepis i postanowiłam odtworzyć ją w domu. Zapoznałam się też z historią nazwy, która jest bardzo ciekawa.
Skąd pochodzi dziadówka?
Kaszubska potrawa dziś jest nieco zapomniana, ale kiedyś była stałym elementem jadłospisu w tym regionie. Nazwa dania może wydawać się nieco tajemnicza i jest kilka teorii wyjaśniających jej pochodzenie. Jedna z nich mówi, że „dziad” to po prostu ziemniak, a dziadówka jest dziadówką, bo sporządza się ją z tego warzywa z dodatkiem boczku, marchewki i cebuli.
Inna głosi z kolei, że za nazwę odpowiada charakter zupy dziadówki. Jest to danie swojskie, kojarzące się ciepłą domową atmosferą – dokładnie taką, jaką spotyka się u dziadków. Niezależnie od tego, gdzie leży prawda, warto kaszubską potrawę przygotować. Syci na długo i nie kosztuje milionów, a to już dwa kolejne argumenty na plus. Pierwszym jest oczywiście znakomity smak.
Jak zrobić zupę dziadówkę?
Dziadówka jest zupą wiejską i jej wykonanie nie wymaga skomplikowanych technik kulinarnych. Wystarczy, że podsmażysz boczek i cebulkę, a następnie dodasz je do garnka z gotującymi się ziemniakami i marchewką. Po zaprawieniu maślanką rozmieszaną z mąką żytnią i dodaniu przypraw będziesz już mogła ją podać. To właśnie to „wykończenie” moim zdaniem sprawia, że smak dziadówki jest tak unikalny i wyjątkowy. Moja rodzina od razu go pokochała.
Przepis: Zupa dziadówka
Pyszna kaszubska potrawa przygotowywana z prostych, łatwo dostępnych składników.
- Kategoria
- Zupa
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Czas gotowania
- 20 min.
- Liczba porcji
- 6
- Liczba kalorii
- 708 w każdej porcji
Składniki
- 1,5 kg ziemniaków
- 1 średnia cebula
- 1 większa marchewka
- 200 g wędzonego boczku
- 1 litr maślanki
- 2 łyżki mąki żytniej
- 2 liście laurowe
- 5 ziaren pieprzu czarnego
- 1 łyżeczka majeranku
- pieprz
- sól
Sposób przygotowania
- Uszykowanie składnikówZiemianki obierz, umyj i pokrój w kostkę. Podobnie potraktuj marchewkę. Cebulę pozbaw łupiny i posiekaj. Boczek wędzony również rozdrobnij w niewielkie sześciany.
- Smażenie dodatkówNa patelnie wrzuć boczek, wytop go. Gdy się zrumieni, wrzuć cebulę i lekko wszystko posól. Smaż, aż się zeszkli. Dopraw majerankiem.
- Gotowanie kaszubskiej potrawyW garnku zagotuj 1,5 litra wody. Posól. Wrzuć marchewkę, ziemniaki, liście laurowe i ziarna pieprzu. Gotuj do miękkości kartofli.
- Zaprawianie dziadówkiDo garnka z zupą wlej maślankę połączoną wcześniej z mąką żytnią. Cały czas mieszaj zawartość naczynia i dodawaj zaprawkę powoli – unikniesz w ten sposób zważenia nabiału. Na koniec dopraw potrawę solą i pieprzem.
Jak podać zupę dziadówkę?
Kaszubska potrawa jest bardzo pożywna. W boczku i maślance znajdziesz białko oraz tłuszcze, a w ziemniakach węglowodany. Jedyne czego trzeba do podania to zatem odrobina zieleniny. U mnie pojawiała się świeża natka pietruszki. Niektórzy sypią tez posiekany szczypiorek.
Słyszałam również o bogatszej odsłonie potrawy z dodatkiem jajka sadzonego. Moim zdaniem to już naprawdę treściwy wariant, ale jeśli masz ochotę na danie, które posili cię na pół dnia, polecam spróbować. Do zupy dziadówki możesz też podać kromkę chleba z chrupiącą skórką.