Z ziemniaków i mięsnych dodatków robię sycącą potrawkę. Jest idealna na chłodne dni i robi za dwudaniowy obiad
Dublin Coddle, czyli potrawka z kiełbasy i boczku, to doskonały przykład sycącego i bogatego w składniki odżywcze dania, którym można zastąpić dwudaniowy obiad. U mnie w domu idealnie sprawdza się w chłodne dni, bo przyjemnie rozgrzewa organizm.
Jak zrobić Dublin Coddle – irlandzkie danie jednogarnkowe?
Sekretem pysznego Dublin Coddle są wysokiej jakości składniki, które sprawiają, że potrawa zyskuje wyrazisty smak i aromat. Zarówno kiełbasa, jak i boczek najlepiej smakują, jeżeli są przygotowywane zgodnie z tradycyjnymi recepturami. Dodaję do tej potrawy kiełbasę o wysokiej zawartości mięsa, ziół i przypraw m.in. kiełbasę jałowcową oraz wędzony dymem olchowo-bukowym boczek.
Pamiętaj, żeby do tego dania jednogarnkowego dodać ziemniaki o niskiej zawartości skrobi. Idealne będą ziemniaki typu A (ziemniaki sałatkowe) oraz ziemniaki typu AB (ziemniaki sałatkowe ogólnoużytkowe). Poszukaj warzyw odmiany np. Avanti, Lord, Denar, Impresja, Vineta, Soraya, Gala. Nie rozpadają się w czasie gotowania.
Bardzo ważne jest, żeby składniki Dublin Coddle były duszone na małym ogniu i w niewielkiej ilości bulionu. Bulion możesz zastąpić rosołem z wczorajszego obiadu. Ja podczas gotowania dodaję do garnka również wyraziste i intensywne w smaku, ciemne piwo stout, ale możesz pominąć ten składnik.
Przepis: Dublin Coddle (potrawka z kiełbasy i boczku)
Danie to jest skromne i proste w przygotowaniu. Ten dubliński kociołek jest jednak pełen smaku.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Irlandzka
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 45 min.
- Liczba porcji
- 4
Składniki
- 400 g kiełbasy wieprzowej
- 200 g wędzonego lub pieczonego boczku
- 5 średnich ziemniaków
- 2 małe marchewki
- 1 duża cebula
- 100 g suchej kaszy pęczak
- 500-700 ml bulionu warzywnego lub mięsno-warzywnego
- 200 ml piwa stout
- 1/3 łyżeczki suszonej szałwii
- 1/3 łyżeczki cząbru
- sól i pieprz
Sposób przygotowania
- Uszykowanie składnikówMarchew i ziemniaki obierz oraz opłucz pod zimną wodą. Ziemniaki pokrój w kostkę o boku około 2 cm, a marchewkę w grube plasterki, półplasterki lub kostkę o boku około 1,5 cm. Cebulę pokrój w piórka lub kostkę. Kiełbasę pokrój na niewielkie kawałki (na jeden kęs), boczek pozbaw skóry i chrząstek oraz pokrój w kostkę.
- SmażeniePrzygotuj garnek z grubym dnem i ustaw go na palniku. Rozgrzej garnek i dodaj boczek. Smaż na małym ogniu do momentu, aż zacznie wytapiać się tłuszcz, a następnie nieznacznie zwiększ moc palnika i smaż, aż boczek ładnie się przyrumieni. Do przyrumienionego boczku dodaj kiełbasę i smaż, aż będzie lekko przypieczona. Wyjmij boczek i kiełbasę z garnka za pomocą łyżki cedzakowej i przełóż do miski. Porada: jeżeli boczek był chudy i w garnku nie ma tłuszczu, to dodaj 1-2 łyżki oleju. Na pozostały po smażeniu boczku i kiełbasy tłuszcz dodaj cebulę i smaż, często mieszając, aż się zeszkli. Dodaj do cebuli ziemniaki i marchewkę. Zwiększ nieco moc palnika i smaż, ciągle mieszając przez 2 minuty, a następnie zmniejsz grzanie i smaż, od czasu do czasu mieszając, aż ziemniaki lekko się przyrumienią.
- Dodanie ziółDo podsmażonych składników dodaj szałwię oraz cząber i wymieszaj.
- Dodanie piwaWlej do garnka piwo stout i zwiększ moc palnika. Duś potrawę na średnim ogniu, od czasu do czasu mieszając, aż płyn niemal całkowicie wyparuje.
- Dodanie kaszy i bulionuDodaj do garnka przepłukaną pod zimną wodą kaszę pęczak oraz bulion. Płyn powinien sięgać do wysokości podsmażonych składników. Ustaw małą moc palnika, przykryj garnek pokrywką i duś około 20 minut. Od czasu do czasu mieszaj potrawę, żeby się nie przypaliła.
- Dodanie boczku i kiełbasyDodaj podsmażony boczek oraz kiełbasę. Wymieszaj i duś na małym ogniu do miękkości warzyw i kaszy.
- PrzyprawianiePrzypraw potrawę solą i świeżo zmielonym pieprzem.
Wskazówka: Przepis możesz modyfikować, zastępując wędliny podsmażonym, a następnie podduszonym na patelni mięsem np. wieprzowiną, drobiem lub baraniną. Smak potrawy wzbogacisz, dodając nie tylko warzywa, które uwzględniłem w przepisie, ale także np. korzeń pietruszki, seler, por i paprykę.
Jak podawać Dublin Coddle?
Prostą potrawę Dublin Coddle podawaj gorącą. Przed podaniem możesz udekorować porcje np. natką pietruszki. To irlandzkie danie jednogarnkowe smakuje jeszcze lepiej, gdy wszystkie smaki się przegryzą. Możesz przygotować potrawę dzień wcześniej, dzięki czemu zyska na smaku i aromacie.