Lepszego przepisu na gęsinę nie znajdziecie. Ten patent na mięso mam od zawodowego kucharza
Przed 11 listopada mięso z gęsi jest wręcz wszechobecne, ponieważ można je kupić także w dużych sieciowych marketach. Nie każdy jednak wie, jak przyrządzić dobrze gęsinę, aby mięso było delikatne i miękkie. Sposób, który podpatrzyłam u kucharza Leszka Wodnickiego, finalisty jednej z edycji polskiego MasterChefa, wydaje się pracochłonny, ale uwierzcie: to będzie najlepsza gęsina, jaką jedliście. Przygotowanie gęsich udek według przepisu Leszka Wodnickiego owszem, wymaga czasu i cierpliwości, ale nie jednocześnie jest bardzo proste.
Jak zrobić konfitowane gęsie udka?
Konfitowanie to gotowanie mięsa (ale konfitować można też warzywa) w tłuszczu. Tak można to najprościej wytłumaczyć. W tym przypadku mowa o tłuszczu gęsim: można go samodzielnie wytopić z gęsi albo kupić dobry, gęsi smalec.
Nie bójcie się dużej ilości soli. Trzeba nią natrzeć mięso i wstawić do lodówki na ok. sześć godzin. Potem wystarczy tę sól wytrzeć ręcznikiem papierowym. Cały sekret tego dania to długie gotowanie w tłuszczu: mięso należy zalać roztopionym, gorącym tłuszczem gęsim, dodać czosnek, tymianek i ziarenka pieprzu, a potem już tylko uzbroić się w cierpliwość. Można pod dwóch godzinach sprawdzić delikatnie za pomocą widelca, czy mięso jest już odpowiednio miękkie. Dokładny czas będzie zależał od wielkości udek gęsich, ale można przyjąć, że to zwykle 2,5 godziny.
Przepis: Konfitowane gęsie udka
Pomysł Leszka Wodnickiego na gęsinę.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Czas gotowania
- 2 godz. 30 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 807 w każdej porcji
Składniki
- 4 gęsie nogi
- 100 g soli
- 800 g tłuszczu gęsiego
- 5 gałązek tymianku
- 10 ziarenek czarnego pieprzu
- 8 ząbków czosnku
Sposób przygotowania
- Szykowanie mięsaUmieść gęsie nogi w naczyniu i posyp równomiernie solą. Przykryj folią spożywczą, zostaw w lodówce na ok. 6 godzin. Po tym czasie oczyść mięso z soli za pomocą ręcznika kuchennego (nie płucz udek w wodzie).
- Gotowanie gęsiRozgrzej piekarnik do 130 stopni Celsjusza. Umieść nogi w żaroodpornym naczyniu i dodaj gorący tłuszcz gęsi. Dodaj pieprz, czosnek i tymianek. Tak przygotowane mięso wstaw do piekarnika i powoli gotuj przez 2-2,5 godziny, aż mięso stanie się miękkie i delikatne.
Gotowe, gorące udka, razem z tłuszczem należy przełożyć do wyparzonego naczynia z kamionki lub słoika. Tak przygotowane mięso, w całości zalane tłuszczem, można przechowywać w lodówce nawet kilka miesięcy.
Jak podawać konfitowane gęsie udka?
Takie udka wystarczy potem wyjąć z tłuszczu, odgrzać na patelni i podawać do obiadu. Dlatego jeśli lubisz gęsinę, warto przygotować za jednym razem więcej mięsa: to patent na szybki obiad z udek gęsich, ponieważ gotowe mięso masz już pod ręką i wystarczy kilka chwil, aby je odsmażyć czy odgrzać w piekarniku. Mięso z udek gęsich można także kroić na kanapki, grzanki albo dodawać do sałatek.
Udka można podawać z ziemniakami, pasuje do ich rewelacyjnie modra kapusta.