Zbieram zielone szyszki i robię domową nalewkę. Cały dom pachnie lasem
Zielone szyszki sosny to wciąż niedoceniany skarb, który możesz mieć zupełnie za darmo. Znajdziesz go bez trudu: na przełomie maja i czerwca na sosnach są młode szyszki – zielone, nierozwinięte i miękkie (dają się łatwo kroić). Można z nich robić syropy, dżemy, dodawać do marynowanych grzybków. Ja zwykle robię z nich aromatyczną nalewkę, która jest idealna na sezon infekcji i przeziębień. Przyznam, że po raz pierwszy sięgnęłam po szyszki, kiedy spóźniłam się ze zbiorem pędów. Teraz, jeśli tylko mam taką możliwość, zbieram szyszki każdego roku.
Jak zrobić nalewkę z zielonych szyszek sosny?
Zbierając szyszki, pamiętaj, żeby robić to poza terenami leśnymi (inaczej może się to skończyć mandatem) albo skorzystać z powalonych drzew (np. podczas wycinek). Szyszki najlepiej zbierać z młodych, niskich sosen, są wówczas łatwo dostępne. Koniecznie w rękawiczkach – żywica bardzo brudzi skórę.
Szyszki trzeba pokroić i to dla mnie najbardziej nużąca część całej pracy. Potem już tylko wystarczy przełożyć wszystko warstwami do słoja i czekać aż puści sok. Ja zawsze skrapiam warstwy szyszek spirytusem. Zapobiega to pleśnieniu, tym bardziej że syrop powinien postać co najmniej kilka dni, a nawet dłużej. Dopiero po tym czasie wlewa się do niego resztę alkoholu. W większości przepisów na nalewki czy syropy z szyszek znajdziesz proporcje szyszek i spirytusu 1:1, to oznacza, że na kilogram szyszek powinno się wziąć kilogram cukru. Ja zawsze zmniejszam ilość cukru i tak podaję w swoim przepisie.
Przepis: Nalewka z zielonych szyszek sosny
Sezonowa nalewka sosnowa.
- Kategoria
- Napój
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 30 min.
- Liczba porcji
- 1
Składniki
- 1 kg zielonych szyszek sosny
- 0,7 kg cukru
- 1 l wódki
- 50 ml spirytusu
Sposób przygotowania
- Szykowanie szyszekSzyszki pokrój na połówki, układaj w słoju warstwami, każdą skrapiaj spirytusem i zasypuj cukrem. Ostatnią warstwę powinien stanowić cukier. Tak przygotowane szyszki odstaw w słoneczne miejsce, aż puszczą sok (nawet do dwóch tygodni). Po tym czasie przelej do większego słoja, dodaj wódkę, wymieszaj i odstaw na ok. miesiąc w ciemne miejsce.
- Szykowanie nalewkiPo miesiącu zlej płyn i rozlej do butelek. Odstaw na ok. 3 miesiące.
Po zlaniu nalewki możesz spróbować trunku i ocenić, czy moc jest dla ciebie odpowiednia. W razie potrzeby dodaj więcej wódki lub spirytusu. Ja też czasem dodatkowo ponownie zasypuję odcedzone szyszki cukrem i odstawiam, aby puściły sok. Potem zalewam wódką, mieszam dobrze i po zlaniu łączę z resztą nalewki.
Szyszki sosny są nieocenione przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Odrobinę nalewki można wówczas dodać do herbaty, jako środek wspomagający leczenie przeziębień.
Ważne: Nalewka z zielonych szyszek sosny to napój na bazie alkoholu, a więc przeznaczony tylko dla dorosłych. Nalewki nie wolno podawać dzieciom, ani innym osobom, które z różnych powodów nie mogą spożywać alkoholu (m.in. kobietom w ciąży).