Ten napój znakomicie orzeźwia i jest bardzo zdrowy. Potrzebujesz tylko 3 składników
Kombucha to pyszna fermentowana herbata, którą lubię wypić, gdy temperatura za oknem wzrośnie zbyt mocno. Jej orzeźwiający charakter sprawia, że od razu czuje się lepiej, a pragnienie już mi nie doskwiera. Niedawno zrobiłam ją po raz pierwszy.
Czym jest kombucha i skąd pochodzi?
Kombucha jest słodko-kwaśnym, lekko musującym napojem herbacianym. Odkryłam ją nie tak dawno i od razu zakochałam się w tym smaku. Jej przygotowanie polega na przeprowadzeniu fermentacji słodzonej herbaty przy pomocy specjalnego grzybka.
Grzybek z biologicznego punktu widzenia to scoby, czyli symbiotyczne kultury bakterii i drożdży (z ang. symbiotic culture of bacteria and yeast). Nie wygląda zachęcająco – bo ma konsystencje galarety o mlecznobiałym kolorze – ale z herbatą czyni wręcz cuda.
Pierwsze wzmianki o kombuchy pochodzą z Dalekiego Wschodu i mają ponad 2 tysiące lat. Fakt, że napój wciąż jest dziś znany, nie będzie aż tak dziwić, gdy spojrzysz się na jego niekwestionowane zalety.
Dlaczego warto pić fermentowaną herbatę?
Kombucha świetnie gasi pragnienie i orzeźwia. Już z samego tego powodu warto się na nią skusić. Z sięgania po taką wersję herbaty wyciśniesz jednak znacznie więcej. Produkt fermentacji z udziałem scoby jest bowiem napojem o działaniu probiotycznym. Obecne w nim mikroorganizmy korzystnie wpłyną zatem na trawienie.
Istnieją też badania, które wskazują, że regularne popijanie fermentowanej herbaty sprzyja obniżeniu poziomu tzw. złego cholesterolu i może przeciwdziałać rozwojowi cukrzycy. Napój będzie też cenny w walce z wolnymi rodnikami, gdyż zawiera zwalczające je antyoksydanty polifenole.
Wobec powyższych zalet postanowiłam samodzielnie przygotować kombuchę. W sklepach jej cena mocno się waha, a wolę po nią sięgać częściej niż rzadziej. Jeśli lubisz przyrządzać kiszonki i produkty fermentowane, zachęcam do spróbowania.
Jak zrobić kombuchę?
Fermentowana herbata jest prosta w przygotowaniu. Wystarczy zaparzyć herbatę, posłodzić ją i ostudzoną przelać do słoika z grzybkiem scoby i starterem. Ten ostatni kupiłam w sklepie z żywnością ekologiczną. Nim się za to zabierzesz, wiedz tylko, że taki napój — jak chyba każdy produkt fermentowany — może zawierać śladowe ilości alkoholu. Niekoniecznie więc będzie odpowiedni dla dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących, a także osób, które przyjmują leki wykluczające spożycie napojów alkoholowych.
Przepis: Kombucha
Pyszna fermentowana herbata, której picie orzeźwi i pozytywnie wpłynie na zdrowie.
- Kategoria
- Napój
- Rodzaj kuchni
- Międzynarodowa
- Czas przygotowania
- 5 min.
- Liczba porcji
- 8
- Liczba kalorii
- 35 w każdej porcji
Składniki
- 1 grzybek scoba i starter
- 70 g cukru
- 1 litr czarnej herbaty
Sposób przygotowania
- Uszykowanie herbatyW dużym naczyniu zaparz herbatę. Na litr wrzącej wody wykorzystaj 4 torebki czarnej herbaty. Rozpuść w niej cukier i ostudź.
- Nastawianie kombuchyDo sporego i czystego słoika włóż grzybek scoba. Wlej starter i chłodną herbatę. Delikatnie rozmieszaj. Naczynie przykryj gazą lub pieluchą tetrową i odstaw w ciemne i ciepłe miejsce. Po 7-10 dniach fermentowana herbata będzie gotowa. Przenieś ja do lodówki. Odrobinę zachowaj na poczet kolejnej fermentacji (posłuży za starter).
Jak podawać fermentowaną herbatę?
Polecam pić jak najprostszą wersję – po prostu schłodzoną w lodówce. Niektórzy dodają do niej kostki lodu, ale uważam, że to niepotrzebnie rozcieńczy kombuchę. Cała przyjemność z jej spożycia wynika z intensywnego smaku i obecności delikatnych bąbelków. Nie warto ryzykować utraty tego efektu.