Ta aromatyczna herbatka pomogła mi w czasie Świąt. Sprawia, że na żołądku szybko robi się lekko
Święta to zwykle czas odpoczynku i ucztowania przy stole. Różnorodność i duża ilość potraw często jednak nie wychodzi nam na zdrowie. Nasz żołądek nie nadąża bowiem z trawieniem, w wyniku czego czujemy się ociężali. By uporać się z tym problemem, można sięgnąć po prostą herbatkę. Ja robię ją z dwóch popularnych składników.
Jakie składniki ułatwiają trawienie?
By wspomóc trawienie, można sięgnąć po składniki, które stymulują wytwarzanie soków żołądkowych. Takie działanie wykazuje wiele ziół i przypraw. Należą do nich np.: mięta pieprzowa, koper włoski, kminek, anyż, a także imbir i kurkuma. Warto doprawiać nimi potrawy, a także pić herbatki z ich dodatkiem. To jeden z prostszych sposobów na poprawę funkcjonowania układu trawiennego.
Jak zrobić herbatkę miętowo-kminkową?
Przygotowanie aromatycznej herbatki miętowo-kminkowej jest szybkie i proste. Sprawę ułatwia też fakt, że oba składniki mamy zwykle w domowych zapasach, bo nie są zbyt wyszukane. By herbatka miała odpowiednią moc, trzeba ją odpowiednio długo parzyć. Można ją też kilka minut gotować na małym ogniu.
Przepis: Herbatka miętowo-kminkowa
Aromatyczna herbatka miętowo-kminkowa na lepsze trawienie
- Kategoria
- Napój
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 2 min.
- Czas gotowania
- 5 min.
- Liczba porcji
- 1
- Liczba kalorii
- 20
Składniki
- 2 łyżeczki suszonej mięty lub 1 saszetka mięty
- 1/2 łyżeczki nasion kminku
- 1 szklanka wody
Sposób przygotowania
- Gotowanie kminkuKminek wsyp do rondelka, zalej wodą i podgrzewaj całość na małym ogniu do zagotowania. Gotuj 5 minut.
- Parzenie miętyDo rondelka wsyp miętę, całość wymieszaj, przykryj, odstaw na 2 minuty do zaparzenia. Po tym czasie herbatkę przecedź do kubka i pij dobrze ciepłą.
Kilka kroków do lepszej strawności
By przewód pokarmowy lepiej i szybciej trawił, warto pamiętać o kilku szczegółach. Po pierwsze, pewne potrawy są dla naszego żołądka lżejsze, a inne cięższe. Do tych pierwszych należą dania gotowane i pieczone, do drugich smażone. Trudnostrawne są też tłuste potrawy, zwłaszcza te pochodzenia zwierzęcego, np. tłuste mięsa. Szybszy proces trawienia zapewnia również błonnik, który ułatwia przesuwanie się treści pokarmowej i wydalanie zbędnych składników. Lepsze wydzielanie soków żołądkowych umożliwia też ocet jabłkowy, sok z cytryny.