Wsypuję do ciasta 2 łyżki tej kaszy. Kopytka zawsze wychodzą pulchne i delikatne
Kopytka to najpopularniejsze kluski ziemniaczane w naszej kuchni. Robimy je częściej niż kluski śląskie, bo zwykle przerabiamy na nie gotowane ziemniaki z poprzedniego dnia. Doskonale smakują podane z mięsnym lub grzybowym sosem, ale można je też jeść np. okraszone kiełbasą i cebulą. Podstawowy przepis na kopytkowe ciasto przewiduje jedynie ziemniaki, mąkę pszenną i jajko. Ja nieco go ulepszyłam dodatkiem kaszy manny.
Odpowiednie ziemniaki to podstawa udanych kopytek
Na kopytka, podobnie jak na inne kluski ziemniaczane, najlepiej nadają się ziemniaki z dużą zawartością skrobi. Odmiany sałatkowe nie zapewnią ciastu spójności i kopytka będą się rozpadać w czasie gotowania. Jeśli zaś mamy klasyczne ziemniaki obiadowe, możemy do ciasta dodać łyżkę skrobi ziemniaczanej. Sprawi, że ciasto będzie zwięzłe.
Ziemniaki na kopytka powinny być wytłuczone na gładką masę. Można je też przepuścić przez praskę. Najłatwiej zrobić to, gdy ziemniaki są ciepłe. Jeśli nie rozdrobniłaś ich od razu po ugotowaniu, teraz możesz je podgrzać np. w kuchence mikrofalowej i dopiero potem przecisnąć przez praskę.
Jak zrobić idealne kopytka?
Moje kopytka z kaszą manną są delikatniejsze, niż te bez jej dodatku. Zachowują przyjemną sprężystość i miękkość.
Przepis: Kopytka
Kluski ziemniaczane z dodatkiem kaszy manny
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 25 min.
- Czas gotowania
- 10 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 170 w każdej porcji
Składniki
- 500 g ugotowanych ziemniaków
- ok. 120 g mąki pszennej
- 2 łyżki kaszy manny
- 1 jajko
- sól
Sposób przygotowania
- Sporządzanie ciastaUgotowane ziemniaki przeciśnij przez praskę. Dodaj do nich mąkę, kaszę mannę, jajko i pół łyżeczki soli. Składniki wymieszaj i szybko zagnieć z nich ciasto.
- Przygotowanie kopytekCiasto podziel na 3-4 części. Z każdej uformuj podłużny wałek, lekko spłaszcz go dłonią. Wałki ciasta pokrój z ukosa na kluski.
- Gotowanie kopytekW garnku zagotuj dużą ilość wody, posól ją. Włóż kopytka, gotuj je minutę, licząc od czasu wypłynięcia ich na powierzchnię. Wyjmij łyżką cedzakową na talerze.
Kopytka obsmażane to prawdziwy przysmak
Jeśli jeszcze nie jadłaś kopytek obsmażanych, koniecznie musisz ich spróbować. Wystarczy zrumienić je na maśle lub oleju, najlepiej na średnim ogniu, by się nie przypaliły. W ten sposób możesz też odgrzać kopytka z poprzedniego dnia.