Tania papryka w Lidlu to idealna okazja, by zrobić pyszną pastę do kanapek. Przepis jest banalny
Lutenicę przygotowuję co roku, odkąd po raz pierwszy się z nią zetknęłam. Przepis zobaczyłam u dziennikarki kulinarnej, która z podróży do Bułgarii przywiozła specjalny piecyk do opiekania papryki. W urządzenie się co prawda nie zaopatrzyłam, ale niska cena papryki skłania mnie zawsze do spędzenia popołudnia na pieczeniu warzyw i zamykaniu ich w słoikach.
Lidl właśnie teraz oferuje tanią paprykę. Kilogram warzywa kosztuje jedyne 4,99 zł i lepszej okazji do zrobienia pysznego pochodzącego z Bułgarii przysmaku chyba nie będzie. W dyskoncie z pewnością kupisz też pozostałe niezbędne warzywa i dodatki.
Jak zrobić bułgarską pastę z papryki?
Wykonanie tej pasty kanapkowej nie jest skomplikowane. Musisz tylko upiec paprykę i bakłażana tak, by zrumienić mocno skórkę i móc ja usunąć, a następnie połączyć je z resztą składników i długo gotować do zgęstnienia. W takiej postaci będziesz mogła zamknąć je w słoikach na zimę. Jest więc prosto i pysznie, choć potrzeba czasu i cierpliwości – ostudzenie i obranie papryk zajmuje chwilę. Jednak zapewniam, że wart. Smak wynagradza trudy.
Przepis: Lutenica
Pyszna pasta z papryki, którą warto zamkną w słoikach na zimę.
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Bułgarska
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 2 godz. 25 min.
- Liczba porcji
- 12
- Liczba kalorii
- 406 w każdej porcji
Składniki
- 12 czerwonych papryk
- 6 bakłażanów
- 1 marchewka
- 200 ml oleju rzepakowego
- 5 ząbków czosnku
- 80 ml octu jabłkowego
- 1 łyżka cukru
- sól
Sposób przygotowania
- Uszykowanie warzywBakłażany i papryki umyj, osusz. Ułóż na blasze i wstaw na około 20 minut do piekarnika rozgrzanego do temperatury 250 stopni Celsjusza. Wyjmij, gdy skórka będzie mocno przypieczona. Ostudź. Marchewkę obierz i zetrzyj na tarce o większych oczkach.
- Robienie lutenicyPapryki obierz ze skórki. Bakłażany przetnij na pół i wyjmij z nich miąższ. Odciśnij go na sitku z nadmiaru płynu. Oba warzywa zblenduj wraz z wiórkami marchewki. Na połowie porcji oleju rzepakowego podsmaż lekko posiekany czosnek. Po chwili dodaj miks warzywny i ocet. Wymieszaj i duś pod przykryciem przez 2 godziny. Wlej pozostałą porcję tłuszczu, dopraw całość cukrem. Przełóż do wyparzonych słoików, zakręć je i ustaw do góry dnem. Ostudź i przenieś do spiżarki.
Jak podawać lutenicę?
Pasta z papryki smakuje idealnie ze świeżym pieczywem. Tak zazwyczaj ją podaję i wszyscy są zachwyceni. Nie ma jednak przeciwwskazań, by nie stanowiła dodatku do sosu czy zupy. Możesz ją też z powodzenie wykorzystywać jako smakowity dip do chipsów, precelków lub nachosów. Zdarzyło mi się również poprawiać nią smak koktajlu z pomidorem i drinków. Ta ostatnia inspiracja jest oczywiście zarezerwowana dla osób dorosłych.
Inne warianty pasty warzywnej z papryką
Niektóre źródła podają, że lutenica musi być lekko ostra. Jeśli lubisz pikantne smakołyki, wraz z warzywami podanymi na liście składników podpiecz też trochę chili lub nawet ostrzejszej papryczki, a pasta nabierze charakteru. Możesz też poeksperymentować z dodatkiem ostrych sosów takich jak sriracha czy tabasco, przygotowując pastę z papryki w wersji fusion.