Wkładam pomidory do słoików, dodaję przyprawy i zalewam solanką. Nietypowa kiszonka zaskakuje smakiem i aromatem
Pomidory to bardzo zdrowe warzywa, z których możesz przygotować nie tylko domowy ketchup lub przecier na zupę, ale także zaskakującą smakiem kiszonkę. Warto wiedzieć, że kiszenie pozwala zwiększyć wartości odżywcze warzyw i owoców – kiszonki to źródło pożytecznych bakterii kwasu mlekowego, które są niezbędne m.in. do prawidłowej pracy układu trawiennego.
Zasady przygotowywania kiszonek
Przygotowanie domowych kiszonek nie jest trudne, ale musisz przestrzegać kilku ważnych zasad. Dzięki temu kiszone produkty zyskają odpowiedni smak i konsystencję oraz nie będą się psuły w czasie przechowywania.
Zalewę do kiszonek przygotowuje się z wody i soli kamiennej (sól niejodowana). Najczęściej stosowane proporcje do przygotowania solanki to: 1 łyżka soli na 1 litr wody. Produkty przeznaczone do kiszenia można zalewać ciepłą oraz ostudzoną solanką – robiłem kiszonki, używając zimnej oraz ciepłej solanki i nie zauważyłem różnicy w konsystencji, smaku oraz trwałości przetworów. Warto jednak wiedzieć, że zalanie produktów do kiszenia wrzącą solanką, spowalnia proces fermentacji.
Oprócz solanki do słoików z tradycyjnymi kiszonkami wkłada się m.in. czosnek, korzeń chrzanu, koper do przetworów (koper, który zawiązał kwiatostany), gorczycę, pieprz ziarnisty, liść laurowy, ziele angielskie, paprykę chili. Niektóre przepisy uwzględniają dodanie liści chrzanu, winogron, czarnej porzeczki, wiśni lub dębu. W jednym słoiku można także ukisić różne warzywa np. pomidory z dodatkiem marchewki lub papryki.
Jak i w przypadku innych przetworów, istotny wpływ na trwałość kiszonych produktów ma ich świeżość oraz odpowiednie przygotowanie słoików. Do kiszenia używa się jedynie świeżych owoców i warzyw bez oznak zepsucia. Tradycyjne słoiki lub weki powinny być starannie umyte oraz wyparzone. Kiszonek nie poddaje się pasteryzacji.
Jak zrobić kiszone pomidory?
Kiszenie pomidorów niewiele różni się od kiszenia innych warzyw i owoców. Do kiszenia najlepiej nadają się niewielkie, nieprzejrzałe pomidory. Polecam wybrać np. pomidory odmiany Lima lub małe pomidory malinowe, truskawkowe bądź śliwkowe. Pomidory nie mogą być bardzo miękkie, nadgniłe, obite i popękane.
Z poniższego przepisu zrobisz 5 słoików kiszonych pomidorów o pojemności 450 ml lub 1 duży słoik o pojemności 2 litrów – w dużym słoiku możesz przygotować kiszone pomidory do bezpośredniego spożycia. W tym przypadku warto położyć na wierzchu przełożonych do słoika pomidorów kawałek chleba na zakwasie, który przyśpieszy proces kiszenia.
Rada: Możesz zmniejszyć ilość pieprzu, gorczycy, czosnku i korzenia chrzanu oraz zrezygnować z dodawania marchewki.
Przepis: Kiszone pomidory
Można przygotować kiszone pomidory do bezpośredniego spożycia lub na zimę. Chcąc zaledwie po 7-10 dniach cieszyć się smakiem kiszonych warzyw, najlepiej ukisić je w kamionkowym naczyniu np. niewielkiej beczce lub dużym słoiku.
- Kategoria
- Przekąska
- Rodzaj kuchni
- Ukraińska
- Czas przygotowania
- 1 godz.
- Liczba porcji
- 1
Składniki
- 1 kg pomidorów
- 2 średnie młode marchewki
- 10 ząbków czosnku
- 10 cm kawałek korzenia chrzanu
- koper do przetworów
- 5 łyżeczek kolorowego lub czarnego pieprzu ziarnistego
- 5 łyżeczek gorczycy
Na solankę:
- 1300 ml przegotowanej wody
- 1 i 1/3 łyżki soli kamiennej do przetworów
Sposób przygotowania
- Uszykowanie pomidorów i dodatkówPomidory umyj i wytrzyj do sucha papierowym ręcznikiem. Marchewkę umyj, obierz i pokrój na plasterki o grubości około 5 mm. Korzeń chrzanu umyj i obierz ze skórki. Pokrój chrzan w słupki – ja kroję korzeń na 10 średniej grubości kawałków. Czosnek obierz. Każdy ząbek delikatnie rozgnieć dłonią. Koper umyj, osusz i podziel na mniejsze kawałki. Do każdego słoika trzeba włożyć przynajmniej 1 baldach kopru i 2-3 kawałki łodygi z liśćmi.
- Przygotowanie solankiZagotuj wodę i dodaj do niej sól. Gotuj wodę z solą na małym ogniu, ciągle mieszając, do momentu rozpuszczenia się soli. Wyłącz grzanie i pozostaw solankę do ostygnięcia.
- Przygotowanie słoikówDo umytych i wyparzonych słoików wsyp po 1 łyżeczce pieprzu ziarnistego i gorczycy. Dno każdego słoika wyłóż niewielką ilością kopru.
- Układanie składnikówUłóż pomidory w słoikach. Poszczególne warstwy pomidorów przekładaj marchewką. Staraj się układać pomidory dość ciasno, ale uważaj, żeby ich nie zgnieść. Pomidory powinny sięgać do 3/4 wysokości słoika. Pomiędzy pomidory powkładaj po 2 ząbki czosnku oraz po 2 kawałki korzenia chrzanu. Na wierzchu ułóż kawałek kopru.
- Dodanie solankiWlej przestudzoną solankę do słoików – solanka powinna zakryć warzywa, ale nie może sięgać do rantów słoików.
- Zakręcanie słoikówRant każdego słoika wytrzyj do sucha czystą ściereczką lub papierowym ręcznikiem. Zakręć słoiki i odstaw kiszonki na 7-10 dni w ciepłe miejsce. Optymalna temperatura kiszenia to 20 stopni Celsjusza, ale kiszonki nie mogą być wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Po 2-3 dniach można zauważyć, że zalewa w słoikach robi się mętna i zaczyna musować. To znak, że proces fermentacji przebiega w prawidłowy sposób.
Do czego podawać kiszone pomidory?
Smak kiszonych pomidorów świetnie pasuje do dań z mięsem i rybami oraz wzbogaca różne sałatki. Możesz również spożywać kiszone pomidory jako dodatek do kanapek i samodzielną przekąskę.
Jak przechowywać kiszone pomidory?
Po 7-10 dniach przechowywania słoików z kiszonymi pomidorami w ciepłym miejscu możesz je przenieść do spiżarni lub włożyć do szafki z przetworami. Jeżeli robisz kiszone pomidory do bezpośredniego spożycia, to możesz po upływie czasu wstępnego kiszenia otworzyć słoik i cieszyć się smakiem kiszonych pomidorów małosolnych.
Czas przechowywania kiszonych pomidorów w szczelnie zamkniętych słoikach to 6-12 miesięcy. Otwartą kiszonkę najlepiej przechowywać w lodówce i zużyć w ciągu 2-3 dni.