Te kluski leniwe wychodzą delikatne i puszyste. Robię je z klasycznego przepisu i zawsze się udają
Doskonałe kluski leniwe nie wymagają wielu dodatków i długiego przygotowania. W kuchni polskiej kluski leniwe robi się z samego twarogu lub z twarogu i ugotowanych ziemniaków. Kluski leniwe z ziemniakami nazywane są „oszczędnymi”. Jeżeli chcesz ograniczyć czas spędzony w kuchni do niezbędnego minimum, to możesz przygotować kluski „najleniwsze” z serków homogenizowanych. Ja zwykle robię kluski leniwe z samego twarogu, bo ich smak przenosi mnie do czasów dzieciństwa.
Podstawą klusek leniwych jest dobry twaróg
Wybierając twaróg do pierogów leniwych, zwróć uwagę na jego konsystencję. Ser twarogowy nie może być zbyt suchy. Ważny jest także smak twarogu – do klusek leniwych najlepiej wybrać niezbyt kwaśny ser biały. W wielu sklepach dostępny jest biały ser wiejski/śmietankowy tłusty lub półtłusty w kostkach o miękkiej konsystencji (zwykle pakowany jest w papier i foliowany), który doskonale nadaje się do leniwych, bo nie wymaga mielenia.
Przepis: Kluski leniwe
Leniwe kluski nazywa też pierogami leniwymi robione według tego przepisu zawsze wychodzą idealne.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 35 min.
- Liczba porcji
- 4
Składniki
- 500 g tłustego twarogu
- 3 jajka
- 1 szklanka mąki pszennej
- sól
- 1 łyżka masła
Na polewę:
- 2 łyżki masła
- 1 łyżka tartej bułki
- 1 łyżeczka cukru
Sposób przygotowania
- Przygotowanie ciastaSer biały zmiel w maszynce do mięsa, ewentualnie przeciśnij przez praskę do ziemniaków lub przetrzyj przez sito. Oddziel żółtka od białek. Przełóż do miski łyżkę miękkiego masła. Masło utrzyj za pomocą pałki do makutry lub drewnianej łyżki, dodając po jednym żółtku. Gdy masa maślano-jajeczna będzie miała jednolitą konsystencję, dodaj biały ser i dalej ucieraj do uzyskania jednolitej masy (możesz użyć miksera). Ubij sztywną pianę z białek i dodaj ją do masy serowej, a następnie przesiej mąkę i sól oraz delikatnie wymieszaj łyżką lub silikonową szpatułką. W przypadku bardzo rzadkiego sera dodaj nieco więcej mąki – ciasto na kluski leniwe powinno mieć zwartą konsystencję, ale nie może być twarde.
- Formowanie klusekZanim przystąpisz do formowania leniwych pierogów, zagotuj wodę (3-4 litry) z dodatkiem soli. Stolnicę posyp mąką pszenną. Wyłóż ciasto i uformuj wałek o średnicy 3 cm. Delikatnie spłaszcz go nożem i odkrawaj z niego skośne kluski. Możesz też spłaszczyć wałek z ciasta za pomocą widelca. Gotowe kluski odkładaj na posypany mąką talerz. Ważne: kluski leniwe nie powinny zbyt długo czekać na gotowanie, bo zrobią się bardzo miękkie.
- GotowanieKluski leniwe wrzucaj partiami na osolony wrzątek. Delikatnie zamieszaj drewnianą łyżką, żeby nie przykleiły się do dna garnka, i gotuj nie dłużej niż kilkanaście sekund od momentu wypłynięcia na powierzchnię. Wyjmij kluski z garnka za pomocą łyżki cedzakowej i wyłóż na talerz.
- SerwowaniePrzed podaniem polej kluski leniwe stopionym masłem lub zrumienioną na maśle bułką tartą – roztop 2 łyżki masła, dodaj 1 łyżkę tartej bułki i łyżeczkę cukru. Smaż do momentu, aż bułka się przyrumieni.
Gotowe kluski leniwe możesz podawać również z innymi dodatkami np. masłem i cukrem, śmietaną lub musem owocowym. Delikatny smak tradycyjnych klusek liniowych świetnie komponuje się również ze smakiem świeżego koperku lub natki pietruszki oraz różnych sosów np. sosu pieczarkowego.