Kotlety z młodej kapusty zrobisz w 15 minut. Ten wiosenny obiad nie ma grama mięsa
Przepis: Kotlety z młodej kapusty
Szybkie kotlety z główki młodej kapusty
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 5 min.
- Czas gotowania
- 10 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 240 w każdej porcji
Składniki
- 1 nieduża główka młodej kapusty
- 2 jajka
- 1/2 szklanki mąki
- 1/2 szklanki mleka
- słodka, mielona papryka
- sól, pieprz
- olej do smażenia
Sposób przygotowania
- Przygotowanie kapustyKapustę oczyść z wierzchnich liści. Przekrój ją wzdłuż głąba na 4-6 plastrów o grubości ok. 2 cm. Oprósz solą i pieprzem.
- Przygotowanie ciastaZ mąki, jajek, mleka, 1/2 łyżeczki soli, dużej szczypty pieprzu i papryki przygotuj gęste ciasto naleśnikowe.
- Smażenie kotletówNa patelni rozgrzej sporą ilość oleju. Plastry kapusty obtocz w cieście, a gdy jego nadmiar spłynie, połóż je na gorącej patelni. Smaż po 3-4 minuty z każdej strony, aż ładnie się zrumienią.
Warzywne kotlety są doskonałą alternatywą dla mięsnych. Ich zalety to: zwykle niższa cena, bogaty smak, zero niezdrowych tłuszczów i cholesterolu. Kotlety z warzyw robi się dość szybko, a nasze nawet bardzo szybko. To dlatego, że przygotujemy je na wzór sznycli z główki młodej kapusty.
Jakie są zalety młodej kapusty?
Młoda kapusta różni się od jesiennej chrupkością i soczystością. To dlatego, że zawiera sporo wody. To też czyni kapustę niskokalorycznym warzywem. 100 g młodej kapusty dostarcza nam bowiem tylko 15 kcal. Kapusta, podobnie jak inne warzywa, zawiera też sporo błonnika. Te dwa argumenty powinny przekonać i zachęcić do jedzenia kapusty zwłaszcza osoby dbające o linię. Jednak tak naprawdę kapusta wszystkim wyjdzie na zdrowie, bo błonnik dobrze działa na przewód pokarmowy.
Młoda kapusta stanowi też bardzo dobre źródło witaminy C i K, a także witaminy A i kwasu foliowego. W jej składzie znajdziemy także dużo potasu, wapnia, magnezu i manganu. Warzywo to wzmacnia więc odporność, dba o prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, a w szczególności serca, a także o mocne kości i dobry wzrok.
Jak zrobić szybkie kotlety z młodej kapusty?
Do przygotowania kotletów z młodej kapusty potrzebujesz całej główki warzywa. Zwykle nie jest ona zbyt duża, więc wyjdzie z niej 4-6 kotletów.
Wskazówka: Jeśli wolisz mniej chrupiące kotlety, po pokrojeniu kapusty jej plastry możesz obgotować. W tym celu ułóż je na dużej patelni, zalej wrzątkiem i gotuj 3-4 minuty. Po tym czasie wyjmij kapustę z wody i dokładnie osącz.
Z czym podać kotlety z młodej kapusty?
Kotlety z młodej kapusty są pyszne i chrupiące. Doskonałym dopełnieniem tej potrawy będą gotowane ziemniaki. Najlepiej młode, gotowane wraz ze skórką. Jednak kotlety te można też podać z kaszą albo ryżem. Ich smak doskonale podkreśli sos, np. ziołowy na bazie śmietany albo jogurtowo-czosnkowy.