W mojej rodzinie nie znają tych pierogów. Za to u męża nie wyobrażają sobie bez nich Wigilii
Gdy pierwszy raz gościłam na Wilgilii w domu mojego męża, wiele potraw mnie zaskoczyło. Ale było to pozytywne zaskoczenie, bo wiele z tych dań jadłam po raz pierwszy, a zachwyciły mnie smakiem. Jednym z nich były pierogi ze słodkim farszem. Był on przygotowany z suszonych owoców i smakował rewelacyjnie.
Skąd pochodzą pierogi z suszonymi śliwkami?
Pierogi nadziewane suszonymi śliwkami to tradycyjna potrawa polskiej kuchni, wywodząca się z Małopolski i Podkarpacia. Podaje się ją w Wigilię Bożego Narodzenia, bo doskonale wpisuje się w jej postny charakter. Te pierogi są proste do przygotowania i mają niepowtarzalny smak. A na wigilijnym stole symbolizują długowieczność.
Jak zrobić pierogi z suszonymi śliwkami?
Pierogi z suszonymi śliwkami to jedne z najprostszych pierogów. To dlatego, że farsz w zasadzie jest gotowy. Suszone śliwki wystarczy tylko opłukać i krótko namoczyć i już można zawijać je w krążki ciasta. Najlepiej wykorzystać tu śliwki suszone, bez obwędzania, bo mają łagodniejszy smak. Można też jednak sięgnąć po śliwki kalifornijskie, które są nieco mniej aromatyczne, ale nie wymagają namaczania.
Przepis: Pierogi ze śliwkami
Pierogi z suszonymi śliwkami
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 30 min.
- Czas gotowania
- 10 min.
- Liczba porcji
- 6
- Liczba kalorii
- 280 w każdej porcji
Składniki
Ciasto:
- 2 szklanki mąki pszennej
- 1/2 szklanki dobrze ciepłej wody
- 1 łyżka oleju
- szczypta soli
Nadzienie:
- 200 g suszonych śliwek
Sposób przygotowania
- Przygotowanie śliwekSuszone śliwki opłucz, zalej gorącą wodą i odstaw na około 15–20 minut, aby zmiękły. Po namoczeniu odcedź je i (jeśli są duże) pokrój na mniejsze kawałki lub zostaw w całości. Jeśli chcesz, wzbogać ich smak, dodając odrobinę cynamonu.
- Przygotowanie ciastaNa stolnicę przesiej mąkę. Dodaj szczyptę soli, olej, a następnie stopniowo wlewaj ciepłą wodę, mieszając składniki. Zagnieć elastyczne i gładkie ciasto, przykryj ściereczką i odstaw na 15 minut, aby odpoczęło.
- Lepienie i gotowanie pierogówRozwałkuj ciasto na placek o grubości ok. 2–3 mm i szklanką wykrawaj z niego krążki. Na każdy krążek połóż śliwkę, placek złóż na pół, dokładnie zlep brzegi. Pierogi wrzuć na osolony wrzątek i gotuj 2-3 minuty, licząc od momentu wypłynięcia na powierzchnię. Wyjmuj łyżką cedzakową, polej stopionym masłem.
Jak podać pierogi z suszonymi śliwkami?
Pierogi z suszonymi śliwkami najlepiej smakują polane roztopionym masłem i ewentualnie posypane tartą bułką. Można je też jednak podać polane słodką śmietanką czy posypane cukrem pudrem. Oczywiście śmietankę i cukier można zastosować jednocześnie. Dobrym pomysłem na okrasę do tych pierogów są też powidła wymieszane ze śmietanką lub śmietaną.