Przepis na domowy paprykarz mam od kucharza ze Szczecina. Nie ma lepszej pasty rybnej na kanapki
Paprykarz szczeciński, choć to przysmak kojarzony z tanią konserwą z minionej epoki, znowu święci swoje tryumfy, nie tylko w Szczecinie. Ale to współcześni szczecińscy kucharze tworzący własne wersje pasty sprawiają, że dziś to produkt najwyższej jakości, niekoniecznie zrobiony z resztek. I taki jest przepis kucharza Leszka Wodnickiego, półfinalisty drugiej edycji polskiego programu MasterChef, który prowadzi w Szczecinie własną szkołę gotowania.
Co to jest paprykarz szczeciński?
Jedno jest pewne: Szczecin paprykarzem stoi. Jest tu pomnik paprykarza szczecińskiego, a kucharze w szczecińskich restauracjach prześcigają się w swoich wersjach rybnego przysmaku. W grudniu na Szczecińskim Jarmarku Bożonarodzeniowym można kupić nie tylko słoiki z dobrym paprykarzem w różnych wersjach, ale są też wytrawne pączki z paprykarzem, pajdy chleba z paprykarzem oraz paprykarzowe pamiątki: bombki choinkowe w kształcie puszki paprykarza czy skarpetki z paprykarzem (pakowane w puszkę).
Paprykarz szczeciński został wymyślony w połowie lat 60. ubiegłego wieku przez szczecińską firmę zajmującą się połowem i przetwórstwem ryb (Gryf). Wówczas robiony był jednak z resztek ryb, które stanowiły nawet połowę jego składu. Mało kto jednak pamięta, że pierwowzorem paprykarza była afrykańska potrawa, której smakiem zachwycili się ludzie pracujący na polskich statkach dalekomorskich.
Jak zrobić paprykarz szczeciński?
Leszek Wodnicki do swojego paprykarza dodał pieczoną paprykę. – Przygotowując ten przepis, szukałem inspiracji w kuchni afrykańskiej rejonów Ghany i Nigerii. Stąd pieczone papryki, które naprawdę robią tu robotę – tłumaczy kucharz. Ten prosty detal sprawia, że to prawdopodobnie będzie najlepszy paprykarz, jakikolwiek jadłeś w życiu. Z proporcji w przepisie wychodzi pokaźna porcja, ale jesteśmy pewni, że zniknie do ostatniego ziarenka ryżu.
Aby zrobić domowy paprykarz szczeciński, przeczytaj uważnie przepis, żeby dobrze zaplanować kolejne etapy. Przepis Leszka Wodnickiego to paprykarz nie tylko z dodatkiem wędzonej makreli, ale i filetów rybnych. Jeśli chcesz zrobić szybką wersję tej pasty (ale równie dobrą), możesz ją zrobić tylko z dodatkiem samej makreli.
Przepis: Paprykarz szczeciński
Domowy paprykarz według przepisu Leszka Wodnickiego.
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Czas gotowania
- 40 min.
- Liczba porcji
- 10
- Liczba kalorii
- 287 w każdej porcji
Składniki
- 1 kg filetów z dorsza i halibuta
- 300 g wędzonej makreli
- 200 g marchewki
- 100 g selera
- 100 g pietruszki
- 1 czubata łyżka koncentratu pomidorowego
- 200 ml passaty pomidorowej
- sól, pieprz
- 2 łyżeczki słodkiej papryki
- 1/2 łyżeczki ostrej papryki
- ok.300 g ugotowanego ryżu
- 2 czerwone papryki
- 5 ząbków czosnku
- 1 chili
- 1/2 szklanki bulionu
- 3 łyżki oleju do smażenia
Sposób przygotowania
- Pieczenie papryki i czosnkuPaprykę, chili i czosnek upiecz w piekarniku w temperaturze 180 St. C. (ok.30-40 minut) Paprykę po upieczeniu włóż do woreczka foliowego (to ułatwi zdjęcie skórki) i po ostudzeniu obierz ze skóry.
- Smażenie cebuli i warzywMarchewkę, pietruszkę i seler zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Cebulę obierz i pokrój w kostkę. Na dużą patelnię wlej 2 łyżki oleju, dodaj cebulę i od czasu do czasu mieszając, smaż, aż się zeszkli. Dodaj do cebuli starte warzywa, wlej pozostałą łyżkę oleju, dopraw solą oraz pieprzem i mieszając co chwilę, smaż przez ok. 3 minuty.
- Miksowanie pieczonych warzywBulion zmiksuj z passatą pomidorową, pieczoną papryką, czosnkiem i chili. Wlej wszystko na patelnię do smażonych warzyw, wymieszaj i gotuj do miękkości warzyw przez ok. 10 minut.
- Dodawanie filetów
- Dodawanie makreliNa sam koniec dodaj do dania obraną i rozdrobnioną makrelę. Wymieszaj wszystko dobrze i gotowe.
Gotowy paprykarz można jeść na zimno i na ciepło. Leszek Wodnicki poleca go zaserwować z piklami z kapusty czerwonej i czerwonej cebuli. Na kanapkach doskonale smakuje z ogórkiem kiszonym.