Szybki i pyszny gulasz robię z taniego mięsa i zdrowych składników. To moja potrawa na jesienne chłody
Pierś z kurczaka lub udziec bez kości i skóry możesz zamienić w aromatyczny gulasz. Mięso drobiowe jest tanie, a do tego nie wymaga długiego duszenia i doskonale komponuje się ze smakiem różnych warzyw, ziół oraz przypraw. W połączeniu m.in. ze słodką marchewką, papryką oraz kukurydzą zachwyca bogatym smakiem i aromatem, przyjemnie rozgrzewa organizm i poprawia humor intensywnym kolorem.
Jak zrobić dobry gulasz z kurczaka?
Gulasz z kurczaka to prosta i niedroga potrawa, którą przygotujesz w około 1 godzinę. Pamiętaj, że drób szybko się rozgotowuje, dlatego warto od czasu do czasu sprawdzić, czy mięso nie zaczyna się rozpadać. Potrawa doskonale smakuje zarówno na ostro, jak i z dodatkiem słodkich warzyw oraz przypraw. Możesz również przygotować gulasz z kurczaka w wersji słodko-kwaśnej lub z dodatkiem pasty curry.
Przepis: Gulasz z kurczaka
Ten gulasz robi się dużo szybciej niż z innych mięs, a smakiem i aromatem zachwyca.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 45 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 455 w każdej porcji
Składniki
- 4 średnie piersi z kurczaka
- 500 ml bulionu lub rosołu
- 200 ml passaty pomidorowej
- 1 duża papryka czerwona
- 1-2 papryczki chili
- 2 średnie cebule
- 3 ząbki czosnku
- 2 średnie marchewki
- 1 mała puszka kukurydzy
- 1 łyżeczka pieprzu ziołowego
- 1 łyżeczka oregano
- 2 łyżeczki wędzonej papryki
- 3 łyżki oleju do smażenia lub oliwy z oliwek
- sól i pieprz
Do dekoracji:
- natka pietruszki
Sposób przygotowania
- Uszykowanie składnikówPierś z kurczaka pokrój mięso w kostkę o boku 1,5-2 cm. Papryki umyj, osusz, usuń gniazda nasienne i pokrój w kostkę lub paseczki. Cebulę i czosnek obierz oraz drobno posiekaj. Marchewkę obierz, opłucz zimną wodą i pokrój w kostkę lub półplasterki. Kukurydzę odsącz na sitku z zalewy. Natkę pietruszki umyj, osusz i posiekaj.
- Smażenie i przyprawianie mięsaNa dużej patelni z grubym dnem rozgrzej 2 łyżki oleju. Dodaj pokrojone mięso i smaż na średnim ogniu, od czasu do czasu mieszając, aż się przyrumieni. Przyrumienione kawałki kurczaka posyp pieprzem ziołowym, oregano oraz wędzoną papryką. Wymieszaj i smaż 1-2 minuty na małym ogniu, często mieszając. Zdejmij mięso z patelni i przełóż do garnka, w którym będziesz gotować gulasz.
- Smażenie warzywNa patelnię po smażeniu mięsa dodaj resztę oleju i zeszklij cebulę. Do zeszklonej cebuli dodaj czosnek i smaż 1 minutę, cały czas mieszając. Dodaj słodką paprykę i papryczkę chili oraz marchewkę. Smaż 2-3 minuty, często mieszając. Wyłącz grzanie i pozostaw warzywa na patelni.
- Gotowanie mięsa z warzywamiZalej podsmażone mięso bulionem lub rosołem i doprowadź do wrzenia na średnim ogniu, a następnie zmniejsz grzanie i gotuj 20 minut na małym ogniu, pod przykryciem. Do podgotowanego mięsa dodaj warzywa z patelni. Wymieszaj składniki i gotuj do miękkości. Dodaj do garnka odsączoną kukurydzę. Wymieszaj i gotuj 5 minut na małym ogniu.
- Dodanie passaty pomidorowejDodaj do garnka passatę pomidorową i gotuj na średnim ogniu, bez przykrycia, aż nadmiar płynu odparuje i sos zgęstnieje. Dopraw gulasz z kurczaka solą i świeżo zmielonym pieprzem.
Wskazówka: do sosu nie dodaję mąki i innych zagęstników – gdy składniki potrawy zmiękną, redukuję nadmiar płynu, gotując gulasz na średnim ogniu, bez przykrycia. Jeżeli preferujesz gulasze w gęstym, kremowym sosie, to polecam dodać przed końcem gotowania śmietankę kremówkę lub śmietanę 12%.
Jak podawać gulasz z kurczaka?
Gotowy gulasz z kurczaka posyp posiekaną natką pietruszki. Aromatyczna i niskokaloryczna potrawa doskonale sprawdzi się jako danie obiadowe, które możesz podawać np. z ziemniakami, ryżem, kaszą, makaronem, kluskami śląskimi i plackami ziemniaczanymi. Gulasz z kurczaka możesz również serwować ze świeżym pieczywem lub wykorzystać jako nadzienie do tortilli i naleśników.
Opcjonalne dodatki do gulaszu z kurczaka
Smak potrawy możesz wzbogacić, dodając do niej m.in. pieczarki, cukinię, pora, korzeń pietruszki, selera naciowego, mrożony lub konserwowy groszek, fasolkę szparagową, białą lub czerwoną fasolę z puszki, a także różyczki brokułu.