Na śniadanie zamiast owsianki robię z płatków pyszne placki. Są pożywne i sycące
Płatki owsiane to pełnoziarnisty produkt zbożowy. Stąd ich wysoka wartość odżywcza. Dzięki temu, że są robione z całych ziaren owsa, obfitują w błonnik, a także w witaminy z grupy B i cenne sole mineralne. W ich składzie znajdują się też węglowodany złożone, które stanowią najlepsze źródło energii. Z tego powodu warto po nie sięgać zwłaszcza rano, gdy nasz organizm po nocnej przerwie potrzebuje mocy.
Czy lepiej wybrać płatki owsiane błyskawiczne czy górskie?
Zarówno płatki owsiane błyskawiczne, jak i górskie mają swoje zalety. Płatki owsiane błyskawiczne są szybsze w przygotowaniu, bo w czasie produkcji są rozdrabniane, gotowane na parze i spłaszczane. Szybciej więc pęcznieją i gotują się w 3 minuty, podczas gdy płatki owsiane górskie, do uzyskania miękkiej konsystencji potrzebują nawet 15 minut gotowania. Płatki owsiane górskie są natomiast mniej przetworzone. Otrzymuje się je przez spłaszczenie całych, ugotowanych na parze ziaren owsa. Dzięki temu mają więcej błonnika i innych składników odżywczych. Płatki owsiane górskie po ugotowaniu mają bardziej wyrazistą strukturę i są mniej kleiste, niż płatki owsiane błyskawiczne. Wybór zależy więc od waszych preferencji.
Jak zrobić placki owsiane z płatków owsianych?
Przygotowanie placków owsianych należy zacząć od namoczenia płatków owsianych. Zajmuje to 10-15 minut. Potem potrawę robi się już bardzo szybko.
Przepis: Placki owsiane z płatków owsianych
Pożywne placki owsiane przygotowane na bazie płatków owsianych
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 10 min.
- Czas gotowania
- 25 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 190 w każdej porcji
Składniki
- 1 szklanka płatków owsianych
- 1 szklanka mleka
- 1 jajko
- 2 łyżeczki cukru lub miodu
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
- olej do smażenia
Sposób przygotowania
- Namaczanie płatkówPłatki owsiane wsyp do miski. Zalej mlekiem (mleko możesz nieco podgrzać, by przyspieszyć proces pęcznienia płatków) i odstaw na 10-15 minut, by napęczniały.
- Przygotowanie ciastaDo napęczniałych płatków dodaj jajko, cukier, sól i proszek do pieczenia i całość dobrze wymieszaj.
- Smażenie plackówNa patelni rozgrzej olej. Łyżką kładź porcje ciasta, formując z niego małe placki. Smaż je po 2-3 minuty z każdej strony, aż będą złociste. Podawaj np. z prażonymi jabłkami i miodem.
Placki owsiane – cenne wskazówki
Placki owsiane to doskonała propozycja na śniadanie. Robi się je szybko, są smaczne i sycące. Spójrzcie, na co warto zwrócić uwagę przy ich przygotowaniu.
- Płatki owsiane można zalać mlekiem krowim lub roślinnym, np. sojowym, ryżowym, migdałowym. Zalane płynem płatki należy odstawić na 10-15 minut, by napęczniały.
- Do masy na placki owsiane warto dodać posiekane orzechy, rodzynki, aromatyczne przyprawy (np. cynamon) czy owoce.
- Do ciasta na placki owsiane można dołożyć dobrze dojrzały, rozgnieciony banan. Nada on potrawie naturalnej słodkości.
- Placki owsiane można też podać, np. z jogurtem naturalnym, ze świeżymi owocami lub dżemem.