Mój patent na naleśniki na słodko. Cała rodzina uwielbia na śniadanie te woreczki z niespodzianką
Naleśniki to baza wielu pysznych dań na śniadanie, obiad i kolację. Można przygotować je nie tylko z różnymi farszami, ale także dopasować skład ciasta naleśnikowego do indywidualnych potrzeb m.in. stosowanej diety, robiąc np. naleśniki bez mąki pszennej lub jajek. Bardzo lubię eksperymentować z ciastem naleśnikowym, dlatego, gdy znalazłem przepis na woreczki z naleśników, musiałem go wypróbować. Teraz moi bliscy niemal w każdy weekend proszą, żebym przygotował słodkie sakiewki z naleśników. Nie zawsze ulegam namowom, bo potrawa wymaga sporo pracy, ale przynajmniej raz w miesiącu rozpoczynamy niedzielny poranek pysznymi woreczkami z naleśników.
Jak zrobić woreczki z naleśników?
Przygotowanie ciasta naleśnikowego i słodkiego farszu niewiele różni się od sposobu przygotowania naleśników składanych w kopertę, rulony i trójkąty. Musisz jednak wiedzieć, że w przypadku woreczków z naleśników ciasto powinno być bardzo cienkie i elastyczne, dzięki czemu nie będą pękały podczas zawijania farszu. Robię ciasto naleśnikowe na bazie mleka, mąki krupczatki oraz jajek, ale możesz skorzystać z ulubionego przepisu.
Porada: jajka, mleko i mąka do ciasta naleśnikowego powinny mieć temperaturę pokojową. Naleśniki smażę na minimalnej ilości tłuszczu, smarując powierzchnię patelni olejem za pomocą silikonowego pędzelka.
Do zamknięcia sakiewek wykorzystuję skórki cytrusów. Idealne są do tego małe pomarańcze, cytryny, limonki i mandarynki. Robiąc woreczki z naleśników bez cytrusów, możesz zamknąć sakiewki za pomocą wykałaczek lub np. zawiązać łodyżkami aromatycznej melisy.
Farsz do naleśnikowych sakiewek
Woreczki z naleśników najczęściej wypełniam twarogiem o cytrusowym aromacie i podaję z sosem owocowym. Składniki nadzienia i dodatki również możesz dopasować do indywidualnych potrzeb, wykorzystując np. domowy dżem lub konfiturę, smażone jabłka, świeże owoce. Do dekoracji potrawy idealnie nadaje się bita śmietana ze śmietanki kremówki 36%, która nie wymaga długiego chłodzenia przed ubijaniem. Śmietanę ubij na sztywno z dodatkiem cukru lub ekstraktu waniliowego.
Wskazówka: jeżeli chcesz zaskoczyć swoich bliskich nie tylko smakiem i wyglądem potrawy, ale także dodać jej charakteru, to możesz zabarwić ciasto naleśnikowe np. sokiem wiśniowym, sokiem jagodowym, szafranem lub kurkumą.
Bazując na sposobie wykonania słodkiego śniadania z niespodzianką, możesz również przygotować wytrawne naleśniki z różnego rodzaju nadzieniem np. kurczakiem i warzywami, kapustą i grzybami lub serem feta i szpinakiem, dzięki któremu możesz również nadać ciastu zielony kolor. Polecam przepis mojej koleżanki na wytrawne naleśnikowe sakiewki z farszem pieczarkowym.
Przepis: Woreczki z naleśników na słodko
Z poniższych składników usmażysz 12 dużych, cienkich naleśników. Ja z takiej liczby robię 4 porcje.
- Kategoria
- Danie główne
- Rodzaj kuchni
- Międzynarodowa
- Czas przygotowania
- 25 min.
- Czas gotowania
- 25 min.
- Liczba porcji
- 4
Składniki
Na ciasto naleśnikowe:
- 2 szklanki pełnotłustego lub półtłustego mleka
- 1 szklanka mąki krupczatki
- 2 duże jajka
- 4 łyżki oleju do smażenia
- cukier
- sól
Na nadzienie serowe:
- 200 g półtłustego twarogu w kostce
- 2 łyżki miodu
- 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
- 1 łyżka smażonej skórki pomarańczowej
- 1 łyżka kwaśnej śmietany 18%
Na sos jeżynowy:
- 1 szklanka jeżyn
- 2 łyżki cukru
- cytryna
Dodatkowo:
- bita śmietana do dekoracji
Sposób przygotowania
- Uszykowanie ciastaDo wysokiego naczynia wlej mleko. Jajka wybij do miseczki i roztrzep widelcem lub rózgą kuchenną. Wlej jajka do mleka, dodaj szczyptę soli i cukier do smaku (możesz pominąć ten składnik lub zastąpić go cukrem z wanilią) i wymieszaj rózgą kuchenną lub mikserem. Gdy jajka z mlekiem się połączą, stopniowo dodawaj mąkę i mieszaj do momentu, aż ciasto będzie miało jednolitą konsystencję. Odstaw gotowe ciasto naleśnikowe na 10-15 minut w ciepłe miejsce. W międzyczasie możesz zrobić farsz serowy.
- Przygotowanie farszuTwaróg rozdrobnij widelcem. Dodaj miód lub cukier, smażoną skórkę pomarańczową, ekstrakt waniliowy, śmietanę i wymieszaj. Opcjonalnie możesz również dodać skórkę otartą z cytryny i sok z cytryny.
- Przygotowanie sosu z owocówJeżyny umyj i osusz papierowym ręcznikiem. Umyj, sparz i osusz cytrynę, a następnie wyciśnij sok – potrzebujesz około 3 łyżek. Przełóż owoce do rondelka, dodaj cukier i sok z cytryny. Podgrzewaj na małym ogniu, często mieszając, aż owoce puszczą sok. Nadmiar płynu zredukuj, odparowując go na średnim gazie, cały czas mieszając. Pozostałą cytrynę pokrój na cienkie plasterki i wydrąż miąższ owocu – samej skórki użyjesz do zamknięcia woreczków z naleśników. Miej w zanadrzu dodatkową cytrynę, pomarańczę lub mandarynki, żeby ewentualnie dorobić cytrusowych krążków do zamknięcia sakiewek.
- Smażenie i nadziewanie naleśnikówRozgrzej patelnię i posmaruj ją odrobiną oleju. Wlej porcję ciasta i rozprowadź je cienką warstwą na całej powierzchni, wykonując okrężne ruchy patelnią. Gdy spód naleśnika się przyrumieni, delikatnie podważ go szpatułką i przewróć na drugą stronę. Gotowe naleśniki układaj na desce do krojenia lub odwróconym do góry dnem talerzu. Na środku każdego placka ułóż porcję farszu. Zawiń brzegi naleśnika, tworząc woreczek i delikatnie zamknij je skórką z cytryny.
Jak podawać słodkie woreczki z naleśników?
Gotowe woreczki z naleśników podawaj udekorowane sosem jagodowym oraz bitą śmietaną (opcjonalnie). Możesz również posypać słodką potrawę cukrem pudrem lub cynamonem.