Każdy prosi o przepis na tę zupę z dyni. Jeden dodatek sprawia, że smakuje obłędnie
To kremowa zupa z dyni z dodatkiem aromatycznych przypraw i masła orzechowego. To ono sprawia, że zupa dyniowa nabiera niezwykle głębokiego smaku i jest jeszcze bardziej kremowa. Sam przepis jest bardzo prosty, a jeśli masz wcześniej upieczoną dynię, ugotowanie zupy zajmie dosłownie kwadrans.
Jak zrobić zupę z dyni?
Do przygotowania zupy możesz użyć dowolnej dyni. Ja najczęściej sięgam po popularną dynię hokkaido – jest nie tylko doskonała do zup, ale też łatwa w obróbce, ponieważ nie trzeba jej obierać. Kroję taką dynię w plastry, piekę do miękkości, a potem dorzucam do prosto do zupy. Do przygotowania zupy z dyni najlepiej wykorzystać bulion warzywny, ale jeśli nie mam go pod ręką, wykorzystuję zwykłą wodę (w takim przypadku dodaję więcej przypraw lub dorzucam do pieczenia razem z dynią korzeń pietruszki i korzeń marchewki, które też potem miksuję).
Nie przepisie nie podaję dokładnie ilości chili – to kwestia indywidualna. Do tej zupy ostrość chili jednak pasuje doskonale, bo dodatek masła orzechowego doskonale ją balansuje. Jeśli jednak lubisz łagodne smaki, pomiń chili w przepisie. Zupa będzie dość wyrazista dzięki dodatkom takim jak czosnek oraz imbir. Gotowy krem serwuj z kleksami słodkiej śmietanki (to również równoważy ostrość, jeśli postawisz na pikantną wersję zupy dyniowej).
Przepis: Zupa dyniowa
Pomysł na zupę dyniową z dodatkiem masła orzechowego.
- Kategoria
- Zupa
- Rodzaj kuchni
- Wegetariańska
- Czas przygotowania
- 40 min.
- Czas gotowania
- 15 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 242 w każdej porcji
Składniki
- 1 kg dyni
- 1 litr bulionu warzywnego
- 3 łyżki masła orzechowego
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka startego, świeżego imbiru
- 4 łyżki oleju
- 1 łyżeczka curry
- sól, pieprz, chilli
- 4 łyżki śmietanki kremówki
Sposób przygotowania
- Szykowanie dyniDynię pokrój na kawałki i piecz w rozgrzanym do 180 st. Celsjusza piekarniku przez pół godziny.
- Robienie zupyNa dnie garnka rozgrzej olej. Posiekaj czosnek, cebulę, weź starty imbir i curry, wrzuć wszystko do garnka i smaż chwilę. Dodaj upieczoną dynię, po kilku minutach zalej wszystko bulionem i gotuj kilka minut. Zdejmij zupę z kuchenki. Dodaj masło orzechowe i dopraw całość do smaku. Zmiksuj na gładko. Podawaj ze śmietaną.
Inne pomysły na podanie zupy dyniowej
Zupę dyniową z tego przepisu można podawać na wiele sposobów, nie tylko ze śmietaną. Można ją serwować z chrupiącymi grzankami, żółtym serem pokrojonym w kostkę, pokruszoną fetą, posiekaną drobno natką pietruszki i wreszcie: prażonymi pestkami dyni, orzechami czy płatkami migdałów. W każdej z wersji smak i wygląd zupy podkręci odrobina dobrej oliwy z oliwek.