Ta genialna zupa warzywna zastępuje mi dwudaniowy obiad. Przepis nie tylko syci, ale i rozgrzewa
Zupa warzywna z mojego przepisu to pyszna potrawa, którą możesz dopasować pod względem smaku i składu do indywidualnych preferencji oraz stosowanej diety. W garnku mogą znaleźć się m.in. warzywa i strączki, które akurat masz w swojej kuchni. To receptura na zupę, która idealnie sprawdza się w okresie jesienno-zimowych chłodów.
Jak zrobić sycącą jesienno-zimową zupę warzywną?
Zupę warzywną na jesienno-zimowe obiady robię na intensywnym bulionie z włoszczyzny, ale możesz również ugotować tę potrawę w wersji warzywno-mięsnej np. na rosole z wczorajszego obiadu oraz dodać do dania pokrojone mięso z rosołu, podsmażony boczek lub podsmażoną kiełbasę.
Warzywa przed zalaniem bulionem lekko podsmażam, dzięki czemu zyskują wyjątkowy smak. Możesz również podpiec polane oliwą z oliwek i posypane ziołami oraz przyprawami warzywa w piekarniku, a następnie przełożyć do garnka.
Do zupy możesz dodać zarówno wcześniej namoczoną i ugotowaną fasolę, jak i fasolę z puszki. Fasolę białą (opcjonalnie fasolę czerwoną) możesz zastąpić fasolką szparagową, soczewicą lub ciecierzycą. Dodatek strączków sprawia, że zupa zyskuje nie tylko na smaku, ale także wartościach odżywczych – strączki zawierają dużo białka, stanowiąc doskonały zamiennik produktów pochodzenia zwierzęcego.
Przepis: Jesienno-zimowa zupa warzywna
Zupa jest tak sycąca, że może robić na cały obiad.
- Kategoria
- Zupa
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 25 min.
- Czas gotowania
- 35 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 300 w każdej porcji
Składniki
- 1 i 1/2 litra bulionu warzywnego
- 4 średnie ziemniaki
- 1 mała dynia hokkaido
- 2 średnie cebule
- 3 ząbki czosnku
- 4 łodygi selera naciowego
- 4 średnie liście jarmużu
- 2 średnie marchewki
- 2 szklanki ugotowanej fasoli
- 1 łyżeczka pieprzu ziołowego
- 1 łyżeczka majeranku
- 1 łyżeczka rozmarynu
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- 1 duży liść laurowy
- 2 kulki ziela angielskiego
- 3 łyżki oliwy z oliwek lub oleju do smażenia
- sól i pieprz
Sposób przygotowania
- Uszykowanie warzywDynię pokrój na ćwiartki, usuń nasiona, obierz i pokrój w dużą kostkę. Ziemniaki i marchewkę obierz i umyj. Ziemniaki pokrój w dużą kostkę, a marchewkę w grubsze plasterki lub półplasterki. Cebulę i czosnek obierz oraz posiekaj. Seler naciowy umyj, osusz, usuń twarde włókna i pokrój na mniejsze kawałki. Jarmuż umyj, osusz, wytnij twardą łodygę i porwij lub pokrój na mniejsze kawałki.
- Smażenie warzywW garnku, w którym będziesz gotować zupę, rozgrzej oliwę z oliwek i zeszklij na niej cebulę. Dodaj czosnek i smaż na małym ogniu przez 1 minutę, cały czas mieszając. Dodaj ziemniaki, dynię, marchewkę, seler, liść laurowy oraz ziele angielskie i smaż na średnim ogniu, często mieszając, aż warzywa lekko się przyrumienią. Podsmażone warzywa oprósz solą, dodaj pieprz ziołowy, majeranek, rozmaryn, słodką paprykę i wymieszaj. Zmniejsz moc palnika i smaż jeszcze 1-2 minuty, cały czas mieszając, żeby zioła i przyprawy uwolniły aromat. Wskazówka: możesz pominąć podsmażanie składników i zalać surowe warzywa bulionem.
- Dodanie bulionuZalej podsmażone warzywa bulionem i doprowadź do wrzenia na średnim ogniu. Gdy bulion zacznie wrzeć, przykryj garnek pokrywką i gotuj, aż składniki będą niemal miękkie.
- Dodanie fasoli i jarmużuDodaj do garnka fasolę oraz jarmuż. Gotuj zupę jeszcze kilka minut bez przykrycia, aż wszystkie składniki będą miękkie. Zupę warzywną dopraw do smaku solą i świeżo zmielonym pieprzem.
Porada: jeżeli lubisz bardziej zawiesiste, gęste zupy, to możesz część warzyw zblendować lub dodać do potrawy śmietanę z mąką bądź zasmażkę.
Jak podawać jesienno-zimową zupę warzywną?
Tę zupę warzywną podawaj ze świeżym pieczywem lub grzankami np. czosnkowymi. Możesz przed podaniem udekorować porcje potrawy natką pietruszki, koperkiem, szczypiorkiem lub cebulką dymką. Jesienno-zimowa zupa warzywna świetnie smakuje od razu po przygotowaniu oraz na drugi dzień, gdy wszystkie smaki się przegryzą.
Opcjonalne dodatki do zupy warzywnej
Smak jesiennej zupy warzywnej doskonale wzbogaca dodanie białej lub włoskiej kapusty, kolorowych papryk, papryczki chili, cukinii, korzenia pietruszki, korzenia selera oraz pora. Na krótko przed końcem gotowania możesz również dodać do zupy sparzone, obrane ze skórki i pokrojone w kostkę pomidory.