To najlepsza zupa na upalne dni. Robię ją w 10 minut z prostych, orzeźwiających składników
Choć chłodnik to zupa serwowana na zimno, to niektórzy uważają go za przekąskę. W sumie jest tak lekki, że można go jeść, gdy poczujemy się głodni. Nie tylko na obiad, ale też na drugie śniadanie czy kolację. Najpopularniejszy u nas jest chłodnik litewski, robiony na bazie botwinki. Jednak, o wiele mniej pracy jest przy moim chłodniku z 4 składników. A gdy pominiecie w nim jajko, nic nie trzeba będzie gotować.
Najlepsze składniki na chłodnik
Podstawą chłodnika jest zwykle mleczny napój fermentowany, np. kefir, maślanka, zsiadłe mleko czy jogurt naturalny. Napoje te są lekkostrawne i orzeźwiające, dzięki procesowi fermentacji. Doskonale smakują dobrze schłodzone. By miały więcej smaku, można je połączyć ze śmietaną, ale nie jest to konieczne. Do chłodnika dodaje się też warzywa, np. rzodkiewki, ogórek świeży lub małosolny, a także zieleninę, np. szczypiorek, koperek. By potrawa stała się pożywniejsza, można ją podać z jajkiem ugotowanym na twardo. Jednak nie jest to konieczne.
Jak zrobić chłodnik z 4 składników?
Chłodnik z 4, a w zasadzie z 3 składników plus dodatku, jest chyba najszybszy, jaki znam. Jego przygotowanie, nie licząc gotowania jajka, zajmuje tylko 5 minut. A doskonale chłodzi i orzeźwia.
Przepis: Chłodnik z 4 składników
Błyskawiczny chłodnik na kefirze
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 5 min.
- Czas gotowania
- 10 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 215 w każdej porcji
Składniki
- 1 l kefiru
- 4 jajka
- 1 ogórek sałatkowy
- pęczek szczypiorku
- sól, pieprz, cukier
Sposób przygotowania
- Gotowanie jajJajka włóż do zimnej wody, zagotuj na średnim ogniu i gotuj 8-10 minut, aż będą twarde. Wystudź je, obierz, każde przekrój na pół lub na cząstki.
- Przygotowanie chłodnikaOgórek umyj, przekrój wzdłuż na połowę, pokrój w cienkie półplasterki. Szczypiorek opłucz, osusz, posiekaj. Ogórek i szczypiorek dodaj do kefiru, wymieszaj, dopraw do smaku solą, pieprzem i cukrem. Chłodnik podawaj z jajkiem.
Co warto dodać do chłodnika z 4 składników?
By chłodnik miał pełniejszy smak, warto go odpowiednio doprawić. Dobrze jest dodać do niego 2-3 ząbki przeciśniętego przez praskę czosnku. Smak potrawy doskonale też wyostrzy sok z cytryny lub odrobina octu jabłkowego, winnego albo balsamicznego. Niezastąpione będą też pieprz i sól. Smak prostej potrawy doskonale zbalansuje także szczypta cukru.