Choć kształtem przypominają kopytka, te kluseczki robię zupełnie inaczej. Są proste w przygotowaniu
Szukając pomysłu na nietypowe kopytka, wpadłam na przepis wykorzystujący kaszę jaglaną. U mnie w domu rzadko trafia ona na stół, bo ma smak, który nie wszystkim pasuje. Postanowiłam jednak zaryzykować. Postąpiłam zgodnie z poradami, a przygotowane kluski okazały się więcej niż pyszne. Teraz często wracam do receptury.
Jak zrobić kopytka z kaszy jaglanej?
Kopytka w tej odsłonie są nie tylko pyszne, ale też zdrowe. Kasza jaglana, która stanowi ich bazę, jest lekkostrawna oraz bogata w białko i inne cenne substancje m.in. witaminy z grupy B, magnez i żelazo. Ugotowanie jej i połączenie z mąką oraz jajkiem przebiega sprawnie, a formowane z masy kluski przyrządza się tak samo, jak tradycyjne ziemniaczane rarytasy. Nie ma więc powodu, by nie spróbować.
Przepis: Kopytka z kaszy jaglanej
Nietypowe kopytka ze zdrowej kaszy idealnie pasują do obiadu lub na kolację.
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Międzynarodowa
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 30 min.
- Liczba porcji
- 4
- Liczba kalorii
- 251 w każdej porcji
Składniki
- 270 g kaszy jaglanej
- 200 g mąki pszennej
- 1 jajko
- sól
- woda
Sposób przygotowania
- Gotowanie kaszyKaszę jaglaną wysyp na sito i płucz pod bieżącą wodą, aż przestanie się pienić. Przenieś ją do garnka i wlej 750 ml czystej wody. Doprowadź do wrzenia i posól. Gotuj pod przykryciem na wolnym ogniu przez 13-15 minut. Zdejmij z ognia, gdy kasza wchłonie cały płyn. Ostudź.
- Robienie ciasta na kopytkaChłodną kaszę jaglaną wrzuć do pojemnika blendera. Wbij jajko. Zmiksuj składniki na gładką masę. Połącz ją z mąką i wyrób ciasto. Formuj z niego wałeczki i krój je na kluski o kształcie niewielkich rombów.
- Gotowanie kopytekW dużym garnku zagotuj 2-3 litry wody. Posól ją lekko. Na wrzątek porcjami wrzucaj kopytka. Gotuj przez 4-5 minut. Gotowe wyjmuj przy pomocy łyżki cedzakowej.
Jak podać nietypowe kopytka?
Kopytka z kaszy jaglanej mają delikatny, lekko orzechowy smak, który doskonale komponuje się z różnymi sosami i dodatkami. Możesz podać je zarówno na słodko, jak i na słono. Moim ulubionym dodatkiem jest jogurt naturalny z sezonowymi owocami i granolą lub posiekanymi orzechami. Rodzina preferuje wytrawne wersje m.in. z sosem kurkowym czy podsmażonymi z cebulką boczkiem.
Wskazówki dotyczące gotowania kopytek
Niektórzy, gotując kluski czy makaron, wlewają do garnka z wodą olej. Tłuszcz jest zbędny, a wręcz sprawi, że kopytka z sosem będzie trudniej zjeść, gdyż dodatek będzie z nich spływał. Aby mieć pewność, że kluski ci się nie skleją, po prostu wrzucaj jednorazowo na wrzątek mniejsze porcje wyrobu.
Jeśli masz ochotę na jeszcze zdrowsze i tańsze kopytka, jajko możesz zamienić na kleik z siemienia lnianego. Dobrze sklei masę, a przy okazji pobudzi układ trawienny do pracy. Na porcję z przepisu potrzebujesz namoczyć 1 łyżkę mielonych ziaren w 3 łyżkach wrzątku.
Zamieniając z kolei mąkę pszenną na ziemniaczaną lub ryżową, przygotujesz kopytka bezglutenowe. Będą odpowiednie dla osób wykluczających ten składnik z diety.