Odcedzam oliwki i blenduję je z 4 składnikami. 5 minut i czuję się, jak na wakacjach we Francji
Letnia kolacja czy spotkanie w gronie znajomych nie musi nas kosztować dużo wysiłku. Wystarczy świeże pieczywo i kilka prostych dodatków, by przyjemnie się jadło i rozmawiało. Jednym z takich doskonałych dodatków do pieczywa są pasty. Dziś zachęcam do przygotowania pasty z zielonych oliwek. Jest wyrazista w smaku i doskonale komponuje się z wieloma dodatkami.
Kilka słów o paście z oliwek
Pasta z oliwek znana jest w kuchni francuskiej, jako tapenada. Francuzi zwykle przygotowują ją z czarnych oliwek, rzadziej sięgają po zielone. Pastę tę robi się niezwykle prosto, blendując na gładką masę oliwki oraz charakterystyczne dodatki, jakimi są kapary i anchois. Do pasty tej dodaje się też tradycyjnie czosnek i oliwę z oliwek, można również sok z cytryny oraz świeże zioła, np. natkę pietruszki, tymianek. Smak pasty można urozmaicić, dodając do niej np. suszone pomidory, orzechy.
Jak zrobić pastę z zielonych oliwek?
Z myślą o paście z zielonych oliwek kupcie drylowane oliwki. Mogą być nadziewane paprykową pastą lub czosnkiem. Po dokładnym odcedzeniu, oliwki należy wsypać do miski, dodać pozostałe składniki i zblendować je na mniej lub bardziej gładką masę. Mnie najbardziej odpowiada średnie rozdrobnienie tapenady, bo lubię czuć w niej małe kawałeczki składników.
Przepis: Pasta z zielonych oliwek
Zielone oliwki zblendowane na gładką masę z wyrazistymi dodatkami
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Francuska
- Czas przygotowania
- 5 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 160 w każdej porcji
Składniki
- 200 g zielonych oliwek
- 2 ząbki czosnku
- 2 łyżki kaparów
- 3-4 fileciki anchois
- 2 łyżki soku z cytryny
- 3-4 łyżki oliwy z oliwek
- sól, pieprz
Sposób przygotowania
- Blendowanie składnikówOliwki odsącz z zalewy, umieść w wysokiej misce. Dodaj posiekany czosnek, kapary i anchois. Wlej też oliwę z oliwek. Zblenduj całość na gładką masę.
- Doprawianie pastyPastę dopraw do smaku sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Jeśli jest zbyt gęsta, dodaj więcej oliwy z oliwek.
Wskazówki: Jeśli nie odpowiada wam smak anchois, możecie je pominąć. Gotową tapenadę można umieścić w czystym słoiczku, zakręcić i wstawić do lodówki. Spokojnie poleży w niej kilka dni.
Jak podać pastę z zielonych oliwek?
Tapenada ma wyrazisty, słono-pikantny smak i ciekawy aromat. Doskonale nadaje się do smarowania pieczywa. Można ją też podawać na grzankach, tostach czy krakersach. Jednym słowem idealnie nadaje się na przystawkę, a także na przekąskę. Jednak można ją również serwować jako dodatek do mięs, ryb, makaronów i serów. Ten specjał ma naprawdę duże możliwości.